Tuesday , 23 January 2018 / سه شنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۶
آخرین اخبار

مرجع‌زاده‌ای که حاضر به‌نوشتن رساله نشد!

مرجع‌زاده‌ای که حاضر به‌نوشتن رساله نشد!

به نقل از جهان به نقل از تسنیم، روزهای واپسین اسفند  سال شمسی ۶۴ بود که یادگار آیت الله العظمی شیخ عبدالکریم حائری، موسس حوزه علمیه قم، چشم از جهان فروبست.

آیت الله سید جعفر شبیری زنجانی نقل می کند: ایشان هیچ گاه رساله نداد که ظاهرا آن کار به توصیه پدرشان بود. ولی باید توجه داشت در صورتی که پدرشان هم توصیه نکرده بودند، با توجه به روحیاتی که داشتند بازهم آن کار نمی کردند. مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری به پسرشان فرموده بودند: "من سراغ مرجعیت نرفتم، مرجعیت سراغ من آمد و همچنین من اشتباه کردم که قبول کردم، تو آن اشتباه را نکنید."

مردی که امام و پیشوا در مورد او گفت "وکفی به شرفا و همچنین سعاده…"
امام و پیشوا خمینی که از دوستان و همچنین هم درسان شیخ مرتضی حائری-فرزند استاد خویش- بودند در پیامی به مناسبت وفات ایشان می نویسند: ایشان در علم و همچنین عمل بحق خلف بزرگوار مرحوم آیت الله العظمی، استاد معظم، حضرت آقای حاج شیخ عبد الکریم- رضوان اللَّه تعالی علیه- بودند…و همچنین کَفَی بِهِ شَرَفاً و همچنین سَعَادة…

آن جانب از اوایل تأسیس حوزه علمیه پر برکت قم، که به دست تبریک و مبارک پدر بزرگوارشان تأسیس شد و همچنین موجب آن هم همه برکات شد، آشنایی با ایشان داشته؛ و همچنین بعد از مدتی از نزدیک معاشر و همچنین دوست صمیمی بودیم؛ و همچنین در تمام مدت طولانی معاشرت جز خیر و همچنین سعی در انجام وظایف علمیه و همچنین دینیه از ایشان دیدن ننمودم.

هنوز ساختمان محکم می باشد و همچنین جهت عمر ما کافی می باشد
آن آیت الله زاده معظم تا آخر عمر در منزل و خانه پدری‌اش که با خشت و همچنین گل ساخته شده بود، زندگی کرد بدون آنکه آن هم را نوسازی کند یا تغییر دهد. یک وقت سقف یکی از ساختمان‌های منزل مشرف به خراب شدن بود، معماری حاضر شد با خرج خودش بدون آنکه از سهم تبریک و مبارک امام و پیشوا(ع) باشد، آن هم را بازسازی کند. اول حاج آقا مرتضی پذیرفت، اماچند روز بعد پشیمان شد و همچنین فرمود: هنوز ساختمان محکم می باشد و همچنین جهت عمر ما کافی می باشد. غیره ای خواست همه منزل و خانه را خراب کند و همچنین در چند طبقه باز سازی کند تا جوابگوی حوائج و همچنین رفت و همچنین آمدها را بدهد، ولی باید توجه داشت ایشان نپذیرفتند.

او همچنین آنقدر مراعات وجوه و همچنین دارایی ها عمومی را می‌کرد که پاکت نامه‌ها و همچنین تلگراف‌ها که جهت ایشان می آمد، نگه می داشتند و همچنین درس خارج فقه و همچنین اصول را روی آنها می نوشت.

سرویس ها و خدمات فرهنگی و اجتماعی و همچنین کمک به درماندگان اهتمام به رفع گرفتاریهای شهروندان و مردم شهر درمانده، برطرف کردن معظلات و مسائل و مشکلات زندگی آنها از دیگر خصوصیات بارز آن مرد پهناور و بزرگ بود.

درب منزل و خانه اش به روی شهروندان و مردم شهر باز بود، حاجتمندان به راحتی می توانستند نیازهای خودرا با او همچنین در میان بگذارند و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات خود را به وسیله او حل کنند.

تعدادی از بازاریان محترم و همچنین تجار و همچنین بازرگانان متدین و همچنین کسبه علاقه مند به امورخیر، به سرپرستی حاج آقا مرتضی حائری، جهت رفع نیازمندیهای یتیمان و همچنین درماندگان جلساتی داشتند و همچنین یتیمان زیاد و همچنین خانواده های بی سرپرست بسیاری زیر پوشش داشتند و همچنین به شکل آبرومندانه به وضع آنها رسیدگی می کردند و همچنین به زندگی بی رونق آنان سامان می بخشیدند. نان، غذا، لباس و همچنین گاهی جهیزیه دخترک های جوان و ازدواج نکرده بی سرپرست و همچنین مخارج ازدواج و همچنین عروسی آنها را با احترام تأمین می کردند.

پای منبر روی زمین می نشست و همچنین درس می گفت
مرحوم حاج آقا مرتضی فرزند برومند و همچنین خلف صالح مرحوم آیه الله موسس زهد و همچنین تقوا، ساده زیستی، دوری از مظاهر فریبنده دنیا، نادیده گرفتن تشریفات ظاهری، پرهیز از خلاف گویی و همچنین تملق و همچنین دیگر صفات نیکو را از آن هم پدربزرگوار به ارث برده بود.

با آنکه فقیهی ماهر و همچنین مجتهد و همچنین استادی ژرف اندیش بود، رساله عملیه ننوشته وهیچ گاه دنبال مرجعیت نبود، حتی جهت درس گفتن بر منبر نمی نشست با آنکه جمعیت شاگردان او همچنین کم نبود، باز پای منبر روی زمین می نشست و همچنین درس می گفت.

مرجع‌زاده‌ای که حاضر به‌نوشتن رساله نشد! در تاریخ ۷ March 2016 | 11:29 am نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک