Sunday , 21 January 2018 / یکشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۶
آخرین اخبار

افزایش یا کاهش اجاره بهای خوابگاه‌ها بر اساس رتبه بندی/ ۷۵۰ هزار متر مربع به ظرفیت خوابگاه‌ها اضافه می‌می شود

افزایش یا کاهش اجاره بهای خوابگاه‌ها بر اساس رتبه بندی/ ۷۵۰ هزار متر مربع به ظرفیت خوابگاه‌ها اضافه می‌می شود

خبرهای جدید دانشگاهی را از «کانال خبرهای جدید دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید

 

به نقل از روزنامه نویس و خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مجتبی صدیقی، ریاست نهاد مسائل دانشجویان وزارت علوم در نشست خبری هفته خوابگاه ها که صبح امروز در صندوق رفاه برگزار شد، با اشاره به وضع موجود خوابگاه ها و همچنین ظرفیت اسکان دانشجویان گفت: در حال حاضر خوابگاه های دانشگاه های دولتی با ظرفیت ۲۸۰ هزار خوابگاه مجردی فعالیت می کنند؛ که ۱۷۰ هزار خوابگاه در دانشگاه های دولتی، ۸۰ هزار در دانشگاه فنی حرفه ای و همچنین فرهنگیان و همچنین ۳۰ هزار هم در خوابگاه های غیرانتفاعی و همچنین خودگردان داریم که نسبت به سال شمسی قبل آن ظرفیت افزایش پیدا کرده می باشد.

 

او همچنین افزود: با کمک گرفتن از نهادهای عمومی و همچنین غیر دولتی و همچنین خیرین در حوزه خوابگاه های خودگردان و همچنین خصوصی، دستورالعمل جدید را جهت تاسیس آن خوابگاه ها به امضای وزیر رساندیم که آن دستور العمل با هدف ساماندهی و همچنین نظارت اکثرا و بیشتر بر روی خوابگاه های خودگردان صورت گرفت و همچنین مسئولیت اصلی آن هم به دانشگاه های مادر در استان ها داده شده؛ که تاسیس خوابگاه خودگردان با نظارت و همچنین صدور مجوز توسط دانشگاه های مادر انجام می می شود و همچنین خوشبختانه با ابلاغ آن دستورالعمل تخلفات کاهش پیدا کرده می باشد.

 

صدیقی ادامه داد: در سال شمسی ۹۴ جهت افزایش ظرفیت خوابگاه ها به کمک صندوق رفاه، کمک رهن اجاره ساختمان به دانشگاه ها داده شد که توسط آن کمک هزینه ۱۲ خوابگاه با ظرفیت ۳۷۰۰ فرد یا شخص اضافه شد. همچنین بودجه ای را نهاد مدیریت و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی به تجهیز و همچنین تعمیر خوابگاه ها اختصاص داد که امیدواریم سال شمسی ۹۵ نیز آن بودجه به صورت صددرصد به تعمیر و همچنین بازسازی خوابگاه ها اختصاص پیدا کند.

 

ریاست نهاد مسائل دانشجویان از افزایش مشارکت خیرین در ساخت خوابگاه‌ها خبر داد و همچنین گفت: از سال شمسی قبل ساخت هشت خوابگاه توسط خیرین آغاز شده که فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنیم تابستان امسال همه خوابگاه ها تحویل نهاد مسائل دانشجویان می شود و همچنین ۳ خوابگاه نیز از آن تعداد آماده شده و همچنین مهر ماه دانشجو می پذیرد. همچنین بنیاد ۱۵ خرداد جهت ساخت خوابگاه ویژه دخترک های جوان و ازدواج نکرده به کمک وزارت علوم آمده که ۱۳ خوابگاه توسط آن بنیاد ساخته خواهد شد.

 

او همچنین ادامه داد: رتبه بندی خوابگاه ها براساس قدمت، نوع بهره بری و استفاده و همچنین تسهیلات به سه دسته خوب، نسبتا خوب و همچنین ضعیف انجام شد و همچنین خوابگاه ها در رتبه های یک تا پنج قرار گرفتند؛ که رتبه یک به بهترین خوابگاه و همچنین رتبه پنج به ضعیف ترین خوابگاه اختصاص داده شد. در آن رتبه بندی ۳۳ قسمت و بخش رتبه متوسط؛ ۳۰ قسمت و بخش رتبه چهار و همچنین هفت قسمت و بخش رتبه پنج که ضعیف ترین رتبه می باشد را به خود اختصاص دادند و همچنین بایستی و حتما تکلیف آن خوابگاه های ضعیف تا شروع سال شمسی تحصیلی جاری مشخص می شود.

 

ریاست نهاد مسائل دانشجویان گفت: در مجموع در کشور ۱۰۱۶ ساختمان خوابگاهی داریم که آن رتبه بندی بر روی ۷۰۰ ساختمان انجام شده می باشد. مبنای خوابگاه های خوب نیز در دسترس بودن، کیفیت ساختمان، اوضاع اتاق ها و همچنین سرانه فضای اتاق دانشجویی در نظر گرفته شده می باشد که هفت شاخص در رتبه بندی لحاظ شد و همچنین خوابگاه هایی که رتبه های ضعیف را به خود اختصاص دادند، بایستی و حتما به سرعت به آنها توجه می شود، تا از لحاظ تعمیر تجهیزات و همچنین همچنین اجاره بها به آنها رسیدگی می شود و همچنین دانشجویانی که در خوابگاه های رتبه پنج ساکن خواهند بود، نسبت به دانشجویان خوابگاه های رتبه یک اجاره بهای کمتری پرداخت کنند.

 

صدیقی خاطرنشان کرد: در سال شمسی تحصیلی جدید خوابگاه های رتبه چهار و همچنین پنج کاهش اجاره بها خواهند داشت. نسبت به سال شمسی قبل خوابگاه های رتبه سه اجاره بهایشان ثابت و همچنین خوابگاه های رتبه یک و همچنین دو افزایش اجاره بها خواهند داشت.

 

او همچنین همچنین از اعطای وام و همچنین ودیعه مسکن به دانشجویان خبر داد و همچنین گفت: در کنار خدماتی که نهاد دانشجویان در خوابگاه ها ارائه می دهند، وام های مسکن و همچنین ودیعه نیز به دانشجویان اعطا شده؛ تا بخشی از کمبود فضاهای خوابگاهی را جبران کنیم. در سال شمسی ۹۴ مقدار ۴ میلیارد و همچنین ۴۰۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن جهت خوابگاه های مجردی و همچنین ۲۰ میلیارد و همچنین ۳۰۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن جهت خوابگاههای متاهلی در نظر گرفته شد؛ که وام مسکن متاهلی به ۱۵۰۰ دانشجوی متاهل داده شده می باشد. همچنین وام ودیعه مسکن متاهلی نیز با مبلغ یک میلیارد و همچنین ۷۰۰ میلیون تومان به نخبگان متاهل اختصاص داده شده می باشد.

 

 

صدیقی در ادامه گفت: برنامه جذاب و جالب و خوب ما آن می باشد که در سال شمسی تحصیلی جدید خوابگاه های رتبه چهار و همچنین پنج را مجهز و همچنین ارتقا دهیم و همچنین در سال شمسی ۹۶ خوابگاه با رتبه ۵ نداشته باشیم.

 

ریاست نهاد مسائل دانشجویان ادامه داد: در استان تهران ۲۰۲ خوابگاه داریم که ۸۶ خوابگاه آن هم رتبه های چهار و همچنین پنج را دارند که در اجاره بهای آن خوابگاه ها تجدیدنظر خواهد شد.

 

او همچنین از ساخته یا ایجاد اتاق های تندرستی در کنار خوابگاه خبر داد و همچنین گفت: آن برنامه جذاب و جالب و خوب را پیش بینی کرده ایم که در کنار خوابگاه ها، اتاق های تندرستی ساخته یا ایجاد کنیم و همچنین امیدواریم هر خوابگاه حتما یک اتاق تندرستی در سال شمسی تحصیلی جدید داشته باشد.

 

ریاست نهاد مسائل دانشجویان از مشارکت با خیرین خبر داد و همچنین گفت: امسال به روش جدی کمک خیرین را در خوابگاه سازی دنبال خواهیم کرد. سال شمسی قبل بنیاد خیرین آموزش عالی تشکیل شد و همچنین پس نتیجه آن می شود که آن هم ساخت هشت خوابگاه در دانشگاه ها بود.

 

او همچنین در خصوص کمبود ظرفیت خوابگاه گفت: بایستی و حتما برنامه جذاب و جالب و خوب کوتاه مدتی جهت افزایش ۷۵ هزار ظرفیت جدید در خوابگاه ها داشته باشیم که کار کارشناسی آن هم انجام، هزینه آن هم محاسبه شده و همچنین ۷۵۰ هزار متر مربع بایستی و حتما به مساحت خوابگاه ها اضافه می شود. ولی باید توجه داشت با اعتبارات دولتی نمی توانیم آن حجم از کار را انجام دهیم و همچنین بایستی و حتما از سیستم بانکی و همچنین قسمت و بخش خصوصی کمک بگیریم تا قسمت و بخش خصوصی تشویق می شود با وام های کم بهره آن کار را انجام دهد.

 

ریاست نهاد مسائل دانشجویان گفت: فراخوان آن کار در سال شمسی جاری اعلام خواهد شد تا تعداد خوابگاه ها را به حد معمول برسانیم. آن برنامه جذاب و جالب و خوب به مدت سه سال شمسی پیش بینی شده تا خوابگاه ها توسعه پیدا کنند.

 

صدیقی یادآور شد: در تهران با مشکل زمین مواجه هستیم، به همین دلیل به تا حال نتوانستیم خوابگاه های دانشگاه های تهران را به حد مطلوب برسانیم.

 

او همچنین گفت: از اول سال شمسی به تا حال سه خوابگاه در کشور افتتاح شده که هر کدام ظرفیت ۲۵۰ نفری دارند و همچنین از مهر ماه فعالیت خود را آغاز می کنند.

 

ریاست نهاد مسائل دانشجویان در پایان از افزایش وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل خبر داد و همچنین گفت: آن وام در سال شمسی جاری به دو برابر افزایش خواهد یافت. ۱۵۰۰ خوابگاه متاهلی داریم که هر کدام معادل پنج یا شش خوابگاه مجردی هزینه دارد.

افزایش یا کاهش اجاره بهای خوابگاه‌ها بر اساس رتبه بندی/ ۷۵۰ هزار متر مربع به ظرفیت خوابگاه‌ها اضافه می‌می شود در تاریخ ۱۴ May 2016 | 5:06 pm نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک