Friday , 24 November 2017 / جمعه , ۳ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

چرا هاشمی با آیت‌الله جنتی رقابت نکرد؟

چرا هاشمی با آیت‌الله جنتی رقابت نکرد؟

n00493495 b چرا هاشمی با آیت‌الله جنتی رقابت نکرد؟

به به گفته جهان،  آرام به سمت جایگاه قدم بر می‌دارد؛ عصایش را کنار صندلی ریاست قرار داده و همچنین می‌نشیند، ولی باید توجه داشت هنوز چند فرد یا شخص که در ردیف پائین نشسته‌اند باور نمی‌کنند که او همچنین جهت حداقل ۲ سال شمسی دیگر قرار می باشد ریاست باشد.
 

چند دقیقه قبل‌تر و همچنین در زمان شمارش آرا انتخابات هیات رئیسه خبرگان، همه چیز واضح شده بود؛ «آیت‌الله جنتی با ۵۱ رای…» و همچنین آن اعلام شاید پایان چندماه تلاش جهت وزن‌کِشی میان بعضی تیم‌های متنوع و گوناگون و مختلف پیرامون مشخص شدن ماهیت ترکیب خبرگان بود.

ریشه حاشیه‌ها ولی باید توجه داشت چندماه قبل در کوران انتخابات ۷ اسفند آغاز شده بود؛ بعضی در داخل علناً از تلاش جهت عدم وارد شدن افرادی که آنها را تندرو می‌خواندند، به مجلس خبرگان سخن گفته و همچنین رسانه‌های خارجی نیز مشخصاً از آیت‌الله جنتی، یزدی و همچنین مصباح به عنوان افرادی که بایستی و حتما از وارد شدن آنها به مجلس خبرگان بعدی جلوگیری می شود، نام می‌بردند.

دبیر شورای نگهبان ولی باید توجه داشت اکثرا و بیشتر در معرض حمله رسانه‌های خارجی و همچنین انتقادهای داخلی قرار داشت ولی در نهایت توانسته بود به عنوان نماینده شهروندان و مردم شهر تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری انتخاب می شود؛ انتخابی که از آن هم روزهای ابتدایی بعد از انتخابات، بعضی را نگران کرده بود.

درست زمانی که رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان و همچنین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تاکید داشتند که بیش از ۵۰ فرد یا شخص از منتخبان خبرگان از لیست موسوم به خبرگان ملت خواهند بود، بعضی زمزمه‌ها از احتمال حضور آیت‌الله جنتی جهت حضور در هیات رئیسه و همچنین یا حتی ریاست خبرگان حکایت داشت؛ موضوعی که در میان تیترهای رسانه‌های متنوع و گوناگون و مختلف چندان دیده نشد.

حالا آیت‌الله جنتی ریاست مجلس خبرگان رهبری می باشد؛ یعنی آن هم کسی که بعضی تاکید داشتند او همچنین و همچنین جناحش، در دوره پنجم مجلس خبرگان در اقلیت خواهند بود؛ ولی ماجرای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و همچنین هیات رئیسه آن مجلس تنها در خبرهای جدید روز قبل خلاصه نمی می شود.

خیلی‌ها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کردند اصلاح‌طلبان و همچنین حامیان هاشمی بازی انتخابات را خوب شروع کرده‌اند، ولی باید توجه داشت پس نتیجه آن می شود که نشان داد که طی ۳ ماه قبل اتفاقاتی افتاده که جنجال‌ها باعث شده از چشم انظار و افکار عمومی پنهان بماند.

بازی لیست‌ها قبل از انتخابات؛ «خبرگان شهروندان و مردم شهر» چگونه بسته شد؟
پیش از انتخابات خبرگان رهبری تیم‌های متنوع و گوناگون و مختلف سیاسی در حال رایزنی جهت رسیدن به لیست نهایی کاندیداهای مورد نظر خود بودند.

در آن میان اصلاح‌طلبان و همچنین حامیان هاشمی نیز لیستی با عنوان «خبرگان شهروندان و مردم شهر» در تهران و همچنین دیگر استان های کشور نشر یافته شده کردند؛ لیستی که در تهران هاشمی سرلیست آن هم و همچنین حسن روحانی فرد یا شخص دومش بود.

لیست نشر یافته شده شده و همچنین مورد حمایت هاشمی رفسنجانی در تهران ولی باید توجه داشت موارد و نکات قابل توجهی داشت؛ اولین نقطه حضور ۸ چهره مشترک میان آن لیست و همچنین لیست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود.

در نگاه اول آن اشتراک چندان عجیب به نظر نمی‌رسید ولی عدم حضور آیت الله جنتی، یزدی و همچنین مصباح در آن لیست حکایت از یک برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی جهت حذف بعضی چهره‌های خاص از ترکیب مجلس خبرگان بعدی داشت.

طراحان لیست مورد حمایت هاشمی رفسنجانی بر آن باور بودند که رای به چهره های مشترک لیست خبرگان شهروندان و مردم شهر و همچنین لیست جامعتین باعث خواهد شد که در نهایت چهره‌های غیر مشترک از شانس کمتری جهت حضور در مجلس خبرگان رهبری بهره‌مند باشند.

در آن بین حتی بعضی چهره‌های مورد حمایت جامعتین حتی بدون اعلام نظر قطعی از سوی آنان به صورت مشترک در لیست خبرگان ملت قرار گرفتند؛ در شهرستان‌ها نیز همین ماجرا رخ داد و همچنین چهره های مشترک بسیاری در لیست خبرگان شهروندان و مردم شهر قرار گرفته بودند.

اصلاح طلبان بعد از مشخص شدن نتایج نهایی شمارش آرا مجلس خبرگان، تلاش کردند با انحصاری جلوه دادن چهره های مشترک، خود را پیروز نهایی انتخابات خبرگان در سراسر کشور معرفی کنند.

وبسایت و مرکز خبرهای جدید انتخاب نزدیک به هاشمی در آن باره نوشت: «بی‌شک می‌قدرت پیروز پهناور و بزرگ انتخابات مجلس خبرگان را همین لیست دانست، زیرا و به درستی که با وجود تمام بی‌اخلاقی‌ها و همچنین حملات نا‌جوانمردانه علیه «خبرگان شهروندان و مردم شهر»، باز هم اکثریت قاطع با آن لیست بود. به صورتی که تنها در تهران فرد یا شخص آخر جز آن لیست نبود و همچنین در سرتاسر ایران هم ۵۲ فرد یا شخص از لیست خبرگان شهروندان و مردم شهر وارد مجلس ۸۸ نفره خبرگان شده‌اند؛ پس اغراق نیست در صورتی که بگویم پیروز پهناور و بزرگ انتخابات خبرگان آن دوره شخص آیت الله هاشمی رفسنجانی می باشد.»

آن استراتژی در تهران نیز دنبال شد؛ با وجود رای آوردن ۸ فرد یا شخص از چهره های مشترک دو لیست، اصلاح طلبان و همچنین حامیان آیت الله خود را پیروز قاطع انتخابات جلوه می‌دادند؛ در آن میان رای آوردن آیت الله جنتی در انتخابات تهران جهت آن جریان نگران کننده به نظر می‌رسید.

بعضی معتقد بودند که چند روز بعد از انتخابات و همچنین آرام شدن هیجانات انتخابات، وزن واقعی جریان های متنوع و گوناگون و مختلف در مجلس خبرگان به ویژه در انتخابات هیات رئیسه مشخص خواهد شد.

استراتژی تخریب آیت الله جنتی؛ قبل و همچنین بعد از انتخابات
«حذف یزدی، جنتی و همچنین مصباح از مجلس خبرگان چگونه ممکن می باشد؟» آن تیتر مطلبی بود که بی بی سی فارسی در آن هم راهکارهایی را ارائه می داد که بر اساس آن هم می شد از حضور آن سه چهره در مجلس خبرگان بعدی جلوگیری کرد.

در روزهای بعد رسانه نزدیک به خاندان سلطنتی انگلیس، خیلی صریح‌تر در مورد لزوم حذف آن سه چهره با محوریت آیت الله جنتی از مجلس خبرگان، حرف زد: «رای دهندگان به فهرست رفسنجانی-روحانی ، بیش از نیم میلیون فرد یا شخص از رای دهندگان به فهرست یزدی-جنتی-مصباح اکثرا و بیشتر خواهند بود. در چنین شرایطی در صورتی که حامیان ریاست جمهور فعلی در انتخابات خبرگان پیش رو، به روش مطابق و یکدست به ۱۶ فرد یا شخص رقیب آقایان یزدی، جنتی و همچنین مصباح رای بدهند، به راحتی امکان راندن آنها به جایگاه های ۱۷ به پایین فهرست منتخبان استان تهران را خواهند داشت»

ساخته یا ایجاد کمپین در شبکه های فرهنگی و اجتماعی با عنوان «نه به جنتی، یزدی و همچنین مصباح» تنها بخشی از اقدامات تخریبی علیه آن سه فقیه بود؛ ولی باید توجه داشت در نهایت آیت الله جنتی که در مرکز آن تخریب ها قرار داشت به مجلس خبرگان راه یافت.

بعد از انتخابات ولی باید توجه داشت موج تخریب ها گستردگی بیشتری پیدا کرد و همچنین آیت الله جنتی باز هم در مرکز تخریب ها قرار داشت؛ روزنامه آرمان نزدیک به هاشمی رفسنجانی شماره روز ۱۰ اسفند خود، عکس ۱۵ فرد یا شخص از منتخبان تهران را در صفحه اول قرار داد و همچنین عکس آیت الله جنتی را در میان منتخبان تهران قرار نداد.

در ادامه شبکه‌های فرهنگی و اجتماعی منسوب به اصلاح طلبان، هجمه های گسترده ای را علیه آیت الله جنتی آغاز کردند؛ بعضی معتقد بودند که استراتژی ترور شخصیت دبیر شورای نگهبان در روزهای بعدی به صورت جدی تر کلید خواهد خورد.

جنجال‌ها در مورد پرونده یکی از منتخبان ردصلاحیت شده استان اصفهان به عنوان یکی دیگر از بازوهای فشار به آیت‌الله جنتی و همچنین شورای نگهبان مورد بهره بری و استفاده قرار گرفت؛ اصلاح طلبان و همچنین حتی بعضی چهره های دولتی نیز در قالب همین پروژه، راه تخریب چهره شورای نگهبان و همچنین دبیر آن هم یعنی آیت‌الله جنتی را در پیش گرفتند.

ولی باید توجه داشت در آن میان یک سوال جدی وجود داشت؛ چرا بعد از رای آوردن آیت الله جنتی در انتخابات خبرگان، موج تخریب ها همچنان ادامه پیدا می کرد؟ بعضی نزدیک شدن به روز افتتاحیه مجلس خبرگان و همچنین انتخابات هیات رئیسه را در آن تخریب ها بی‌تاثیر نمی دانستند.

ریاست خبرگان؛ نقطه پایان ادعای پیروزی/ آیا ریاست آیت الله جنتی پیش بینی می شد؟
نزدیک شدن به روز افتتاحیه مجلس خبرگان رهبری نگاه‌ها را به سمت صندلی ریاست آن مجلس معطوف کرده بود؛ رسانه های اصلاح‌طلب بعضا خبر احتمال حضور دوباره هاشمی رفسنجانی در انتخابات هیات رئیسه خبرگان را نشر یافته شده می‌کردند ولی در عین حال با دیده تردید به آن احتمال، نگاه می‌کردند.

احتمال عدم حضور هاشمی رفسنجانی خبری بود که در روزهای منتهی به نمایش افتتاحیه مجلس جدی تر شنیده شد؛ آن خبرهای جدید که هر روز به قطعی شدن نزدیک می شد، ادعای پیروزی قطعی حامیان آیت الله در مجلس خبرگان را با تردید مواجه می کرد.

آیت‌الله هاشم زاده هریسی از چهره های نزدیک به هاشمی رفسنجانی چند روز قبل از افتتاحیه مجلس خبرگان، عدم کاندیدا شدن هاشمی جهت ریاست خبرگان را اینگونه تائید کرد: «ریاست آقای هاشمی، وزانت و همچنین اقتدار و قدرت مجلس خبرگان را بالا می‌برد، به‌ویژه که در بعد بین‌المللی، ایشان جایگاه ویژه‌ای دارد و همچنین شناخته‌شده خواهند بود؛ اینها را گفتم تا آن نقطه را بگویم که منتها آقای هاشمی نیت و اراده کاندیداتوری ندارد.»

در آن میان رسانه های اصلاح طلب تلاش کردند با طرح نام آیت‌الله امینی جهت ریاست خبرگان، اینگونه القا کنند که دیگر کاندیداها در نهایت به نفع او همچنین کنار کشیده و همچنین هاشمی رفسنجانی نیز در جایگاه نائب ریاست، مدیر اصلی مجلس خبرگان باشد؛ هاشم زاده هریسی در اینباره می گفت: «آقای هاشمی هم از اول نایب‌ریاست آقای مشکینی بود و همچنین در اداره جلسات خبرگان اکثرا و بیشتر مسائل به او محول می‌شد؛ حتی آیت‌الله مشکینی به او می‌گفت من که پیر شده‌ام، جلسات را هم که تو اداره می‌کنی، بیا و همچنین نامزد ریاست مجلس خبرگان را قبول کن.»

رسانه‌های آن جریان ولی باید توجه داشت احتمال حضور آیت‌الله جنتی جهت ریاست خبرگان را نه تنها نادیده نگرفته بودند، بلکه تلاش می کردند در تحلیل های خود احتمال حضور او همچنین را کمرنگ جلوه دهند.

در پشت پرده ولی باید توجه داشت نگرانی هایی جدی در اردوگاه اصلاح طلبان و همچنین حامیان آیت الله هاشمی رفسنجانی در مورد انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان وجود داشت؛ تحلیل های واقعی از نتایج و همچنین ترکیب مجلس خبرگان پنجم، نشان می داد که ادعای رای آوری تعداد قابل توجهی از افراد لیست مورد حمایت هاشمی، با تردید مواجه می باشد به شکلی که هاشمی ترجیح می دهد وارد رقابت احتمالی با آیت الله جنتی نشود، با آنکه یکبار در سال شمسی ۸۷ وارد آن رقابت شده و همچنین توانسته بود بر کرسی ریاست خبرگان تکیه بزند.

عدم کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی جهت ریاست خبرگان، معرفی کردن چهره ای جایگزین (لقبی که رسانه های اصلاح طلب به آیت الله امینی در انتخابات هیات رئیسه دادند) و همچنین همچنین تلاش جهت حضور چهره های متنوع و گوناگون و مختلف در آن رقابت جهت شکستن آرا، راهکارهایی بود که تا روز رای گیری جهت هیات رئیسه مجلس خبرگان از سوی اصلاح طلبان دنبال شد.

ولی باید توجه داشت آیت‌الله جنتی نه تنها کاندیدای انتخابات هیات ریاست مجلس خبرگان شد، بلکه توانسته بود با ۵۱ را به عنوان ریاست مجلس خبرگان انتخاب می شود؛ اتفاقی که نقطه پایانی بر ادعای پیروزی قطعی حامیان هاشمی رفسنجانی در انتخابات مجلس خبرگان بود.

در کنار شکست پروژه تخریبی دشمنان خارجی و همچنین بعضی جریان های داخلی علیه آیت الله جنتی، انظار و افکار عمومی می خواهند بدانند که اصلاح طلبان و همچنین حامیان هاشمی چگونه و همچنین با چه استدلالی خود را پیروز انتخابات معرفی می کردند؟

شکست ادعای پیروزی قاطع اصلاح طلبان در مجلس خبرگان، آن روزها حتی حامیان آن جریان مردمی آن جریان را با تردید مواجه کرده اند؛ آنها نگرانند که ادعای پیروزی اصلاح طلبان در مجلس شورای اسلامی نیز مانند ادعای پیروزی آنها در مجلس خبرگان، تنها یک فضاسازی رسانه ای باشد.
منبع:فارس

چرا هاشمی با آیت‌الله جنتی رقابت نکرد؟ در تاریخ ۲۵ May 2016 | 1:10 pm نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک