Thursday , 23 November 2017 / پنج شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

کاندولیزا رایس چه محاسبات راهبردی را به حسن روحانی یادآوری می کند؟

کاندولیزا رایس چه محاسبات راهبردی را به حسن روحانی یادآوری می کند؟

n00490857 b کاندولیزا رایس چه محاسبات راهبردی را به حسن روحانی یادآوری می کند؟

تیم بین الملل جهان نیوز ـ کاندولیزا رایس را به عنوان یک نظریه پرداز در حوزه علوم سیاسی و همچنین یکی از اصلی ترین استراتژیست های حکومت بوش پسر می شناسند. او نماد آخر دشمنی های یک مقام آمریکایی در دوران داشتن مسئولیت در برابر ایران می باشد. به همین دلیل اظهارات او بعد از سالها سکوت در مورد ایران می قدرت مهم شمرد. جایگاه او به عنوان یک نظریه پرداز در میان جمهوریخواهان به گونه ای می باشد که بتوان از لا به لای صحبت های او قسمت و بخش بسیاری از نگاه های پشت صحنه اتاق های فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن و همچنین اراده و تصمیم راسخ گیر آمریکا را به خوبی گرفتن کرد.

آن زن سیاه چرده آمریکایی همچنین و علاوه براینکه سالها سکاندار سیاست خارجه آمریکا بوده در جایگاه مشاور امنیت ملی ریاست جمهور آمریکا نیز حضور داشته می باشد. رایس اخیرا گفتگویی اختصاصی با ماهنامه عصر اندیشه داشته که گرچه اظهاراتش با آن رسانه ایرانی بازتاب های در داخل کشور پیدا کرد ولی نگاه عمیقی به آن هم در میان جامعه تحلیلی کشور دیده نشد. البته بعضی حواشی در مورد صحت و همچنین سقم آن گفتگو به وجود آمد ولی باید توجه داشت با آن وجود و همچنین با فرض انجام آن گفتگو با رایس موارد اجمالی ذیل چند نقطه تحلیلی از اظهارات او همچنین در برابر ایران می باشد:

الف: رایس به صراحت از محاسبه سنگین اقتصادی و مالی جنگ علیه ایران به عنوان یک دغدغه در آمریکا نام می برد. مدت هاست که آمریکایی از هزینه فوق سنگین آغاز جنگ علیه ایران سخن می نامند و همچنین در اینباره صراحت نیز دارند. آن هزینه اقتصادی به نحوی در محاسبات جامعه اراده و تصمیم راسخ گیر آمریکا مهم می باشد که آنها را از اراده و تصمیم راسخ گیری در مورد آغاز جنگ علیه ایران سالهاست منصرف کرده می باشد. ضمن آنکه معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی آمریکا نیز آنقدر در سالهای اخیر فزونی یافته که عملا فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردن در مورد حمله به ایران را در جامعه تحلیلی آمریکا مصداق کم عقلی قرار داده می باشد. آنکه حتی تندترین جمهوریخواهان مثل بوش پسر از ترس هزینه سنگین اقتصادی و مالی از جنگ با ایران منصرف می می شود، نقطه مهمی می باشد که بایستی و حتما بعضی در داخل کشور نیز حداقل به مقدار و اندازه بوش پسر به آن هم دوباره بیاندیشند. همچنانکه می قدرت آن نقطه را نیز افزود که نشان دادن دایمی اقتدار و قدرت موشکی ایران، تصحیح و همچنین هشدار همیشگی جهت محاسبات هزینه بر بودن حمله به ایران جهت آمریکایی ها خواهد بود.

ب: رایس از رصد دایمی و همچنین مهم بودن نوع ارتباط و رابطه ریاست جمهور وقت- احمدی نژاد- با رهبری نیز گفته می باشد. او همچنین تصریح کرده می باشد که کوچکترین دگرگونی و تغییری در نوع ارتباط و رابطه – ریاست جمهور ایران با رهبری-  می‌تواند گزینه‌های سیاسی در برابر ایران را کاملاً تغییر دهد و همچنین ابعاد سیاسی آن هم را در آمریکا را بازتعریف نماید. آمریکایی ها همواره یکی از محاسبات راهبردی و همچنین همچنین یکی از اصلی ترین پایه های طراحی علیه ایران را ارزیابی همین نوع و همچنین چگونگی روابط ریاست جمهور و همچنین رهبر در ایران آن هم قرار داده اند. در آن روزها که گاه حسن روحانی، ریاست جمهور مواضعی را اتخاذ می کند که در نقطه مقابل اظهارات رهبر معظم انقلاب قرار می گیرد بایستی و حتما به آن نقطه توجه کند که آمریکایی ها بر اساس همین نوع مواضع برنامه جذاب و جالب و خوب های حتی پسا برجام خود را اجرایی می کنند.

ج: رایس در بخشی از آن مصاحبه می گوید: " ما خیلی تلاش کردیم که در طول تاریخ با مذهب و همچنین رویکرد ایرانی‌ها کنار بیاییم و همچنین در کنار آن هم‌ها و همچنین دوشادوش آن هم‌ها حرکت کنیم، ولی نشد و همچنین حال رویکرد ما و همچنین سیاست ما در مواجهه با آن کشور چه در عرصه سیاسی و همچنین چه در عرصه‌های دیگر مانند مذهب بایستی و حتما تغییر کند. چاره‌ای جز آن نداریم. به نظر من جورج بوش هیچ‌وقت سیاست ایران را درک نکرد و همچنین آن کشور را آن هم‌روش که بایستی و حتما نشناخت. همین موجب شد تا آمریکا در مواجهه با ایران در عرصه‌های متنوع و گوناگون و مختلف آن هم‌روش که بایستی و حتما، نتواند عمل نکند. بوش بایستی و حتما می‌دانست که مذهب از سیاست ایران جدا نیست و همچنین بایستی و حتما جهت مذهب ایرانی سیاستی تعریف می‌کرد." تعبیرات رایس به خوبی نشان می دهد که اصلی ترین مولفه اقتدارساز که آمریکایی ها را نیز دچار انفعال و همچنین درماندگی کرده اقتدار و قدرت آموزه های مذهبی شهروندان و مردم شهر ایران می باشد. آنکه سیاست در ایران از مذهب جدا نیست و همچنین آمریکایی ها بایستی و حتما به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نوع تقابلی با ایران باشد که مذهب را در ایران تحت تاثیر قرار دهد کل حرف رایس با بوش پسر و همچنین دیگر سیاست مداران آمریکایی می باشد. ولی باید توجه داشت در صورتی که یکی از پررنگ ترین آموزه مذهبی شهروندان و مردم شهر ایران بی شک مکتب عاشورا می باشد. سخنان رایس را هنگام و زمانی که درب کنار اظهارات حسن روحانی در مورد مکتب عاشورا و همچنین مذاکرات هسته ای قرار می دهیم متوجه می شویم که حسن روحانی چه پازل خطرناکی را آن هم موقع جهت آمریکایی ها تکمیل کرده می باشد. وزیر خارجه سابق آمریکا در ادامه نیز می گوید:" در صورتی که امروز ایران در جغرافیای سیاسی پیشرفت‌هایی به‌دست آورده، همه به آن دلیل می باشد که به بنیان‌های مذهبی و همچنین ایدئولوژیکی خود معتقد می باشد و همچنین به آن هم‌ها باور دارد. شاید در صورتی که ایران کشوری مانند فرانسه و همچنین یا آلمان بود، نقشه منطقه‌ای به شکل غیره ای چیده می‌شد."

د: یکی از نقاط گیج کننده جهت آمریکایی ها در طول سالهای اخیر عدم اطلاع از محاسبات و همچنین نحوه اراده و تصمیم راسخ گیری اراده و تصمیم راسخ راهبردی جمهوری اسلامی بوده و همچنین هست. آمریکایی ها همواره از یک خلا اطلاعاتی از ایران رنج برده اند. آن خلا با صراحت قابل توجهی در اظهارات رایس نیز اثبات و یا تایید شده می باشد. او همچنین در قسمت و بخش غیره ای از مصاحبه اش در آن باره می گوید:" ما در نظام سیاسی آمریکا اصلاً فردی را نداریم که موضع سیاسی و همچنین ژئوپلیتیکی ایران را بشناسد. سیستم سیاسی و همچنین جغرافیای سیاسی ایران خیلی زیاد پیچیده‌تر از آن هم می باشد که بتوان در آمریکا آن هم را شناخت؛ بایستی و حتما در بین سیاستمداران ایرانی زندگی کرد تا کمی به روند سیاسی آن هم‌ها واقف شد." از همین سخنان می تواند اصرار آمریکایی ها را جهت برقراری روابط  اکثرا و بیشتر با مسئولین ایرانی و همچنین حتی تاسیس سفارتخانه در تهران را درک کرد. ولی باید توجه داشت از آن تذکر دایمی به تیم مذاکره کننده  حکومت یازدهم که در مقدار و اندازه و میزان روابط و همچنین حتی صمیمت با مقامات آمریکایی بایستی و حتما تعادل را حفظ کنند به خوبی با اظهارات وزیر سابق خارخه آمریکا معلوم می می شود که چه تذکر به جا و همچنین صحیحی بوده می باشد.

هـ: رایس در قسمت و بخش غیره ای از آن مصاحبه مهم خود می گوید: " امروزه «اسلام لیبرال» نمی‌تواند راه‌حلی جهت تغییرات بنیادین در ایران باشد، چراکه ایران در منطقه و همچنین در کشورهایی زیرا و به درستی که لبنان، سوریه و همچنین عراق به شدت فعال می باشد و همچنین بیشترین طرح‌های خود را نیز از طریق اعتقادات و همچنین تعریف‌های مذهبی و همچنین دینی پیش می‌برد. بنابراین، من بعید می‌دانم که دیگر «اسلام لیبرال» راه‌حلی جهت روابط ایران و همچنین آمریکا باشد." به نظر می رسد که در جامعه تحلیلی آمریکا نیز آن نظر تا حدودی پذیرفته شده می باشد. زیرا از رصد اندیشکده های اروپایی  نیز به خوبی می قدرت به آن اسناد دست یافت که انها معتقد شدند که جهت ضربه به جمهوری اسلامی بایستی و حتما از تمرکز صرف به روشنفکران داخل ایران به سمت جذب و همچنین تعامل با عناصر و همچنین روحانیون سنتی مذهبی داخل نظام جمهوری اسلامی حرکت کنند. یکی از رازهای تمرکز بیش از حد رسانه های اروپایی به اظهارات افرادی مثل آیت الله هاشمی رفسنجانی و همچنین… همین مورد و همچنین عمل کردن به آن استراتژی جدید مقابله با جمهوری اسلامی می باشد. همچنین رایس که تئوری پرداز طرح " خاورمیانه پهناور و بزرگ"  محسوب  می می شود در اینباره اصلی ترین ایده خود جهت آن منطقه مهم جهان نیز گفته می باشد: " من همچنان به «نقشه خاورمیانه پهناور و بزرگ» نظر دارم و همچنین باور دارم که نقشه خاورمیانه پهناور و بزرگ می‌تواند بسیاری از معظلات و مسائل و مشکلات آمریکا را در مختصات ژئوپلیتیکی تغییر دهد، ولی با اوضاع ایران امروز پیاده کردن آن طرح خیلی زیاد مشکل می باشد. شاید در صورتی که تغییر بنیادین در سیاست‌های ایران ساخته یا ایجاد می شود، آن طرح سریعتر عملی می شود." در واقعیت و حقیقت رایس مثل دیگر هم مسلکانش آن اعتراف دایمی را تکرار کرده که هیچ طرحی از طرف استکبار در خاورمیانه تا ایران نخواهد، اتفاق نخواهد افتاد.

گفتنی می باشد، کاندولیزا رایس متولد ۱۴ نوامبر ۱۹۵۴، اهل بیرمنگام در ایالت آلاباما، مشاور پیشین امنیت ملی و همچنین  وزیر امورخارجه ایالات متحده در حکومت بوش پسر  تا پیش از ظهور به‌عنوان یک سیاستمدار و همچنین دانشمند علوم سیاسی و همچنین عضو هیأت علمی دانشگاه استنفورد شناخته می‌شد. در دوره ریاست جمهوری بوش پدر نیز مشاور روابط با شوروی و همچنین اروپای شرقی در زمان فروپاشی بلوک شرق بود و همچنین در مطالعات آکادمیک و همچنین تالیفات پژوهشی خود نیز به آن حوزه توجه ویژه‌ای نشان می‌داد.

رایس دارنده دو عنوان عالی آموزشی و همچنین برگزیده دومین جایزه روسای «دانشگاه انسان و همچنین علوم» جهت آموزش طراز اول می باشد. «آلمان متحد و همچنین اروپای متحول شده »(1995)، «دوران گورباچف »(1986)، «وفاداری متزلزل: اتحاد شوروی و همچنین ارتش چکسلواکی» (1984) شامل تالیفات اوست. رایس مشاور موسسه Rand، سرپرست موسسه نشان، عضو هیأت مدیره بنیاد کارنگی،  عضو آکادمی هنر و همچنین علوم آمریکا و همچنین عضو هیأت مدیره دانشگاه روتردام بوده می باشد و همچنین اکنون عضو هیأت مدیره انستیتو هوور  می باشد.

کاندولیزا رایس چه محاسبات راهبردی را به حسن روحانی یادآوری می کند؟ در تاریخ ۱۲ May 2016 | 10:21 am نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک