Thursday , 23 November 2017 / پنج شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

هزینه‌ای که بازی‌خالقی با «آبرو و همچنین اعتبارش»به کشور تحمیل کرد

هزینه‌ای که بازی‌خالقی با «آبرو و همچنین اعتبارش»به کشور تحمیل کرد

n00495211 b هزینه‌ای که بازی‌خالقی با «آبرو و همچنین اعتبارش»به کشور تحمیل کرد

به نقل از جهان، با تأیید رأی شورای نگهبان توسط هئیت عالی حل اختلاف قوا مبنی بر رد صلاحیت و همچنین ابطال آرای مینو خالقی، پرونده آن کاندیدا مختومه شد.[۱] ولی باید توجه داشت در آن بین، رفتارهای متفاوتی از سوی افرادی که در آن پرونده دخیل بودند رخ داد که باعث جنجال در آن پرونده سیاسی شد. در ادامه رفتارهای شورای نگهبان، خانم خالقی، اصلاح‌طلبان و همچنین رییس جمهور را در آن موضوع مرور خواهیم کرد.

۱- شورای نگهبانی که قوانین و قانونی عمل کرد

نظارت بر انتخابات‌های متنوع و گوناگون و مختلف در جمهوری اسلامی وظیفه‌ای می باشد که طبق اصل ۹۹ قانون اساسی به شورای نگهبان سپرده شده می باشد. آن شورا در انتخابات مجلس دهم و همچنین بعد از تأیید انتخابات در شهرستان اصفهان، آرای منتخب سوم آن شهرستان، مینو خالقی را ابطال کرد.

نجات الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان در مورد آنکه آیا از منظر قوانین و قانونی ماده‌ای در مورد رد صلاحیت و همچنین ابطال آرای نامزدهای انتخاباتی بعد از نمایش انتخابات وجود دارد اظهار کرد: در صورتی که شورای نگهبان بر آن مبنا تصمیمی را اتخاذ کرده باشد و همچنین آرای فردی را بعد از نمایش انتخابات باطل کند به معنای آن می باشد که اکثریت شورا به آن موضوع قائل خواهند بود که به خاطر عدم صلاحیت هم می‌قدرت بعد از انتخابات صلاحیت فردی را رد کرد.[۲]

بعد از اظهار نظر شورای نگهبان، وزارت کشور جلسات بسیاری با مسئولین آن شورا برگزار کرد و همچنین اقدامات بسیاری جهت تأیید صلاحیت مینو خالقی انجام داد که با مقاومت شورای نگهبان بر روی اصول قوانین و قانونی روبرو شد.

حسینعلی امیری، قائم مقام و همچنین سخنگوی وزارت کشور در آن باره می‌گوید: هفته قبل بنده و همچنین وزیر محترم کشور با آیت‌الله جنتی صحبت کردیم و همچنین استدلال‌هایمان را گفتیم و همچنین دو روز پیش مجدداً موضوع رد صلاحیت سومین فرد منتخب اصفهان در شورای نگهبان مطرح شده و همچنین آن شورا به اراده و تصمیم راسخ قبلی خود تأکید کرده می باشد.[۳]

از سوی دیگر، روزنامه‌های اصلاح‌طلب نیز فشار بسیاری بر شورای نگهبان وارد کردند و همچنین سعی داشتند دگرگونی و تغییری در نظرات آن شورا ساخته یا ایجاد کنند که در نهایت موفق به آن کار نشدند. (در ادامه به صورت تفصیلی به رفتارشناسی اصلاح‌طلبان خواهیم پرداخت.)

۲- رفتارهای متناقض خانم کاندیدا

بعد از ابطال آرای خالقی رسانه‌ها و همچنین اشخاص اصلاح‌طلب شروع به حمله به شورای نگهبان کردند و همچنین به تضعیف جایگاه آن نهاد انقلابی پرداختند و همچنین ادعا کردند که شورای نگهبان هنوز دلیل آن ابطال را به خالقی اعلام نکرده می باشد. آن اتفاق در حالی صورت می‌گرفت که طبق گفتة محمدحسین مقیمی، رییس ستاد انتخابات وزارت کشور، در تاریخ ۹/۱/۱۳۹۵ علت ابطال آرای مینو خالقی به خود داوطلب اعلام شده می باشد.[۴]

با وجود تأکید مقیمی بر اطلاع خالقی از علت ابطال آرا، در ۱۲ فروردین، خالقی در بیانیه‌ای جهت دومین بار منکر اطلاع از علت ابطال آرای خود شد و همچنین در کانال تلگرامی‌اش نوشت: تا آن لحظه از سوی شورای محترم نگهبان و همچنین یا وزارت کشور دلایلی مبنی بر علل ابطال به اینجانب ارائه نگشته می باشد.

هزینه‌ای که مینو خالقی با «آبرو و همچنین اعتبارش» به کشور تحمیل کرداین تنها تناقض خانم کاندیدا نبود. دومین تناقض در حالی رخ داد که مینو خالقی در کانال تلگرامی‌اش و همچنین در تاریخ ۷/۱/۱۳۹۵ نوشت: «امروز مثل روزهای قبل و همچنین در شروع اولین روز کاری فروردین ماه به دنبال استیفای حقوق خود و همچنین مردمی که مرا منتخب خود دانسته‌اند، از طرق قوانین و قانونی و همچنین حقوقی هستم.»

آن عبارات نویددهندة آن امر بود که خانم خالقی در پی شکایت از طرق قوانین و قانونی و همچنین رفت و آمد و مراجعه به شورای نگهبان می باشد، ولی باید توجه داشت روزهای بسیاری گذشت و همچنین خانم خالقی شکایتش را با شورای نگهبان مطرح نکرد و همچنین به جای ارائه شکایت، حامیان او همچنین به تبلیغات و همچنین هیاهوی رسانه‌ای مشغول شدند.

آن رفتارهای تناقض‌آمیز که حاکی از بی‌تجربگی سیاسی بود بازهم از سوی ایشان ادامه پیدا کرد و همچنین بعد از بحث و داستان نشر عکس‌های ایشان تکرار شد. خالقی بعد از نشر عکس‌های منتسب به او همچنین، ضمن جعلی خواندن آن عکس‌ها نوشت: «پیگیری قضایی آن موضوع توسط اینجانب در حال انجام می باشد.»

آن ادعای خالقی نیز از سوی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، رد شد. در نشست خبری ۱۹ اردیبهشت ماه، اژه‌ای در پاسخ به خبرنگاری که در خصوص نشر عکس‌های منتسب به مینو خالقی نماینده منتخب شهروندان و مردم شهر اصفهان سؤال کرده بود، اظهار داشت: «در صورتی که ایشان شاکی باشد قوه قضاییه وارد شدن می‌کند ولی باید توجه داشت بحث دیگر آن می باشد که زیرا و به درستی که عکس‌ها در وبسایت و مرکز خبرهای جدید‌ها وجود دارد کارگروهی که جهت فضای مجازی می باشد بایستی و حتما تشخیص دهند که مصداق مجرمانه می باشد یا نه در صورتی که مصداق مجرمانه بود اقدام مناسب انجام می شود و همچنین در صورتی که خودش موجب اشاعه فحشا باشد دادستان شخصاً وارد می‌می شود، ولی باید توجه داشت در صورتی که آن گونه نباشد تنها با آن فرض قابل رسیدگی می باشد که شاکی خصوصی داشته باشد و همچنین تا جایی که من پرسیدم گفتند ایشان تا آن لحظه شکایتی نکرده می باشد.»[5]

فارغ از آن رفتارهای تناقض‌آمیز خانم خالقی بایستی و حتما گفت که شورای نگهبان محترمانه‌ترین و همچنین قوانین و قانونی‌ترین رفتارها را انجام داد و همچنین سعی بسیاری داشت که آبروی او همچنین حفظ می شود، ولی باید توجه داشت اصرارهای زیاد و همچنین جنجال‌های رسانه‌ای حامیان خانم خالقی باعث آبروریزی و همچنین هتک حیثیت ایشان در بین شهروندان و مردم شهر شد. آن دعوای سیاسی تنها یک پس نتیجه آن می شود که داشت و همچنین آن هم هم پایان زودرس عمر سیاسی یک خانم جوون و همچنین جویای نام بود.

۳- اصلاح‌طلبان و همچنین جنجال‌های همیشگی رسانه‌ای

رفتارشناسی رسانه‌های اصلاح‌طلب در بحث و داستان خانم خالقی حاکی از جنجال‌های همیشگی جهت زیر سؤال بردن نهاد انقلابی شورای نگهبان می باشد و همچنین آن اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که خود اصلاح‌طلبان مدارک رد صلاحیت خانم خالقی در اختیار شورای نگهبان قرار دادند. سید احمد میر مرشدی، عضو سابق هیات نظارت بر انتخابات اصفهان، گفت: «در واقعیت و حقیقت هم قطاران و همچنین همفکران خالقی در جبهه اصلاح‌طلبان، مستندات رد صلاحیت آن نامزد را افشا کردند وگرنه شورای نگهبان علم لدنی ندارد.»[6]

روزنامه اصلاح‌طلب وقایع اتفاقیه طی گزارشی در مورد ماجرای مینو خالقی و همچنین به نقل از یک منبع نزدیک به او همچنین نوشت: یکی از استنادات جهت ردصلاحیت او همچنین (مینو خالقی)، تصویر یکی از جلسات علمی در دانشگاهی در چین می باشد که مینو خالقی در آن هم جلسه حضور داشته می باشد و همچنین در آن هم جمع مخصوص زنان و دختران جوان که مردی وجود نداشته، عکسی در یکی از صفحات داخلی بولتن داخلی آن هم دانشگاه نشر یافته شده شده می باشد.

ادعای عدم حضور مرد در آن هم جلسه دانشگاهی در حالی می باشد که در تصاویر نشر یافته شده شده، حضور چندین مرد اجنبی نیز به اثبات رسیده می باشد.

روزنامه وقایع اتفاقیه در قسمت و بخش غیره ای از نقل از خود با گفتن آنکه آن اطلاعات توسط یکی از دوستان خانم خالقی به شورای نگهبان ارائه شده می باشد، افزود: در ابتدا قرار بود تنها و فقط یک فرد یا شخص خانم در لیست پنج‌نفره اصفهان قرار بگیرد که او همچنین بنا به تأکید یکی از احزاب اصفهان، همسر یکی از مقامات اصفهان و همچنین از بستگان یکی از نمایندگان سابق اصفهان می باشد؛ ولی فشارهایی که از طریق دوستان بعضی احزاب وارد شده، مینو خالقی به عنوان دومین زن اصلاح‌طلب در لیست اصفهان قرار می‌گیرد و همچنین آن امر حساسیت بعضی اشخاص را تحریک کرد.

آن روزنامه به نقل از فرد نزدیک به مینو خالقی تصریح کرد: مدیر صفحه آزادی‌های یواشکی، بدون اجازه در کمپین آزادی‌های یواشکی عکسی از مینو خالقی نشر یافته شده کرده می باشد و همچنین در آن کمپین از او حمایت کرده می باشد.

آن منبع آگاه ادامه داد: طریقه به دست‌آوردن عکس‌های مینو خالقی به آن نحو بوده می باشد که یکی از اشخاص که خود را از دوستان و همچنین همفکران مینو خالقی معرفی می‌کند و همچنین از معدود افرادی می باشد که از سفر علمی او همچنین به چین مطلع بوده می باشد و همچنین به دلیل آنکه خودش در انتخابات ردصلاحیت شده، در مورد آن سفر مینو اطلاعاتی می‌دهد؛ بنابراین فردی به عنوان مأمور به چین فرستاده شده می باشد و همچنین از طریق سفارت ایران در چین از آن هم دانشگاه مورد نظر در چین، عکس‌های مورد نظر که فردی یا شخصی و همچنین در فضایی مخصوص زنان و دختران جوان و همچنین مسقف گرفته شده می باشد را گرفتن می‌کند.

روزنامه وقایع اتفاقیه به نقل از آن منبع موثق ادامه داد: موضوع چین و همچنین عکس‌های آن هم، بعد از نمایش انتخابات و همچنین رأی‌آوردن مینو مطرح شده می باشد. مینو خالقی هفت سال شمسی پیش مقاله‌ای به زبان انگلیسی به یک دانشگاه اروپایی می‌دهد و همچنین آن مقاله پذیرفته می‌می شود، بنابراین او همچنین به همراه مدیرکل وقت دادگستری استان اصفهان، بهمن کشاورز و همچنین دو فرد یا شخص از وکلای مطرح و همچنین همچنین به اتفاق شوهر یا همسر خود به آن کشور اروپایی می‌رود. جذاب و جالب اینجاست که بعضی اشخاص می‌گویند بعضی عکس‌های بدون حجاب او همچنین در آن هم سفر به عنوان یکی از مصادیق رد صلاحیت او همچنین در اختیار شورای نگهبان قرار گرفته می باشد.[۷]

طی دو ماه اخیر رسانه‌های اصلاح‌طلب به هر بهانه‌ای سعی داشتند موضوع خانم خالقی را در صدر خبرهای جدید نگه دارند و همچنین از طریق به شورای نگهبان فشار بیاورند. روزنامه نویس و خبرنگار روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان یا صدور اعتبار نامه خالقی یا استیضاح در یکم اردیبهشت می‌نویسد: ظاهراً قرار نیست ماجرای مینو خالقی کاندیدای شهروندان و مردم شهر اصفهان که بعد از اعلام پیروزی او در حوزه اصفهان ردصلاحیت شد، تمام می شود و همچنین دیروز علی مطهری بار دیگر برگی جدید به آن پرونده افزود. آن نماینده مجلس نهم گفت: در صورتی که وزیر کشور اعتبارنامه منتخب سوم اصفهان را صادر کند، استیضاح منتفی می‌می شود.[۸]

روزنامه جوون با تحلیل رفتار اصلاح‌طلبان در بحث و داستان خانم خالقی می‌نویسد: اصلاح‌طلبان تن به تدبیر شورای نگهبان نسپردند؛ تدبیری که هم مانع وارد شدن فرد بی‌صلاحیت به دستگاه قانونگذاری کشور می‌شد و همچنین هم آبروی فرد رد صلاحیت شده را حفظ می‌کرد، ولی باید توجه داشت اصلاح‌طلبان از آن مسیری که مرجع اصلی تفسیر قانون اساسی در ایران پیش پای کاندیدای مذکور و همچنین هم جناحی‌هایش گذاشت، نه تنها استقبال نکردند، بلکه بهانه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت تسویه حساب‌های سیاسی با آن نهاد قوانین و قانونی کشور را یافتند و همچنین حتی با کلید واژه‌هایی نظیر «دست دادن با نامحرم» و همچنین «سرک کشیدن به عکس‌های خصوصی و همچنین خانوادگی» دست به افشای بدون واسطه و غیر مستقیم دلیل رد صلاحیت زدند. به نظر می‌رسید اهمیت اهداف سیاسی جهت اصلاح‌طلبان، جایی جهت اندیشیدن به «آبروی اشخاص» باقی نمی‌گذاشت. در آن باره، حساسیت قابل ذکری از سوی کاندیدای مورد نظر هم دیده نشد. شاید هم تصور می‌شد زیرا و به درستی که پای حرمت یک زن در میان می باشد، شورای نگهبان تسلیم فشارها می‌می شود و همچنین از رد صلاحیت مینو خالقی صرف‌نظر می‌کند. نماینده‌ای (ع-م) که دیروز عکس ساپورت‌پوشان را در صحن علنی نشان می‌داد تا همه ببینند وضع حجاب چقدر بد شده، حال سخن از عکس‌های خصوصی می‌گوید و همچنین حامی کاندیدای کشف حجاب کرده می‌می شود.[۹]

۴- حکومت و همچنین اصرار بر بی‌قوانین و قانونی

هزینه‌ای که مینو خالقی با «آبرو و همچنین اعتبارش» به کشور تحمیل کرداختلافات بین شورای نگهبان و همچنین وزارت کشور در بحث و داستان خانم خالقی ادامه داشت تا آنکه رییس‌جمهور به‌صورت مستقیم به آن اختلاف پرداخت و همچنین در همایش پهناور و بزرگ شوراها اظهار داشت: «در بحث مجلس شورای اسلامی، قانون اساسی می‌گوید، نماینده‌ای که انتخاب می‌می شود، بارأی حوزه انتخابیه خودش انتخاب می‌می شود و همچنین به‌محض آنکه رأی آورد و همچنین در مجلس شورای اسلامی، اعتبارنامه‌اش تصویب شد، آن وسط چیز غیره ای نداریم. مرحله بعد از رأی شهروندان و مردم شهر و همچنین صحت انتخابات، بررسی کردن اعتبارنامه در مجلس شورای اسلامی می باشد و همچنین هیچ نهاد غیره ای آن وسط نمی‌تواند مداخله کند.»[10]

در جواب رییس‌جمهور محترم بایستی و حتما گفت که گرچه چنین پدیده‌ای در دوران بعد از انقلاب اسلامی به‌ندرت اتفاق افتاده می باشد، ولی باید توجه داشت پدیده‌ای غیرقانونی و همچنین غیر عرف، محسوب نمی‌می شود چراکه طبق قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مواد ۷۰ تا ۷۳ نظر نهایی در مورد تأیید و همچنین رد و همچنین یا ابطال آرای یک صندوق و همچنین یا یک شهرستان و همچنین یا استان و همچنین یا کشور با شورای نگهبان می باشد.[۱۱]

بر اساس تبصره ماده ۷۰ قانون انتخابات مجلس که تأکید شده می باشد: «چنانچه ابطال همه و همچنین یا قسمتی از آرای یک یا چند صندوق اخذ رأی در تغییر سرنوشت انتخابات مؤثر باشد، اراده و تصمیم راسخ با شورای نگهبان می باشد.» شورای نگهبان می‌تواند بخشی از آرای یک یا چند صندوق که در سرنوشت انتخابات نیز مؤثر می باشد، ابطال کند و همچنین در مورد انتخابات اصفهان دقیقاً همین اتفاق رخ‌داده می باشد و همچنین شورای نگهبان به پس نتیجه آن می شود که رسیده می باشد که بخشی از آرای آن حوزه انتخابیه را ابطال کند.

قسمت و بخش غیره ای از صحبت‌های رییس‌جمهور نیز در همین‌جا و همچنین بر اساس ماده ۷۳ قانون انتخابات مجلس پاسخ داده می‌می شود. رییس‌جمهور در سخنرانی خود گفتن داشته می باشد: «در بحث مجلس شورای اسلامی، قانون اساسی می‌گوید، نماینده‌ای که انتخاب می‌می شود، با رأی حوزه انتخابیه خودش انتخاب می‌می شود و همچنین به‌محض آنکه رأی آورد و همچنین در مجلس شورای اسلامی، اعتبارنامه‌اش تصویب شد، آن وسط چیز غیره ای نداریم. مرحله بعد از رأی شهروندان و مردم شهر و همچنین صحت انتخابات، بررسی کردن اعتبارنامه در مجلس شورای اسلامی می باشد و همچنین هیچ نهاد غیره ای آن وسط نمی‌تواند مداخله کند.»

آن اظهارات رییس‌جمهور در حالی صورت می‌گیرد که ماده ۷۳ قانون انتخابات صدور اعتبارنامه منتخبین مجلس را موکول به عدم ابطال انتخابات از طرف شورای نگهبان کرده می باشد و همچنین واضح می باشد که در مورد خانم خالقی آرای ایشان ابطال‌شده می باشد و همچنین اصلاً بحث اعتبارنامه جهت ایشان مطرح نمی‌می شود و همچنین مشخص نیست که رییس‌جمهور چگونه نقش شورای نگهبان به‌عنوان نهاد ناظر بر انتخابات را فراموش کرده‌اند؟!

جواب حقوقی دومی که به اظهارات رییس‌جمهور می‌قدرت داد، استناد به ماده سوم قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی می باشد. بر اساس آن ماده: «نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی به عهده شورای نگهبان می‌باشد. آن نظارت، استصوابی، عام و همچنین در تمام مراحل در کلیه مسائل مرتبط به انتخابات جاری می باشد.» بر اساس آن ماده شورای نگهبان تا قبل از تأیید انتخابات می‌تواند نظارت استصوابی در تمامی مراحل انتخابات داشته باشد و همچنین آن نظارت تا قبل از صدور اعتبارنامه ادامه دارد. حال معلوم نیست آقای روحانی به‌عنوان حقوق‌دان و همچنین مجری قانون اساسی بر اساس کدامین مشورت و همچنین یا تفسیر، آن‌چنین نهادهای انقلابی را زیر سؤال می‌برد.

به نظر می‌رسد انگیزه رییس جمهور جهت مطرح کردن موضوعاتی حاشیه‌ای مثل ابطال آرای خانم خالقی اکثرا و بیشتر معطوف به دور کردن انظار و افکار عمومی از مسائل اصلی همچون بدعهدی آمریکا در اجرای برجام، معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی شهروندان و مردم شهر، رکود و همچنین همچنین اعتراف تاریخی ریاست بانک مرکزی به‌عنوان هیچ بودن عواید برجام جهت شهروندان و مردم شهر ایران بوده می باشد، حال‌آنکه به نظر می‌رسد حکومت موظف به برطرف کردن معظلات و مسائل و مشکلات شهروندان و مردم شهر می باشد و همچنین نباید جهت دل‌خوشی اقلیت اظهارات خلاف قانون اساسی به زبان جاری کند.

در پایان بایستی و حتما گفت که شورای نگهبان طبق وظیفه قوانین و قانونی خود، علت ابطال آرای خانم خالقی را به او همچنین اعلام کرده بود و همچنین در آن مدت نیز تلاش بسیاری کرد تا آبروی ایشان حفظ می شود، ولی باید توجه داشت خود ایشان و همچنین حامیانشان در جریان اصلاحات با کش دادن آن موضوع در رسانه‌ها و همچنین شبکه‌های فرهنگی و اجتماعی باعث خدشه در آبروی و همچنین اعتبار او همچنین شدند و همچنین هم‌اکنون و همچنین با تأیید رأی شورای نگهبان توسط هیئت عالی حل اختلاف قوا، خانم خالقی نتوانست وارد مجلس می شود و همچنین تنها چیزی از که از او همچنین در اذهان ماند، تصاویر منتسب به او همچنین می باشد؛ در آخر بایستی و حتما به آن واقعیت اشاره کنیم که مینو خالقی نیامده، از صحنه سیاسی کشور حذف شد و همچنین به دلیل سابقه منفی، نه تنها آبروی خود را خدشه دار کرد بلکه هزینه قابل تأملی به کشور تحمیل کرد؛ چه کسی بایستی و حتما آن هزینه را جبران کند؟

[۱] – http://www.mashreghnews.ir/fa/news/571416

[۲] – http://www.mashreghnews.ir/fa/news/552906

[۳] – http://www.mashreghnews.ir/fa/news/554035

[۴] – http://www.mashreghnews.ir/fa/news/550531

[۵] – http://www.mashreghnews.ir/fa/news/570071

[۶] – http://www.mashreghnews.ir/fa/news/554986

[۷] – http://www.mashreghnews.ir/fa/news/582294

[۸] – http://www.mashreghnews.ir/fa/news/562916

[۹] – http://www.mashreghnews.ir/fa/news/570366

[۱۰] – http://www.president.ir/fa/93230

[۱۱] – http://www.parliran.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=229

 

هزینه‌ای که بازی‌خالقی با «آبرو و همچنین اعتبارش»به کشور تحمیل کرد در تاریخ ۲ June 2016 | 9:16 am نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک