Friday , 24 November 2017 / جمعه , ۳ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

خبرگان شهروندان و مردم شهر، آیت الله جنتی را در جایگاه ریاست نشاندند

خبرگان شهروندان و مردم شهر، آیت الله جنتی را در جایگاه ریاست نشاندند

n00493198 b خبرگان شهروندان و مردم شهر، آیت الله جنتی را در جایگاه ریاست نشاندند

تیم سیاست جهان نیوز ـ  آیت‌الله احمد جنتی با کسب اکثریت قاطع آرا ۵۱ رأی خبرگان ملت، به مدت ۲ سال شمسی ریاست پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شد.

براین اساس از ۸۶ رای اخذ شده آیت‌الله احمد جنتی ۵۱ رای، آیت‌الله ابراهیم امینی ۲۱ رای و همچنین آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی ۱۳ رای کسب کردند. همچنین یک رای باطل محسوب شد.

آیت‌الله یزدی نیز در دور قبل با ۴۷ رأی ریاست مجلس خبرگان شد و همچنین  هاشمی رفسنجانی با ۲۴ رأی از ریاست مجلس خبرگان باز ماند.

مجلس خبرگان رهبری مجلسی متشکل از فقیه‌های «واجد شرایط» می باشد که براساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت مشخص کردن ولی فقیه (رهبر جمهوری اسلامی) را دارد.
مدت هر دورهٔ آن مجلس که افراد آن هم به وسیلهٔ انتخابات و همچنین توسط رأی مستقیم و همچنین مخفی شهروندان و مردم شهر انتخاب می‌گردند ۸ سال شمسی می باشد.

مجلس خبرگان رهبری نیز در اجرای مادهٔ ۱ و همچنین ۲ آئین‌نامه داخلی آن نهاد، تعداد خبرگان را ۸۸ فرد یا شخص اعلام کرده‌ می باشد.

مجلس خبرگان رهبری مطابق تعریف قانون اساسی یک مجلس انتخابی تمام عیار می باشد، نه انتصابی.

آن مجلس به علت حساسیتی که در انتخاب رهبری دارد شامل استقلالی می باشد که هیچ نهاد دیگر ندارد و همچنین طبق اصل ۱۰۸ قانون اساسی صلاحیت خودتنظیمی دارد.
اسامی ریاست و همچنین نواب ریاست ۵ دوره مجلس خبرگان رهبری به شرح زیر می باشد:
 

ادوار مجلس/دوره زمانی/تعداد اجلاس‌ها     تعدادنمایندگان                     ریاست                نائب ریاست
دوره اول
سال شمسی ۶۹-۶۱
۱۱ جلسه
     82        آیت‌الله مشکینی   آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی
دوره دوم
سال شمسی ۷۷- ۶۹
    83        آیت‌الله مشکینی    آیات هاشمی‌رفسنجانی و همچنین                    امینی
دوره سوم
سال شمسی ۸۵ – 77
۱۶ جلسه
    86          آیت‌الله مشکینی    آیات هاشمی‌رفسنجانی و همچنین                        امینی
دوره چهارم
سال شمسی ۹۴-۸۵
۱۱ جلسه
     86 سال شمسی اول: آیت‌الله مشکینی، سال شمسی ۸۶ تا ۸۹: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، سال۸۹ تا ۹۳ آیت‌الله مهدوی‌کنی، سال شمسی ۹۳ تا پایان دوره آیت‌الله یزدی سال شمسی اول آیات هاشمی‌رفسنجانی و همچنین یزدی، سال شمسی ۸۶ تا ۸۹: آیات محمد یزدی و همچنین هاشمی شاهرودی، از سال شمسی ۸۹ آیات یزدی و همچنین هاشمی شاهرودی
دوره پنجم      88    آیت‌الله احمد جنتی     آیات هاشمی شاهرودی و همچنین                    موحدی‌کرمانی

اولین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در تاریخ  19 آذر سال شمسی ۱۳۶۱ برگزار شد که تعداد ثبت‌نام‌کنندگان ۱۶۸ فرد یا شخص بودند و همچنین در نهایت ۸۲ فرد یا شخص از خبرگان شهروندان و مردم شهر توانستند با کسب آرای مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به اولین دوره مجلس خبرگان رهبری راه یابند.

اجلاس اول ۱۹ آبان ۱۳۶۴ بود که در آن هم آیت‌الله منتظری به عنوان قائم‌مقام رهبری انتخاب شد، دومین اجلاس در خرداد ۱۳۶۸ جهت مشخص کردن دومین رهبر جمهوری اسلامی ‌بعد از درگذشت حضرت امام و پیشوا(ره) بود. سومین اجلاس هم در مرداد ۱۳۶۸ بعد از تصویب بازنگری قانون اساسی توسط شهروندان و مردم شهر برگزار شد.

تعداد جلسات رسمی آن مجلس، هر سال شمسی یک جلسه و همچنین در مجموع هشت جلسه بود و همچنین چنانچه سه جلسه فوق‌العاده زیر نیز بر آن هم افزوده می شود، آن مجلس یازده جلسه در ظرف هشت سال شمسی دوره فعالیت خود برگزار کرد.

نخستین مجلس خبرگان رهبری همچنین و علاوه بر تنظیم و همچنین تصویب مقدماتی آئین‌نامه خود و همچنین تاسیس دبیرخانه‌ای دائمی در قم، چند مصوبه مهم و همچنین سرنوشت‌ساز داشت که مهمترین و همچنین سریع‌ترین مصوبه خبرگان اول به دنبال وفات رهبر کبیر انقلاب اسلامی و همچنین بلافاصله بعد از آن هم در انتخاب رهبر جدید بود.

در چهاردهم خرداد سال شمسی ۱۳۶۸ و همچنین به دنبال عروج ملکوتی حضرت امام و پیشوا(ره)  و همچنین در حالی که هنوز مراسم تشییع جنازه ایشان برگزار نشده بود، نمایندگان خبرگان بلافاصله تشکیل جلسه دادند و همچنین آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای ریاست‌جمهوری وقت را به عنوان رهبر جدید جمهوری اسلامی ایران انتخاب کردند.

دومین اجلاس خبرگان نیز خرداد ۱۳۶۸ بعد از وفات امام و پیشوا‌خمینی(ره) و همچنین به‌ منظور مشخص کردن دومین رهبر جمهوری اسلامی برگزار شد و همچنین سومین اجلاس هم در مرداد ۱۳۶۸ بعد از تصویب بازنگری قانون اساسی توسط شهروندان و مردم شهر برپا شد.

دومین دوره از انتخابات خبرگان رهبری نیز ۱۶ مهرماه با نام‌نویسی ۱۸۰ فرد یا شخص آغاز شد و همچنین شهروندان و مردم شهر در ۲۴ حوزه انتخابیه با وارد شدن ۸۳ فرد یا شخص به مجلس خبرگان رهبری موافقت کردند؛ مقدار و اندازه و میزان حضور در آن انتخابات نیز ۴۱ قسمت و بخش بود.

آغاز سومین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز مرتبط به سال شمسی ۷۷ می‌می شود که طی آن هم ۳۹۶ فرد یا شخص جهت حضور در آن انتخابات اعلام آمادگی کردند و همچنین در نهایت فعالیت آن دوره با حضور ۸۶ نماینده خبره در چهارم اسفند آغاز شد و همچنین تا سال شمسی ۸۵ و همچنین با برپایی ۱۶ جلسه ادامه یافت.

حجت‌الاسلام حسن روحانی، آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، آیت‌الله توسلی، حجت‌الاسلام مجید انصاری، حجت‌الاسلام ‌علی فلاحیان و همچنین آیت‌الله احمد خاتمی شامل افراد آن دوره بودند.

دورهٔ چهارم مجلس خبرگان رهبری یا خبرگان چهارم در سال شمسی ۱۳۸۵ آغاز به کار کرد. دوره‌های خبرگان ۸ ساله می باشد که آن دوره در پی ادغام با انتخابات مجلس، حدود یک سال شمسی تمدید شد و همچنین تا پایان ۱۳۹۴ ادامه یافت. آن دوره ۸۶ نماینده داشت.

آیت‌الله علی مشکینی نخستین ریاست دوره چهارم مجلس خبرگان بود. با درگذشت او همچنین اکبر هاشمی‌رفسنجانی جایگزین او شد. در سال شمسی ۱۳۸۹ آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی با رای خبرگان جایگزین او همچنین گردید. با درگذشت آیت‌الله مهدوی‌کنی با رای خبرگان شهروندان و مردم شهر آیت‌الله محمد یزدی ریاست مجلس خبرگان شد.

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، روز جمعه ۷ اسفند ۱۳۹۴ همزمان با مرحلهٔ نخست انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
نام‌نویسی نامزدان از ۲۶ آذر تا ۲ دی ۱۳۹۴ انجام شد و همچنین نتایج بررسی کردن صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان رهبری در ۶ بهمن‌ماه ۹۴ اعلام شد.

ساعت ۸ صبح جمعه ۷ اسفند ۱۳۹۴ رأی‌گیری آغاز شد و همچنین ۸۸ فرد یا شخص از نامزدهای مجلس خبرگان با کسب آرای مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به مجلس راه یافتند.

در آن دوره از انتخابات مجلس خبرگان، چند فهرست اصلی در تهران و همچنین شهرستان‌ها نشر یافته شده شد که عبارتند از:

فهرست خبرگان شهروندان و مردم شهر به سرلیستی هاشمی رفسنجانی و همچنین با حضور اصلاح طلبان، فهرست یاران اعتدال به سرلیستی حسن روحانی و همچنین با حضور اصلاح‌طلبان، فهرست جامعه روحانیت مبارز به سرلیستی آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی و همچنین با حضور اصولگرایان، فهرست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به سرلیستی آیت‌الله محمد یزدی و همچنین با حضور اصولگرایان.

 در آن دوره آیت‌الله احمد جنتی از ۸۶ رأی ماخوذه با کسب ۵۱ رأی ریاست مجلس خبرگان رهبری شد.

آیت‌الله امینی با ۲۱ رأی و همچنین آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی نیز با کسب ۱۳ رأی از دیگر کاندیداهای ریاست مجلس خبرگان بودند. همچنین ۱ رأی باطل محسوب شد.
در آن رأی‌گیری آیت‌الله احمد جنتی رسماً ریاست مجلس خبرگان رهبری را به مدت ۲ سال شمسی به دست گرفت.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی با ۶۵ رأی و همچنین آیت‌الله هاشمی شاهرودی با ۶۳ رأی نیز به‌ ترتیب نواب اول و همچنین دوم ریاست مجلس خبرگان در دور پنجم شدند.

منبع:تسنیم

خبرگان شهروندان و مردم شهر، آیت الله جنتی را در جایگاه ریاست نشاندند در تاریخ ۲۴ May 2016 | 10:53 am نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک