Thursday , 23 November 2017 / پنج شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

مشتاقان بهره بری و استفاده از ریتالین در طول ترم لای کتاب را هم وا نکرده‌اند!/ هیچ وعده غذایی در ماه تبریک و مبارک حذف نشود

مشتاقان بهره بری و استفاده از ریتالین در طول ترم لای کتاب را هم وا نکرده‌اند!/ هیچ وعده غذایی در ماه تبریک و مبارک حذف نشود

خبرهای جدید دانشگاهی را از «کانال خبرهای جدید دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید

 

دکتر جواد رزاقی، سرپرست مرکز بهداشت دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی در گفت‌وگو با روزنامه نویس و خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص شیوه صحیح درس خواندن دانشجویان در ایام امتحانات که با ایام ماه تبریک و مبارک رمضان مصادف شده می باشد، گفت: در ایام ماه تبریک و مبارک مشکلی که جهت دانشجویان پیش می‌آید تداخل بین ساعات خواب و همچنین بیداری آنهاست که با برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی حل شدنی می باشد. مهمترین نقطه‌ای که اشخاص بایستی و حتما موقع امتحانات رعایت کنند آن می باشد که تغذیه خیلی زیاد خوبی داشته باشند؛ مخصوصا از تیم میوه، سبزی، لبنیات و همچنین غذاهای دریایی.

 

او همچنین ادامه داد: دانشجویان بایستی و حتما سعی کنند از تیم مواد غذایی که نام بردم، بیشترین بهره بری و استفاده را داشته باشند تا جهت یادآوری خوانده‌ها و همچنین یادگیری مباحث و مطالب درسی راندمان بهتری داشته باشند. نقطه بعدی که بایستی و حتما رعایت کنند، خواب کافی می باشد؛ که متاسفانه خیلی از دانشجویان ما در ایام امتحانات آن هم را فدای درس خواندن می‌کنند.

 

رزاقی با تاکید بر آنکه چنین طرز تفکری اشتباه می باشد، خاطرنشان کرد: تمام مباحث و مطالب درسی که در طول روز می‌خوانیم و همچنین یاد می‌گیریم، در طول خواب هر فرد در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف مغز جایگزین می‌شوند تا در موقعیت مناسب بازیابی و همچنین یادآوری گردند؛ ولی باید توجه داشت در صورتی که آن طبقه بندی و همچنین نظم بندی در هنگام خواب اتفاق نیفتد، بالطبع دانشجو موقع یادآوری مباحث و مطالب از ذهن دچار مشکل خواهد شد.

 

حذف هر وعده غذایی موجب افت قند خون و همچنین تغییر شرایط هوشیاری می‌می شود

سرپرست مرکز بهداشت دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی با اشاره به آنکه ساعات صرف غذا و همچنین خواب در ایام ماه تبریک و مبارک جهت دانشجویان تغییر پیدا می‌کند، اظهار داشت: دانشجویان به هیچ عنوان نباید در آن ایام وعده غذایی را حذف کنند، چرا که باعث افت قند خون و همچنین تغییر در شرایط هوشیاری آنها خواهد شد. دانشجویان بایستی و حتما خود را با شرایط ماه رمضان و همچنین سختی‌های آن هم تطبیق دهند و همچنین بخشی از زمان مطالعه خود را به بعد از افطار و همچنین در شب اختصاص دهند به طوری که ساعت خواب آنها کاهش پیدا نکند.

 

او همچنین تصریح کرد: دانشجویان هنگام افطار از خوردن غذاهای سنگین، حجیم و همچنین چرب به روش جدی خودداری کنند، چرا که موجب احساس کرختی و همچنین خواب آلودگی در آنها خواهد شد و همچنین بعد از آن هم حسی جهت درس خواندن ندارند؛ به جای آن هم بایستی و حتما مصرف مایعات را افزایش دهند تا هوشیاری کافی را داشته باشند.

 

 

رزاقی با تاکید بر آنکه دانشجویان بایستی و حتما بخشی از خواب خود را به طول روز اختصاص دهند، گفت: دانشجویان بایستی و حتما حدود ۷ تا ۹ ساعت خواب مفید چه در ایام امتحانات و همچنین چه در ایام دیگر داشته باشند.

 

سرپرست مرکز بهداشت دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی در ادامه سخنان خود افزود: دانشجویانی که امتحانات شان در ساعات ابتدایی و اولیه صبح می باشد، می توانند بعد از سحری بیدار مانده و همچنین به مطالعه بپردازند، چرا که آن زمان نیز یکی از فرصت های طلایی جهت مطالعه می باشد.

 

او همچنین در پاسخ به آن سوال که چرا دانشجویان جهت شب های امتحانی خود متوسل به قرص‌های ضد خواب می شوند، گفت: آن اقدام برداشت اشتباه دانشجویان از مصرف چنین قرص‌هایی جهت بیدار ماندن بیش از حد و همچنین یا هوشیار ماندن در شب های امتحانی می باشد. در صورتی که دانشجویان برنامه جذاب و جالب و خوب صحیح درسی و همچنین مستمری در طول ترم داشته باشند، شب امتحان جهت مطالعه دچار مشکل نخواهند شد.

 

مشتاقان بهره بری و استفاده از قرص ریتالین در طول ترم لای کتاب خود را وا نکرده‌اند

رزاقی تصریح کرد: اکثر دانشجویانی که به مصرف چنین قرص‌هایی روی می آورند، شامل افرادی خواهند بود که لای کتاب‌های خود را در طول ترم باز نکردند و همچنین یک شب امتحان را جهت حجم عظیمی از مباحث و مطالب جدید که تا به حال آنها را نخوانده اند، اختصاص می دهند. قهوه، نسکافه، کافئین، ریتالین شامل موادی خواهند بود که دانشجویان جهت بیدار ماندن خود در شب‌های امتحانی به آنها وابسته می‌شوند.

 

سرپرست مرکز بهداشت دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی در پایان خاطرنشان کرد: در مواردی دیده شده که بعضی دانشجویان به خاطر مصرف آن داروها دچار مردن و مرگ ناگهانی نیز شده‌اند. بعضی نسبت به آن داروها حساسیت نشان دادند و همچنین بعضی به خاطر بهره بری و استفاده بی محابا از آنها، به نوعی اعتیاد پیدا کرده‌اند که دیگر آن اشتباهات جبران پذیر نخواهد بود. مصرف آن داروها جهت افرادی که سابقه بیماری قلبی، فشار خون، استرس و همچنین افسردگی خواهند بود، باعث تداخلات دارویی خیلی زیاد خطرناکی می‌می شود.

مشتاقان بهره بری و استفاده از ریتالین در طول ترم لای کتاب را هم وا نکرده‌اند!/ هیچ وعده غذایی در ماه تبریک و مبارک حذف نشود در تاریخ ۲۹ May 2016 | 4:19 pm نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک