Thursday , 23 November 2017 / پنج شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

نگاهی به برنامه جذاب و جالب و خوب هر روز خدا آیت‌الله بهجت (ره)

نگاهی به برنامه جذاب و جالب و خوب هر روز خدا آیت‌الله بهجت (ره)

pixel نگاهی به برنامه جذاب و جالب و خوب هر روز خدا آیت‌الله بهجت (ره) n00491515 b نگاهی به برنامه جذاب و جالب و خوب هر روز خدا آیت‌الله بهجت (ره)

به به گفته جهان، آیت‌الله العظمی بهجت، آن هم عالم ربانى، فقیه عالیقدر و همچنین عارف روشن ضمیر که قسمت و بخش مهمى از عمر با برکت خود را در نجف اشرف و همچنین در جوار حرم مطهر حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام سپرى کرد و همچنین از مرتبه معنوى و همچنین معرفتى سیّد‌العرفاء المتألهّین، آیت‌اللّه سیدعلى آقا قاضى طباطبایی و همچنین مکتب فقهى و همچنین اصولى آیت‌اللّه بررسی کننده و پروهشگر غروى اصفهانى و همچنین دیگر فقیهان و همچنین بزرگان حوزه‌هاى علمیه نجف اشرف و همچنین قم بهره‌ها برد، در طول نزدیک به یک قرن عمر با برکتش، نفوس مستعده و همچنین علاقمندان به سلوک عرفانى و همچنین عاشقانِ معنویّت و همچنین اخلاق را از مکتب اهل‌البیت علیهم‌السلام بهره‌مند و همچنین شاگردانى فاضل و همچنین مهذب تربیت کرد.

گوشه ای از برنامه جذاب و جالب و خوب هر روز خدا معظم له:

 * وقت را طلا می‌دانست و همچنین حاضر نبود یک لحظه را هم از دست بدهد. حتی هنگام و زمانی که بلند می‌شد کتابی را از قفسه بردارد، ‌زیر لب ذکر می‌گفت. تقریباً دوازده ساعت در شبانه‌روز به عبادت مشغول بود.

* دوساعت و همچنین حتی گاهی سه ساعت پیش از نماز صبح از خواب برمی‌خاست و همچنین عبادتش شروع می‌شد. زیر لب ذکر می‌خواند و همچنین گاهی شعرهایی را زمزمه می‌کرد؛ مثلاً: در صورتی که خواجه شفاعت نكند روز قیامت / بایستی و حتما كه ز مشاطه نرنجیم كه زشتیم. وضو می‌گرفت و همچنین مشغول نماز شب و همچنین رازونیاز با خداوند تبارک و تعالی می‌شد.

* جهت نماز جماعت صبح به مسجد می‌رفت و همچنین بعد از نماز صبح به تعقیبات نماز مشغول می‌شد.
* بعد از نماز صبح به حرم می‌رفت و همچنین دو ساعت در آنجا عبادت می‌کرد. مدت بسیاری در حرم می‌ایستاد و همچنین به زیارت و همچنین اعمال دیگر مشغول می‌شد. اطرافیان یکی‌یکی می‌نشستند، ولی او هنوز ایستاده بود. بعد از آن هم همه ایستادن، می‌نشست و همچنین باز هم عبادت می‌کرد.

* در مسیر رفت‌و همچنین‌آمد به حرم هم بیکار نبود؛ دعاهایی مثل صباح و همچنین یستشیر را می‌خواند.
* بعد از زیارت به منزل و خانه می‌آمد. صبحانه مختصری می‌خورد. بعد از آن هم، پانزده دقیقه استراحت می‌کرد و همچنین سپس مشغول مطالعه می‌شد. بسیاری از اشعاری که از ایشان به یادگار مانده را بعد از همین استراحت مختصر سروده بود.

* جهت تدریس فقه به مسجد می‌رفت. هر روز زیارت عاشورا می‌خواند، با صد لعن و همچنین صد سلام.
 لعن و همچنین سلام‌های زیارت عاشورا را در همین فاصله‌هایی که آماده رفتن به جلسه درس می‌شد، می‌خواند.

* نماز ظهر و همچنین تعقیبات بعد از آن هم تقریباً دوساعت و همچنین نیم طول می‌کشید؛ بخشی در مسجد و همچنین بخشی هم در منزل و خانه.

* یک ربع تا نیم‌ساعت نشسته استراحت می‌کرد تا خواب بر او چیره نشود.

* عصرها اصول فقه تدریس می‌کرد. پیش از درس مدتی مطالعه می‌کرد و همچنین بعد به مسجد می‌رفت.

* نماز مغرب و همچنین عشا را در مسجد اقامه می‌کرد و همچنین مدتی در مسجد به عبادت می‌پرداخت.

* به منزل که می‌آمد، باز هم حدود یک ساعت و همچنین نیم عبادت می‌کرد. سپس مشغول مطالعه می‌‌شد.

* بعد از صرف شام، حدود نیم‌ساعت به اعمال پیش از خواب مشغول می‌َشد؛ تلاوت قرآن، خواندن و قرائت حدیث کسا و همچنین…. با طهارت می‌خوابید. کم پیش می‌آمد که بیش از چهار ساعت در شبانه‌روز بخوابد.

* روزهای جمعه درس تعطیل بود، ولی در مجلس روضه مسجد فاطمیه شرکت می‌کرد. روضه‌ای که پنجاه سال شمسی سابقه داشت و همچنین تا آخرین هفته عمرش ادامه پیدا کرد. جلسه پاسخ به استفتائات هم جمعه‌ها برگزار می‌شد.

عبادت‌ها هم در شب و همچنین روز جمعه اکثرا و بیشتر می‌شد. گویا استراحت، کوچک‌ترین قسمت و بخش زندگی ایشان بود.

حتی تعطیلاتی مثل تعطیلات تابستان هم زمان استراحت ایشان نبود، بلکه فرصت مناسبی بود جهت نوشتن تألیفات.

* اوقات حضور ایشان در مسجد، فرصتی بود جهت دیدارهای عمومی. چه خیلی زیاد بودند افرادی که در همین ملاقات‌های کوتاه، شفای مریضانشان را گرفتند، یا معظلات و مسائل و مشکلات زندگی‌شان حل شد یا پاسخ پرسش‌هایشان را یافتند. چه خیلی زیاد پیش می‌آمد که پاسخ‌های کوتاه ایشان، ‌معظلات و مسائل و مشکلات بزرگی را حل می‌کرد.

منبع: کیهان

نگاهی به برنامه جذاب و جالب و خوب هر روز خدا آیت‌الله بهجت (ره) در تاریخ ۱۵ May 2016 | 4:20 pm نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک