Tuesday , 23 January 2018 / سه شنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۶
آخرین اخبار

ناراحتی "آقـا" از یک ضعف پهناور و بزرگ فرهنگی/ به قلبم فشار می آید

ناراحتی "آقـا" از یک ضعف پهناور و بزرگ فرهنگی/ به قلبم فشار می آید

n00490780 b ناراحتی "آقـا" از یک ضعف پهناور و بزرگ فرهنگی/ به قلبم فشار می آید
به نقل از جهان به نقل از فارس، « من هر زمانی که به یاد کتاب و همچنین وضع کتاب در جامعه خودمان‏ می‏‌افتم، قلباً غمگین و همچنین متاسف می‏‌شوم. آن به خاطر آن هم می باشد که درکشور ما به هر دلیلی که تو نگاه کنید، بایستی و حتما کتاب اقلاً ده برابراین مقدار و اندازه و میزان، رواج و همچنین توسعه و همچنین حضور داشته باشد. در صورتی که به دلیل‏ پرچمداری فکر کردن و اندیشیدن اسلامی و همچنین حاکمیت اسلام به حساب بیاورید، آن معنا صدق می‏‌کند، زیرا و به درستی که اسلام به کتاب‏ خواندن و همچنین نوشتن، خیلی اهمیت‏ می‏‌دهد. در صورتی که هر منصفی به بیانات نبی مکرم اسلام و همچنین ائمه (علیهم‏ السلام) و همچنین پیشوایان اسلام نگاه کند و همچنین ببیند که اینها در چه‏ زمانی به کتاب و همچنین کتابخوانی دعوت می‏‌کردند و همچنین فرا می‏‌خواندند، همه‏ افسانه‏‌ها از ذهنش شسته خواهد شد و همچنین خواهد فهمید که دشمنان اسلام‏ جز آن نداشتند که افسانه‏‌های کتاب‏سوزی و همچنین کتاب ستیزی را برسر زبان‌ها بیندازند، زیرا و به درستی که اسلام پرچمدار کتابخوانی می باشد.»
 

آن سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص جایگاه کتاب در فرهنگ و همچنین حاکمیت اسلامی می باشد.

آن واقعیت و حقیقت بر کسی پوشیده نیست که حضرت آیت​الله خامنه​ای چه در زمان ریاست جمهوری و همچنین چه در زمان رهبری انقلاب همواره توجه ویژه​ای به کتاب داشته​ و همچنین در مناسبت​های متنوع و گوناگون و مختلف بیانات راهگشایی در آن باره ایراد فرموده​اند.

رهبر معظم انقلاب به عنوان عالی​ترین مقام کشور در حالی هرسال و همچنین در مناسبت​های متنوع و گوناگون و مختلف دغدغه​های​شان را در آن باره گوشزد می​کنند که مدیران اجرایی در طول سال شمسی​های متنوع و گوناگون و مختلف سرگرم ساختن عکسی ایده​آل از اوضاع موجود خواهند بود.

یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری در خصوص کتاب و همچنین کتابخوانی در جامعه‌ آن می باشد که در کشور  آن هم مقدار که شأن آن جامعه اقتضا مى‌کند، کتاب رواج ندارد و همچنین تاکید می‌کنند:« جامعه‌ ما اساساً جامعه‌اى پخته و همچنین بالغ شده می باشد؛ یک جامعه‌ ابتدایى و همچنین بدوى نیست. شهروندان و مردم شهر ما بایستی و حتما بیش از آن با کتاب آشنا باشند.»

فقر تیراژ کتاب یکی دیگر از دغدغه‌های رهبری می باشد که در بیانات ایشان نقش پررنگی دارد و همچنین معظم له بار​ها بر کم بودن تیراژ کتاب در قیاس با جمعیت ایران تاکید کرده​اند و همچنین معتقدند که بایستی و حتما تیراژ کتاب در ایران به 200 یا ۳۰۰ هزار ورژن و نسخه برسد.

به مناسبت نمایش نمایشگاه کتاب و همچنین هفته کتابخوانی به بازخوانی بعضی نظرات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و همچنین دغدغه‌های ایشان در طول دو دهه قبل پرداختیم:

*از بس آن کتاب غلط دارد، غصه‌ای در دل من می‌نشیند!

همین کتاب «الینابیع‌الفقهیة» که آقای مروارید چاپ کرده، مجموعه‌ی ده، پانزده جلد می باشد. هنگام و زمانی که آن کار انجام شد، من خیلی خوشحال شدم؛ ولی باید توجه داشت هر دفعه که رفت و آمد و مراجعه می‌کنم، از بس آن کتاب غلط دارد، غصه‌یی در دل من می‌نشیند! آدم غصه می‌خورد هنگام و زمانی که که آن کتاب را با آن چاپ فاخر، با آن کاغذ به آن خوبی می‌بیند؛ ولی آن همه غلط را هم دیدن می‌کند! گاهی یک سطر از متن افتاده؛ اصلاً کار فنی نشده می باشد. اینها انسان را متأثر می‌کند.

 در صورتی که قرار می باشد کتابی چاپ بشود، اینها را آقایان نظارت کنند؛ اصلاً مشاور کتاب‌سازی داشته باشند. در حال حاظر کتاب‌سازی و همچنین آن‌که چگونه می‌می شود یک کتاب را از اول تا آخر درآورد، یک فن می باشد؛ متخصص دارد، دکتر دارد، کتابهایی در مورد‌اش نوشته‌اند. من خودم یکی، دو جلد کتاب در مورد‌ی فن کتاب‌سازی در کتابخانه‌ام دارم. اصلاً می‌گوید کتاب‌سازی چگونه می باشد و همچنین آدم چه‌روش بایستی کتاب را از آب دربیاورد. افرادی خواهند بود که متخصص آن کارند؛ تو بایستی و حتما آنها را در آن‌جا داشته باشید، از آنها مشورت بخواهید و همچنین به آن هم مشورت بدهید.

بیانات در دیدار افراد شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)۱۳۷۰/۷/۴

*بهترین چاپ جهت یک کتاب تفرقه‌افکن!

من دیدم که اخیراً کشورهای عربی، آن کتاب «تحفه اثنی عشریة» [نوشته‌ی حافظ غلام حلیم دهلوی‌] را – که خود کتاب، کتاب تفرقه‌افکنی و همچنین برانگیزاننده‌ی اختلافات می باشد و همچنین در واقعیت و حقیقت بر ضد و همچنین ذم شیعه و همچنین در مدح اهل بیت می باشد – خلاصه کرده‌اند و همچنین با زبان عصر و همچنین با بهترین چاپ و همچنین با فهرست و همچنین با تصحیح نشر یافته شده نموده‌اند. آن کتاب شاید مثلاً در صدوپنجاه سال شمسی قبل – یعنی در زمان شاه ولی‌اللَّه دهلوی – نوشته شده می باشد، که مرحوم «میرحامد حسین» همین کتاب «عبقات» را در جوابش نوشت. ما شیعیان هنوز چاپ‌شده‌ی کتاب «عبقات» با آن عظمت را نداریم! حالا در صورتی که چاپ هم بشود، آیا می‌تواند در محافل علمی دنیا، با آن هم عظمت و همچنین ضخامت و همچنین فارسی، عربیِ مخلوط مطرح بشود؟ آن خودش جای بحث دارد.

بیانات در دیدار افراد شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ۱۳۷۰/۷/۴

13950222000713 PhotoL ناراحتی "آقـا" از یک ضعف پهناور و بزرگ فرهنگی/ به قلبم فشار می آید

*کتاب‌هایی که کسی از آنها خبر ندارد

من از کتابخانه‌ی آستان قدس رضوی مشهد خواستم که فهرست کتب فقهی چاپ نشده‌شان را جهت ما بفرستند؛ حدود سیصدوخرده‌یی عنوان کتاب جهت من فرستادند. آدم بعضی از آن کتابها را می‌بیند، ولی نمی‌شناسد؛ ولی باید توجه داشت پیداست که کتاب مهمی بایستی و حتما باشد. فرض کنید ملای معروفی مثل شیخ جعفر کاشف‌الغطاء، مثلاً در مورد‌ی مسأله‌یی بررسی کرده؛ آن قاعدتاً پُرمطلب می باشد. در میان آن هم کتابها، هم از قدما و همچنین هم از متأخرین کتاب دیده می‌می شود. کتابهایی هست که کسی آنها را نمی‌شناسد و همچنین از آنها خبر ندارد؛ همین‌روش آن هم‌جا مانده می باشد.

بیانات در دیدار افراد شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت ۱۳۷۰/۷/۴

*بگردیم جهت کتاب‌های بهتر

حدود سال شمسی ۶۹ یک رمان فرانسوی به نام «خانواده‌ی تیبو» نشر یافته شده شد، که نویسنده‌ی معروف فرانسوی – رژه مارتن دوگار- آن هم را نوشته می باشد. آن رمان چهار جلدی که بیش از دو هزار صفحه می باشد، در ظرف مدت کوتاهی دو بار چاپ شد – که من چاپ دومش را دارم – لابد جاذبه داشته می باشد که جهت بار دوم چاپ می‌می شود. ما بایستی و حتما جهت کتاب مثلاً صدوبیست صفحه‌یی کلی تلاش بکنیم، تا یک مشتری پیدا بشود! آن چهار جلد کتاب، البته با آن هم گرایشهای اومانیستی قرن نوزدهمی و همچنین اوایل قرن بیستمی می باشد؛ با یک قضاوتهای خیلی قاطع و همچنین مطلق و همچنین تعصب‌آمیز ضد مذهبی و همچنین البته ضد جنگ. گرایش عمده‌اش، ضد جنگ بین‌الملل اول می باشد. چه کسی آن کتاب را ترجمه کرده می باشد؟ همین آقای ابوالحسن نجفی که در تشکیلات ادبیات مرتبط به انقلاب و همچنین فلان وزارت حضور دارد. البته خیلی هم قشنگ و همچنین خوب ترجمه کرده؛ ولی باید توجه داشت محتوا آن هم‌طوری می باشد. چنین چیزهایی را دارند ترجمه می‌کنند؛ می‌می شود گشت چیزهای خوبتری پیدا کرد.

بیانات در دیدار افراد مجمع نویسندگان مسلمان ۱۳۷۰/۰۷/۲۸

*بعضی کتابها واقعا جهت شهروندان و مردم شهر مضر می باشد

من نظر ندارم که بایستی و حتما هر کتاب و همچنین نوشته‌اى را که با سلیقه‌ خاصى نمى‌سازد و همچنین مضر به‌نظر مى‌رسد، جلوش را بگیریم. لکن کتب و همچنین نوشته‌هایى هست که مضر بودنشان براى شهروندان و مردم شهر، واضح می باشد؛ یعنى ترویج فحشا و همچنین فساد و همچنین از آن قبیل می باشد که براى شهروندان و مردم شهر زیان‌آور می باشد، نباید اجازه بدهند که چنین کتب و همچنین نوشته‌هایى نشر یافته شده می شود. ولی باید توجه داشت اکثرا و بیشتر بایستی و حتما تلاش کرد که کتاب‌هاى خوب، چاپ و همچنین نشر یافته شده می شود.

مصاحبه‌ در بازدید از ششمین نمایشگاه بین‌المللى کتاب ۱۳۷۲/۲/۲۱

* به قلبم فشار می‌آید!

ملت ما مطالعه کردن را اصلاً جزو کارهاى بشرى نمى‌دانند! مثل خوراک و همچنین ورزش و همچنین دیگر چیزهایى که جزو کارهاى معمول انسان می باشد، مطالعه اصلاً جزو آن چیزها نیست! آدم بایستی و حتما عنوان دیگرى داشته باشد- یا بایستی و حتما شب امتحانش باشد؛ یا بایستی و حتما معلم در مدرسه از آدم بخواهد؛ یا بایستی و حتما یک دانشمند باشد؛ یا بایستی و حتما بخواهد در جایى سخنرانى کند- تا موجب می شود که مطالعه کند! آن چه‌قدر خسارت می باشد!؟ واقعاً خداوند تبارک و تعالی مى‌داند من وقتى یادم مى‌آید- و همچنین آن چیزى می باشد که تقریباً هیچ‌وقت از یادم نمى‌رود- که شهروندان و مردم شهر ما مطالعه کردن را بلد نیستند، به قلب من فشار مى‌آید! از آن بابت، ما چقدر داریم هر ساعت خسارت مى‌بینیم!؟ واقعاً آن به عهده‌ى چه کسى می باشد؟ در حال حاضر آن‌روش می باشد که بنده یا یک فرد یا شخص مثل بنده، سالى یک‌بار به نمایشگاه کتاب برود و همچنین یک کلمه راجع به مطالعه بگوید؛ آن هم‌هم به شرطى که دست یک گزارشگر خاص نیفتد؛ آن‌که نمى‌می شود!

در دیدار با اعضاى تیم اجتماعى صداى جمهورى اسلامى ۱۳۷۰/۱۱/۲۹

*بعضی کتاب‌ها مثل مواد اعتیاد آور و مخدر می باشد

در صورتی که دیدیم که فرضاً در جامعه‌ ما کتابى هست که هنرش تنها و فقط آن می باشد که احساسات جنسى را در جوانان تحریک کند، آن مضر می باشد. آن را نمى‌می شود به عنوان آن‌که یک فرآورده‌ فرهنگى می باشد، آزاد بگذاریم تا هرکه خواست، تولید و همچنین عرضه کند؛ نه، آن بحث خواست نیست؛ مثل مواد اعتیاد آور و مخدر می باشد.

مصاحبه بعد از بازدید از یازدهمین نمایشگاه بین‌المللى کتاب ۱۳۷۵/۳/۵

* کم‌کاریم!

آن انقلاب، با آن عظمت و همچنین ابعاد و همچنین آثار عملى، از لحاظ ارائه‌ى مبانى فکرى خودش، یکى از ضعیف‌ترین و همچنین کم‌کارترین انقلاب‌ها و همچنین بلکه تحولات دنیاست… در صورتی که تو انقلاب‌هاى پهناور و بزرگ دنیا را هم در نظر بگیرید، باز هم مشخص مى‌می شود که ما کم کار کرده‌ایم.

وقتى انقلاب اکتبر تحقق پیدا مى‌کند، در طول ده پانزده سال شمسی، آن هم‌قدر کتاب و همچنین فیلم دیدنی و جذاب و همچنین قصه و همچنین جزوه در سطوح متنوع و گوناگون و مختلف راجع به مبانى فکرى آن انقلاب نوشته مى‌می شود که در کشورهایى که باد آن هم انقلاب به آن هم‌ها رسیده، دیگر شهروندان و مردم شهر احتیاجى ندارند از کتاب‌هاى آن هم‌ها بهره بری و استفاده کنند! آن هم‌قدر فضاى ذهنى پرشده می باشد که روشنفکرهاى خود کشورها مى‌نشینند راجع به مبانى ارزشى و همچنین فکرى آن هم‌ها کتاب مى‌نویسند! در سه چهار دهه‌ى قبل، چقدر ایرانی‌ها در مورد‌ى مبانى فکرى انقلاب شوروى، به زبان فارسى کتاب نوشتند؛ زیرا و به درستی که دیگر اشباع شده بودند. یعنى آن هم‌ها آن‌قدر نوشتند که همه‌ى روشنفکرهایى که به‌ نحوى از لحاظ فکرى با آ‌ن‌ها ارتباط پیدا مى‌کردند، از لحاظ فکرى اشباع مى‌شدند و همچنین بعد یک آدم مثلاً دست به قلم و همچنین با فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن و همچنین روشنفکرى، خودش مى‌جوشید و همچنین مطالبى- غیر از ترجمه‌هاى فراوانى که از آثار آن هم‌ها مى‌شد- مى‌نوشت.

سخنرانى در دیدار با مجمع نمایندگان طلاب و همچنین فضلاى حوزه‌ى علمیه‌ى قم  1386/9/7 

13950222000719 PhotoL ناراحتی "آقـا" از یک ضعف پهناور و بزرگ فرهنگی/ به قلبم فشار می آید

* آن‌ها باقی می‌ماند!

به ادبیات فرانسه نگاه کنید؛ مطمئناً بخشى از آن ادبیات، مصروف به قهرمانی‌هاى دوران جنگ می باشد. چهار سال شمسی جنگ بوده، که فرانسوی‌ها دو سه سال شمسی آن هم را دچار فشار بودند و همچنین شکست خوردند؛ ولی باید توجه داشت انواع متنوع و گوناگون و مختلف قهرمانی‌ها را، هم در میدان جنگ، هم در مبارزات مردمى داخل پاریس، هم در روابط انسانى و همچنین نظایر آن هم، نشان دادند. تو ببینید که آن‌ها در رمان‌هاى فرانسوى چقدر تکرار مى‌می شود. هرچند من با شعر آن هم‌ها آشنا نیستم؛ ولی باید توجه داشت بعضى از رمان‌هاى فرانسوى را که به فارسى ترجمه شده می باشد، خوانده‌ام. اصلاً در بهترین رمان‌ها و همچنین در عالی‌ترین اثرها، نشانه‌ى آن هم روزها باقى مى‌ماند. تو ببینید در مورد‌ى انقلاب روسیه، چقدر کتاب نوشته شده و همچنین چه حجمى از تفاخر وجود دارد و همچنین براى دیگران باقى گذاشته‌اند. آن‌ها چیزهایى نیست که تمام بشود؛ آن‌ها بایستی و حتما باقى بماند.

سخنرانی در دیدار با اعضاى شوراى سیاستگذارى صدا و همچنین سیما ۱۳۶۹/۱۲/۱۴

*آن کتاب افسانه نیست!

سرگذشت پاسدارى در کشور ما، یک واقعیت شبیه به افسانه می باشد. در صورتی که همین حالا قطعه‌هاى متفرقى از زندگى پاسداران فداکار را در کتابى جمع و همچنین به زبان‌هاى دیگر ترجمه کنند، کسانى که در حال و همچنین هواى مسائل ایران و همچنین هشت سال شمسی جنگ تحمیلى و همچنین حوادث کردستان و همچنین… نبوده‌اند، چنانچه آن کتاب را بخوانند، به احتمال زیاد از هر ده فرد یا شخص، هشت، نُه فرد یا شخص خواهند گفت که آن‌ها افسانه و همچنین مبالغه می باشد؛ در حالى که افسانه نیست؛ واقعیت می باشد؛ ولی باید توجه داشت آن واقعیت آن هم‌قدر برتر از سطح عادى زندگى شهروندان و مردم شهر مادى می باشد که براى بشر امروز به آسانى قابل باور نیست.

سخنرانى در دیدار با فرماندهان و همچنین جمعى از اعضاى سپاه پاسداران انقلاب۲۴/۰۶/۱۳۸۱

* با مباحثه آزاد مخالف نیستیم ولی باید توجه داشت با آزادی ویرانگر مخالفیم

خطاست در صورتی که کسى گمان کند، ما که نسبت به مسأله‌ى نشریات و مطبوعات و همچنین کتاب و همچنین نوشتن و همچنین نشر در جامعه حساسیت به‌خرج مى‌دهیم، با فکر کردن و اندیشیدن آزاد، با فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن آزاد و همچنین با مباحثه‌ى آزاد مخالفیم؛ نه. ما کسانى هستیم که اولین شعارهاى آن مسائل را داده‌ایم و همچنین الحمدلله تا الآن هم دنبالش بوده‌ایم؛ ولی باید توجه داشت با آزادى گناه و همچنین آزادى ویرانگرى مخالفیم. نمى‌می شود اجازه داد که نسل جوون یک کشور که به اعتماد ما مى‌آید کتاب را از تو مى‌خرد و همچنین مى‌گوید آن‌ها متدین‌اند و همچنین در رأس کار خواهند بود، از آن طریق گمراه یا فاسد می شود؛ یا از آن طریق دشمن بخواهد کارى انجام دهد.

سخنرانی بعد از بازدید از نمایشگاه کتاب در حسینیه‌ى امام و پیشوا خمینى(ره) ۱۳۷۸/۲/۲۸

* در جنجال علیه ممیزى و همچنین سانسور نباید هدف را گم کرد

در صورتی که در تجویز و همچنین ارائه‌ى دارو، بى‌توجهى کنید و همچنین چیزى را در اختیار مشترى کتاب بگذارید که براى او زیانبار می باشد، تو هم ضرر معنوى بزرگى کرده‌اید. در نهایت، به هیچ‌وجه شانه‌ى تو و همچنین شانه‌ى ما از بار و همچنینِزر آن هم نوشته‌اى که تو وقتى آن هم را مى‌دهید، به زیان تمام مى‌می شود، فارغ نخواهد بود. آن نقطه‌اى که ما بارها آن هم را تکرار مى‌کنیم، ناشى از یک منطق و همچنین ناشى از یک استدلال قوى می باشد. آن‌روش نیست که به خاطر احساسات، یا به خاطر تصورات زودگذر، انسان از آنچه که در عالم نشر و همچنین طبع مى‌آید و همچنین زیانبار می باشد، شکوه کند؛ نه. زیرا و به درستی که ضرر آن هم به قدر اهمیت کار تألیف و همچنین نشر و همچنین انتقال فرهنگ، پهناور و بزرگ می باشد.

وقتى که یک اثر هنرى و همچنین یک نوشته و همچنین یک عکس، یک تأثیر ویرانگر اخلاقى دارد، آن قابل پاسخگویى نیست. جلو آن کار فرهنگى را بایستی و حتما گرفت؛ آن آن هم ممیزى واجب می باشد؛ در جنجال علیه ممیزى و همچنین سانسور نباید هدف را گم کرد… آن هیچ ربطى ندارد به آن‌که ما با فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن آزاد موافقیم یا مخالفیم. طبیعى می باشد که ما با آزادی‌هایى مخالفیم؛ مگر کسى شک دارد؟ ما با بعضى از آزادی‌ها مخالفیم. ما با آزادی‌هاى جنسى مخالفیم؛ ما با آزادى گناه مخالفیم و همچنین آن کارى می باشد که شهروندان و مردم شهر را به آن طرف سوق مى‌دهد. همین در حال حاظر در کتاب‌هاى ما هست؛ کتاب‌هاى نشر یافته شده شده در حال حاظر وجود دارد. در صورتی که خوف آن نبود که با گفتن من، نام یک اثر غلطى تکرار می شود، اسمش را مى‌گفتم. کتابى که جوانان را به‌روش واضحى، با شیوه‌هاى هنرى، به سمت گناه سوق مى‌دهد! آن یک مسأله‌ى فکرى نیست که ما بگوییم حالا آن کتاب نشر یافته شده می شود، ما هم جوابش را نشر یافته شده کنیم؛ آن جواب ندارد!

سخنرانی بعد از بازدید از نمایشگاه کتاب در حسینیه‌ى امام و پیشوا خمینى(ره) ۱۳۷۸/۲/۲۸

13950222000715 PhotoL ناراحتی "آقـا" از یک ضعف پهناور و بزرگ فرهنگی/ به قلبم فشار می آید

*نمی‌خواهیم به شهروندان و مردم شهر بگوییم حتما آن کتاب را بخوانید!

ما نمى‌خواهیم به شهروندان و مردم شهر بگوییم تو حتماً آن کتاب را بخوانید، آن هم کتاب را نخوانید؛ نه. انواع سلایق، انواع فکرها، انواع ذهن‌ها، انواع استعدادها، بایستی و حتما در مقابل خودشان میدان بازى داشته باشند، براى آن‌که آنچه را مى‌خواهند، بتوانند انتخاب کنند؛ ولی باید توجه داشت آن هم چیزى که گمراه کننده و همچنین فاسد کننده می باشد، ما نباید اجازه بدهیم وارد میدان می شود. آن، وظیفه‌ى ماست، وظیفه‌ى حکومت می باشد، وظیفه‌ى وزارت ارشاد می باشد. به همین خاطر، آن استثناى مطلبى می باشد که من گفتم: ما بایستى فرآورده‌ى کتابى زیاد داشته باشیم.

مصاحبه بعد از بازدید از یازدهمین نمایشگاه بین‌المللى کتاب ۱۳۷۷/۳/۵

*جای کتاب را هیچ‌ چیز پر نمی‌کند!

من فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن مى‌کنم در صورتی که بتوانیم فرهنگ کتابخوانى را در کشور رایج کنیم و همچنین در کنار آن هم، تولید کتاب را هم خوب گسترش دهیم، قسمت و بخش عمده‌اى از وظایف فرهنگى حکومت جمهورى اسلامى، بدین وسیله انجام خواهد گرفت… کتاب، مقوله‌ى خیلی زیاد مهمى می باشد. من البته به کارهاى هنرى و همچنین تصویرى، تلویزیون یا سینما یا از آن قبیل مقولات، خیلى نظر دارم؛ ولی باید توجه داشت کتاب، نقش و همچنین جایگاه مخصوصى دارد. جاى کتاب را هیچ چیز پر نمى‌کند و همچنین بایستی و حتما کتاب را ترویج کرد.

مصاحبه‌ در بازدید از ششمین نمایشگاه بین‌المللى کتاب ۱۳۷۲/۲/۲۱

* دلم سوخت!

چندسال پیش، قبل از مسؤولیت آقاى افتخار حسینى در دانشگاه تربیت مدرس، براى بازدید به آن هم‌جا رفته بودم. در آن هم‌جا به من شکایت کردند که ما براى خرید کتاب، هشتاد هزار دلار پول مى‌خواهیم ولى نداریم. من واقعاً تا آن هم ته دلم سوخت! البته هیچ امکانى هم نداشتم که به آنان بدهم؛ یعنى بودجه و همچنین پول و همچنین امکانات که در دست من نبود. آمدم با حکومت، با نخست‌وزیر، با هرکس که مى‌توانستم، صحبت کردم و همچنین بارها آن هم را تکرار نمودم. هنگامى که صحبت ارز و همچنین پول و همچنین بعضى از بذل و همچنین بخشش‌ها مى‌شد، من آن هم را به یاد مى‌آوردم و همچنین مى‌گفتم وقتى که آن‌روش نیازها وجود داشته باشد، سزاوار نیست که موارد غیر اولویت‌دار را بر آن‌ها ترجیح بدهیم؛ همچنین و علاوه بر آن‌که حالا نیازها وسیع‌تر شده و همچنین بالاتر هم رفته می باشد.

دیدار با وزیر و همچنین مسؤولان وزارت فرهنگ و همچنین آموزش عالى و همچنین رؤساى دانشگاه‌هاى کشور ۱۳۶۹/۱۰/۴

* در صورتی که بى‌فرهنگ و همچنین تاریخ بودیم…

من مى‌بینم که متأسفانه کتاب در جامعه‌ى ما، آن هم مقدار که شأن آن جامعه اقتضا مى‌کند، رواج ندارد. در صورتی که ما یک جامعه‌ى بى‌فرهنگ و همچنین تاریخ بودیم؛ جامعه‌اى بودیم که قبل و همچنین کسان فرهنگى با معرفت و همچنین برجسته‌اى ندارد؛ انسان‌هاى بااستعداد و همچنین فهیم و همچنین داراى بینش و همچنین طرز فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن بالا ندارد- مثل بعضى از جوامع گوناگونى که در گوشه و همچنین کنار دنیا خواهند بود- بى‌رغبتى به کتاب قابل توجیه بود؛ ولی باید توجه داشت در جامعه‌ى ما با آن همه انسان‌هاى فرهنگى، برجسته، والا، اساتید، مؤلفین، آشنایان با کتاب، شعرا، نویسندگان، علماى پهناور و بزرگ، دانشگاهیان برجسته و همچنین عناصر فرهنگى و همچنین عالم، چرا بایستی و حتما انس با کتاب آن‌روش باشد!؟ سابقه‌ى فرهنگى و همچنین تاریخى ما خیلى زیاد می باشد. جامعه‌ى ما اساساً جامعه‌اى پخته و همچنین بالغ شده می باشد؛ یک جامعه‌ى ابتدایى و همچنین بدوى نیست. شهروندان و مردم شهر ما بایستی و حتما بیش از آن با کتاب آشنا باشند.

مصاحبه در جریان بازدید از نمایشگاه کتاب ۱۳۷۴/۲/۲۶

ناراحتی "آقـا" از یک ضعف پهناور و بزرگ فرهنگی/ به قلبم فشار می آید در تاریخ ۱۱ May 2016 | 4:52 pm نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک