Friday , 24 November 2017 / جمعه , ۳ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

شاخی به اسم شورای صنفی!

شاخی به اسم شورای صنفی!

خبرهای جدید دانشگاهی را از «کانال خبرهای جدید دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید

 

تیم دانشگاه خبرگزاری دانشجو، شروع هفته خوابگاه‌ها در صورتی که چه هر ساله با شور و همچنین نشاط و همچنین وعده وعیدهای دلسوزانه همراه می باشد، ولی باید توجه داشت گلایه های دانشجویان را نیز به همراه دارد. صحبت‌های اخیر بعضی از مسئولین در آن هفته باعث شد تا هفته خوابگاه‌ها را آن بار از زوایه دید غیره ای محک بزنیم!

 

به همین خاطر قاب سوژه را روی شورای صنفی دانشجویان می‌بندیم تا ببینیم در نهایت چه عکسی از آن هم ظاهر خواهد شد. شورای صنفی دانشجویان را شاید بتوان تنها نهادی معرفی کرد که بیش از هر نهاد غیره ای با اموری هم زیرا و به درستی که خوابگاه، تغذیه و همچنین سلف دانشگاه، سنوات، وام و همچنین… درگیری شبانه روزی دارد. شورای صنفی از روز اول به عنوان یک پتانسیل خود ساخته از بدنه دانشجویی روی کارآمد تا جهت ارتقای سرویس ها و خدمات رسانی، ستون پشتیبانی باشد که بدنه دانشگاه را به بدنه دانشجویش متصل می‌کند.

 

ولی باید توجه داشت طی آن سال شمسی‌ها فراز و همچنین فرودهای بسیاری سر راه بعضی از آن شوراها قرار گرفت که کم و همچنین بیش موجب شده قسمتی از حافظه مسئولین دانشگاهی در آن هم برهه تاریخی گیر کند و همچنین آنها نتوانند از تونل گذر آن اتفاقات بیرون بیایند. به عبارت صریح تر امروز شاهدیم به واسطه آن پیشینه که گاها رنگ و همچنین بوی سیاسی هم داشته، همه شوراهای صنفی با یک چوب زده شوند.

 

معاونینی که از شورای صنفی هراس دارند

گواه آن حرف‌ها صحبتی می باشد که ذوالفقار یزدان مهر، ریاست صندوق رفاه دانشجویان چند روز پیش در نشستی با معاونان دانشجویی منطقه ۶ در کاشان می‌زند؛ او می‌گوید: متاسفانه بعضی از معاونان دانشجویی رغبتی به تعامل با شورای صنفی ندارند و همچنین آنها را یک تهدید و همچنین مزاحم جهت خود می دانند، درحالیکه با تعامل منطقی می قدرت با هم افزایی بهتر به جنگ معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین ناملایمات رفت و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات صنفی را کم تر کرد.

 

آن صحبت‌ها کافی بود که با ریاست صندوق رفاه تماس بگیریم و همچنین بحث و داستان را پیگیر شویم. او در آن تماس از یک جلسه چهار ساعته با ۲۶ فرد یا شخص از مسئولان شورای صنفی دانشگاه‌ؤهای سراسر کشور خبر داد. جلسه‌ای که قطعا سفره دل آنها را جهت ریاست صندوق رفاه باز کرده می باشد.

 

یزدان مهر می‌گوید: مسئولان دانشگاهی می‌توانند از شورای صنفی به عنوان یک فرصت خیلی زیاد خوب بهره بری و استفاده کنند، چرا که آن شورا، منتخب خود دانشجویان می باشد و همچنین موجب ارتقای تعاون و همچنین کیفیت برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دانشگاهی می‌می شود. معاونان دانشجویی همچنین می‌توانند از ظرفیت شورای صنفی دانشجویی در پیگیری بعضی مسائل همچون جلب حمایت نهادهای عمومی، مردمی و همچنین خیرین و همچنین ساخته یا ایجاد کمک صندوق‌های نیکوکاری و همچنین قرض الحسنه، شناسایی دانشجویان بی بضاعت، ساخته یا ایجاد کارگاه‌های مهارتی و همچنین ارتباط با صنعت و همچنین نمایش مراسم ها کمک بگیرند.

 

پشت پرده فشار بعضی دانشگاه‌ها جهت عدم وجود شورای صنفی

بعد از آن حرف‌ها فراهانی، دست یار فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت پرده غیره ای از آن ماجرا را برمی‌دارد. او در دومین نشست دبیران مرکزی شورای صنفی دانشگاه‌های علوم علم پزشکی جدید که به تازگی برگزار شده در خصوص نقش شورای صنفی با دانشگاه اظهار داشت: با وجود فشارهای شدیدی که بر من وارد شد، من بحث شوراهای صنفی دانشجویی را پیگیری کردم؛ زیرا و به درستی که می‌خواستم تو در منزل و خانه‌هایی پاک زندگی کنید. حتی بعضی در مخالفت با شوراهای صنفی بیم داشتند افرادی از آن شوراها بهره بری و استفاده سیاسی کنند. بعضی از معاونان فرهنگی و همچنین دانشجویی دانشگاه‌های معتبر کشور ساعت‌ها با من بحث کردند که ساخته یا ایجاد شوراها به صلاح نیست و همچنین تنش ساخته یا ایجاد می‌کند. آنها حتی در دانشگاه‌هایشان شوراهای فرمایشی ساخته یا ایجاد کرده بودند و همچنین بعد از ابلاغ آیین نامه به نحوی تبلیغات کرده بودند که کسی از آن موضوع مطلع نشود.

 

با او نیز تماس می‌گیریم. او همچنین ضمن اثبات و یا تایید حرفهایش تاکید می‌کند: بعضی از مسئولان دانشگاهی نسبت به تشکیل شورای صنفی در دانشگاه خود احتیاط می‌کنند که اکثرا و بیشتر آن محتاط بودن جنبه سیاسی دارد؛ آن شاید به قبل بعضی از آن شوراها برمی‌گردد که اهداف و همچنین اغراض سیاسی ویژه ای را دنبال کرده و همچنین موجب ساخته یا ایجاد معظلات و مسائل و مشکلات متعددی در فضای دانشگاه می‌شدند. بایستی و حتما آن واقعیت و حقیقت را پذیرفت که اکثر مسئولان دانشگاه‌های ما از مطالبه گریز و فرار می‌کنند؛ یعنی هنگام و زمانی که مطالبه‌ای وجود نداشته باشد قطعا مدیریت نیز کار راحت و همچنین آسانی خواهد بود. ولی باید توجه داشت آن روش نیست، هر کسی که مسئولیتی را در جمهوری اسلامی ایران می‌پذیرد بایستی و حتما بداند که در مقابل شهروندان و مردم شهر و همچنین نهادهای ذیربطش پاسخگوست و همچنین بایستی و حتما بتواند در معرض مطالبات قرار بگیرد.

 

او همچنین با اشاره به آنکه بعضی به دنبال مچ گیری‌های سیاسی در فضای دانشگاه خواهند بود، تصریح کرد: در آن فضا طبیعتا مدیران دانشگاهی محافظه‌کار می شوند؛ تا جایی که شاهد هستیم بعضی از آنها در خصوص ساخته یا ایجاد شورای صنفی در دانشگاه‌ها تبلیغات و همچنین اطلاع رسانی نامناسبی کردند و همچنین اصلا دانشجویان دانشگاه متوجه نشدند که در چه روزی بایستی و حتما جهت انتخابات شورای صنفی خود حاضر می شود. حتی در بعضی دانشگاه‌ها دیده شده تشکل‌هایی که می‌خواستند در خصوص اهمیت شورای صنفی در دانشگاه برنامه جذاب و جالب و خوب برگزار کنند به آنها اجازه نمایش آن برنامه جذاب و جالب و خوب داده نشده می باشد؛ قاعدتا آن نوع برخورد مسئولان دانشگاه‌ها در رنکینگ عملکرد سالیانه ما مورد بررسی کردن قرار می‌گیرد و همچنین با مدیران و همچنین مسئولان مربوطه برخورد خواهیم کرد.

 

آن حرفها اظهاراتی می باشد که حتی قبل از گفتن و همچنین رسانه‌ای شدنشان به خوبی می‌شد در فضای دانشگاه‌ها حسشان کرد. دانشگاه علامه طباطبایی به بهانه طرح شبکه رابطین تقریبا دو سالی می‌می شود که شورای صنفی ندارد؛ یعنی همه تلاش مسئولینش جهت نداشتن چیزی به آن نام و همچنین نشان بود. حالا خبر دار شدیم دانشگاه خواجه نصیر هم کم کم به آن درد دچار شده و همچنین مسئولینش حاضر به نمایش دور جدید انتخابات شورای صنفی نیستند.

 

دانشگاه خواجه نصیر به علامه پیوست

میربیگی، مسئول سابق شورای صنفی آن دانشگاه با اعلام آن خبر می‌گوید: در حال حاضر دانشگاه خواجه نصیر شورای صنفی ندارد و همچنین آن در حالی می باشد که مسئولین دانشگاه قبل از عید قول داده بودند که انتخابات سری جدید شورای صنفی را در اردیبهشت ماه سال شمسی جاری برگزار می‌کنند، ولی باید توجه داشت به تا حال خبری نشده می باشد.

 

مسئول سابق شورای صنفی دانشگاه خواجه نصیر تصریح کرد: شورای صنفی دائما مطالبه گر می باشد و همچنین سوال می‌کند. از مسئولین می‌پرسد هزینه‌ای که فلان جا خرج شد اضافه‌اش صرف چه کاری شد؛ یا چرا از هزینه اقتصادی و مالی تعمیر خوابگاه‌ها کم شده می باشد. آن سوالات معمولا هر جایی پرسیده می شود، حساسیت برانگیز می باشد و همچنین شاید جهت افرادی که در سیستم دانشگاهی دستشان پاک نیست نیز، حساسیت برانگیزتر باشد.

 

او همچنین در پاسخ به آن سوال که دانشگاه خواجه نصیر تا قبل از آن تعاملش با شورای صنفی چگونه بوده می باشد، گفت: شورای صنفی خواجه نصیر بعد از تشکیل شدنش مسائل خیلی زیاد مهمی را شامل خوابگاه ورودی های جدید، ماندن دانشجویان سنواتی در خوابگاه، کیفیت غذای دانشجویان و همچنین اضافه کردن وعده شام و همچنین سحری در ماه تبریک و مبارک رمضان به برنامه جذاب و جالب و خوب غذایی دانشگاه، نمایش مراسم هایی جهت آشنایی دانشجویان با حق و همچنین حقوق خود و همچنین… پیگیری و همچنین عملی کرده می باشد. به جد می‌توانم بگویم چه در دوره یک سال شمسی و همچنین چند ماهه مسئولیت من و همچنین چه در دوره های قبل هیچ گونه همکاری از سوی دانشگاه ندیدم. ما جهت ساده ترین چیزها که حق مسلم دانشجویان بود، بایستی و حتما ده هزار بار چانه زنی می‌کردیم و همچنین طبقات دانشگاه را پایین و همچنین بالا می‌آمدیم.

 

از طرفی خواهند بود دانشگاه‌هایی که از آن بحث و داستان مستثنی شده و همچنین تعامل خوبی با شورای صنفی خود دارند؛ نمونه آن هم دانشگاه صنعتی شریف می باشد.

 

علی اکبر مومنی، مسئول شورای صنفی آن دانشگاه تعامل مسئولین را با شورا خیلی زیاد خوب می داند و همچنین می‌گوید: متاسفانه بایستی و حتما گفت مسئولان دانشگاهی ما با تغییر مخالف خواهند بود و همچنین نسبت به آن هم گارد می‌گیرند. به نظر می‌رسد سیستم بعضی از دانشگاه‌ها به قدری خسته می باشد که مسئولانشان موافق پذیرش هیچ گونه دگرگونی و تغییری نیستند.

 

فی الواقع بایستی و حتما پرسید علت ترس و همچنین واهمه بعضی از مسئولان دانشگاهی از شورایی که متشکل از رای مستقیم دانشجویان می باشد، چیست؟ وثوقی، دست یار دانشجویی دانشگاه شریف در آن خصوص اظهار داشت: شورای صنفی پتانسیل مناسبی می باشد جهت مسئولان دانشگاهی که می‌تواند حکم فرصت را داشته باشد ولی باید توجه داشت آن که چرا بعضی از آنها وجود چنین شورایی را خطر می‌دانند شاید به آن خاطر می باشد که تعامل و همچنین گفت‌وگو میان طرفین وجود ندارد.

 

او همچنین ادامه می‌دهد: دانشگاه بایستی و حتما نشان دهد که حتی در صورتی که در بضاعت، برآوردن فلان خواسته آنها ناممکن می باشد ولی باید توجه داشت پیگیر ماجرا هست؛ خیلی اوقات حس نکردن چنین چیزی از سوی دانشجویان باعث ساخته یا ایجاد موج می‌می شود.

 

شاخی به اسم شورای صنفی!

وثوقی هم چنین به نقطه جالبی از نوع نگاه بعضی مسئولین دانشگاهی در خصوص شورای صنفی اشاره می کند. او معتقد می باشد بعضی از مسئولین، شورای صنفی را شاخ می‌دانند، یعنی شاخی که جهت خود درست کرده‌اند و همچنین از پسش برنمی‌آیند، ولی باید توجه داشت به نظر او وجود آن شاخ‌ها جهت دانشگاه خوب می باشد، چرا که جاهایی که دانشگاه مستلزم و نیاز دارد ضعف‌هایش نمایان می شود، شورای صنفی به خوبی آن کار را می‌کند و همچنین بعضا راهکارهای حل شدنی را نیز پیشنهاد می‌دهد.

 

معظلات و مسائل و مشکلات صنفی دانشجویی پیشامد جدید‌ای نیست که دانشگاهی بتواند ادعای رفع همیشگی و همچنین ابدی آن هم را کند؛ پس چرا بایستی و حتما از نهادی که نیت و اراده دارد صدای مطالبات دانشجویان را به گوش مسئولین آنها برساند، هراس داشته و همچنین آن هم را یک خطر بپندارند؟ آیا شورای صنفی زنگ خطری جهت آنهاست؟!

شاخی به اسم شورای صنفی! در تاریخ ۱۱ May 2016 | 4:36 pm نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک