Tuesday , 23 January 2018 / سه شنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۶
آخرین اخبار

جریان تغییر ساعت چیست؟

%name جریان تغییر ساعت چیست؟

خرید ساعت مچی ارزان

تغییر ساعت در اولین روز فرودین ماه،‌ ابتکاری نیست که متعلق به « ما ایرانی ها» باشد، ولی هر چه باشد این جلو کشیدن ساعت،‌ نشانه رسمی آن است که تابستان در راه است!

معین نیست که ابتکار اولیه تغییر ساعت در شروع نیم سال گرم از کجا آمده است، ‌اما تاریخ نشان می دهد که کشورهای اروپایی که هم درعرض‌های جغرافیایی بالاتری هستند و بهره کم تری از نور آفتـاب دارند هم مصرف کننده انرژی می باشند که یعنی منابع انرژی شان از عبارت زغال سنگ محدود پرهزینه است، در این زمینه از بسياري کشورهای دیگر جلو بوده اند.

می گویند در ۱۹۰۷ ویلیام ویلت انگلیسی،‌ یکی از اولین افرادی بود که ایده ساعت تابستانی زمستانی را بیان کرد،‌ بعد از او در ۱۹۱۶ اواخر جنگ جهان ی اول، این ایده به دست بنجامین فرانکلین مخترع و سیاست مدار آمریکایی ترویج شد،‌ تا به استفاده بیشتر از نور روز به صرفه جویی در نرخ ها کمک کند در نتیجه مردم مجبور نباشند صبح‌های زود از شمع روشن استفاده کنند.

آلمان که در این زمان درگیر جنگ بود، یکی از اولین کشورهایی است که تغییر ساعت تابستانی را اجرایی کرد تا استفاده داخلی زغال سنگ را كم شدن دهد و به امکانات جنگی اش بیافزاید.

تغییر ساعت اما همیشه همین ساعت به جلو در شروع نیمه گرم و یک ساعت به عقب در شروع نیمه سرد سال نبوده است،‌ در برخي کشورها ساعت را تنها ۳۰ دقیقه جا به جا می کردند، بعضی کشورها ساعت را دو ساعت به عقب و جلو می بردند،‌ در بعضی زمان ها نیز ساعت تابستانی دو ساعت ۴۰ دقیقه جلو می آمد در زمستان به جای اولش بر می گشت.

در ایران مساله تغییر ساعت با تاخیر زیادتری نسبت به اروپا بیان شد، کمی بعد از ۱۳۱۱ و زمانی دکتر حسابی و تیم همکارانش بالاخره موفق شدند نظمی به ساعت رسمی بدهند و با محاسبه عرض و طول جغرافیایی مناطق مختلف ایران مکاتبه با گرینویچ، برای کشور یک ساعت رسمی تعیین شد. گرینویچ‌ در انگلستان مکانی است که نصف النهار مبدا از آن می گذرد ساعت در تمام جهان بر طبـق فاصله با این نصف النهار تعیین می شود.

تغییر ساعت زمستانی و تابستانی در ایران هم به همان دلایلی که در تمام جهان عملی شد،‌ قاعده رسمی بود که تا انقلاب ۵۷ اجرایی می شد،‌ بعد از انقلاب،‌ این قاعده به فراموشی سپرده شد؛ تا ۱۳۷۰ زمانی که اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهور بود و اعلام شد که با تغییر ساعت می توان هـر روز در ساعت اوج استفاده تا ۱۰۰ مگاوات ساعت،‌ برق صرفه جویی کرد در نتیجه هیات دولت در مصوبه ای اعلام کرد که تغییر ساعت تابستانی و زمستانی دوباره در دستور کار قرار دارد.

با این وجود در زمان دولت محمود احمدی نژاد در همان اسفند ماه سال ۱۳۸۴،‌ هیات دولت اعلام کرد که مصوبه تغییر ساعت سال ۷۰ را ملغی کرده است و دیگر ساعت ها را جلو و عقب نخواهند برد،‌ دلیل این بود که این کار به کاهش بار ترافیک کمک می نماید و با نزدیک کردن ساعت ناهار نماز،‌ از اتلاف زمان در میانه روز پیشگیری می نماید . در همین زمان اما مدیر دفتر مدیریت استفاده برق شرکت توانیر اعلام کرده بود که با تغییر ساعت در اول فرودین مصرف برق در سرتا سر کشور به صورت معدل ۱٫۵ درصد كم شدن پیدا می نماید .

این تصمیم دولت اما بسیار زیاد پایدار نماند،‌ در سالهای ۸۵ و ۸۶ مجلس تلاش ‌هایی جهت برگرداندن ساعت تابستانی زمستانی کرد در نهایت در مرداد ۸۶،‌ قانونی در این زمینه تصویب شد که دولت را مکلف می کرد هر سال دوبار ساعت رسمی کشور را متناسب با وضعیت کره زمین تغییر دهد،‌ اول فرودین ساعت را یک ساعت به جلو ببرد در انتها شهرویور آن را ساعت عقب برگرداند.

بیشتر کشورهای جهان از قاعده تغییر ساعت تابستانی و زمستانی مصرف می کنند،‌ تمام اروپا به غیر از بلاروس،‌ ایسلند، ‌گرجستان ارمنستان ساعت تابستانی و زمستانی دارند.‌ در آسیا، ‌چین برنامـه ای برای تغییر ساعتش متناسب با فصل ها ندارد. روسیه کشوری که بین شرق غربش حدود ۱۱ ساعت اختلاف زمان وجود دارد از این قاعده پیروی نمی نماید ، ‌اما سوریه،‌ ترکیه و اردن ساعت‌ها را در شروع نیمه اول دوم سال جابه جا می کنند. در آمریکای شمالی، بیشتر ایالت ها ساعت تابستانی و زمستانی دارند ولی درمورد این که هر کدام این ساعت را چه زمانی اعمال کنند اتفاق نظر وجود ندارد، ‌بنا برای ن گاهي ایالت ها ساعت را در یک روز عقب می کشند برخي در روز دیگر. استرالیا نیوزلند هم ساعت را تغییر می دهند.

اما درآمریکای جنوبی هنوز بیشتر کشورها از این قاعده تبعیت نمی کنند که با توجه به عرض جغرافیایی نزدیکی شان به مدار استوا آنقدرها هم بعید نیست با این وجود در آفریقا، مراکش و کشورهای غرب صحرای آفریقا ساعت را تغییر می دهند.

به این ترتیب استرس های کمتری جهت پیاده روی بچه ها تا مدرسه در صبح های زود وجود دارد،‌ در مصرف برق انرژی صرفه جویی می شود،‌ برخي کشورها می گویند تغییر ساعت و مصرف بیشتر ازنور روز به آن ها دركم شدن جرم جنایت در ساعت‌های اولیه صبح یاری کرده است و بعضی ها ادعا می کنند که این کار انگیزه مردم را برای ورزش های بیرون از خانه در ساعت های اولیه صبح بیشتر می نماید .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک