Sunday , 21 January 2018 / یکشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۶
آخرین اخبار

اینترنت و بدون فیلتر در دسترس قرار می گیرد

%name اینترنت   و  بدون فیلتر در دسترس قرار می گیرد

spidnet

اینترنت و بدون فیلتر در دساسترس قرار می گیرد
به گزارش دریچه فناوری گروه محیط مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اوترنت نام پروژه ماهواره‌ای‌ است که از مدت ها پیش، طراحی های آن در آمریکا شروع شده و آن گونه که وعده داده شده، قرار است از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ میلادی شروع شود تا حتی در دورافتاده ترین نقاط این کره خاکی بتوان به اینترنت پرسرعت و بدون محدویت دسدلهره و ترس ی داشت.
بدین منظور برای راه اندازی اوترنت، آمریکا دو ماهواره به فضا فرستاده است که به زودی فعال می شوند می توانند بیش از چهار میلیارد کاربر جدید را به شبکه اینترنت کنونی متصل نماید .

طرز کار اوترنت که به نوعی اینترنت آفلاین است خود را مکمل اینترنت می‌داند این است که اول محتوای مورد نظر را روی سرورهای بارگذاری می‌کند و آن را با ماهواره‌های قرار داده شده در مدار زمین در رابطه قرار می‌دهد. پس شما با مصرف از دیش خانگی یا دریافت‌کننده‌ای که از این موسسه می‌توانید تهیه بکنید ، تمام اطلاعات یا هر بخشی که نیاز دارید را بر روی دستگاه‌های خویش مانند رایانه ، لپ‌تاپ و تلفن همراه دانـلود می‌کنید و از این به بعد مانند دسدلهره و ترس ی آنلاین به اینترنت ولی به صورت آفلاین می‌توانید از آن اطلاعات استفاده بکنید .
نوع این اطلاعات محدود به نوع خاصی نیست و تمام گونه داده، از فیلم زیبا آهنگ گرفته تا متن کتاب را می‌توانید در آن بیابید. جهت این که خوب طرز عمل این سیـستم را متذکر شوید می‌توانیم طرز کار آن را به ساز کار رادیو تشبیه کنیم. اوترنت مانند رادیو از امواج رادیویی استفاده می‌کند ولی در فرکانسی مفرق به جای آن که آن امواج را تنها به صوت تبدیل نماید ، آنها را به هرگونه فایلی که شما نیاز دارید تبدیل خواهد کرد. سرعت انتقال داده‌ها نیز اکنون ۲۰۰ مگا بایت در روز است.
دریافت‌کننده انحصاری و جدید اوترنت هم دستگاهي منحصر به فرد است. این دستگاه که لانترن نام دارد استوانه‌ای کوچک است و قابلیت دریافت مستقیم اطلاعات را از ماهواره دارد و هر چند ساعت یک‌بار را آپدیت می‌کند. علاوه بر این‌ها، لانترن قابلیت شارژ را وقت ی که مصرف از قوت الکتریکی ممکن نیست با استفاده از سلول‌های خورشیدی که داخل آن تعبیه شده هم دارد. این دستگاه که لقب کتابخانه‌ جیبی به گرفته است به راحتی قابل حمل است در هر محیط و هر گونه شرایطی قابل استفاده است. قیمت این دریافت‌کننده صد دلار است.

اوترنت در بسياري از نقاط جهان از عبارت آمریکای شمالی، خاور میانه که طبیعتا ایران را هم در برمی‌گیرد، شمال آفریقا بخش‌هایی از آسیا در دساسترس است این روند گسترش جغرافیایی به شدت سرعت در حال افزایش است به طوری که به عقیده مدیران این پروژه به زودی در جایجای کره زمین دیگر نقطه‌ای نخواهد بود که از دسترس ی به اوترنت باز بماند چه وسط صحرا چه در بین اقیانوس.

برای آگاهي بیشتر در رابطه با تاثیر این پروژه بر آینده فناوری اطلاعات امنیت سایبری، مهدی صیاد کارشناس فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این پروژه در آینده ای نزدیک بسیار زیاد فراگیر می شود اوترنت گامی بلند در جهت اتصال افراد بیشتر به محیط مجازی ارتقا ارتباطات بین افراد در همه کره خاکی می شود ولی نمی بایست از مسئله امنیت و حریم شخصی افراد غافل شد.
مهدی صیاد در جواب به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنی بر امنیت سایبری اوترنت یا همان اینترنت بدون سانسور گفت: بی شک این دست پروژه ها در ازای جمع آوری اطلاعات کاربر ان، این سرویس را به صورت در اختیار آنها قرار می دهند و این مسئله می تواند در امنیت افراد در مصرف از این سرویس بسیار زیاد تاثیرگذار باشد.بطوریکه به راحتی می توان تشخیص داد که جهت چه بایستی در صورتی که در کشورهای فقیر دور افتاده که آب جهت آشامیدن ندارند جهت شان اینترنت رایگان پرسرعت فراهم شود ؟
جواب این پرسش کاملا واضح است و همان گونه که میدانیم و متخصصین اروپایی به آن اذعان کرده اند این پروژه در راستای جنگ سایبری در جهان پیش می رود و کشورهایی با تکنولوژی برتر در این زمینه قصد دارند به کنترل افکار عمومی جهان دست یابند.
از طرف دیگر هم کنترل افکار عمومی آنچنان که به نظر می رسد بدون تعرفه نخواهد بود و کاربر ان قطعا بیشترین ضرر را از این موضوع خواهند برد و امنیت اطلاعات تنها موضوعی است که در این پروژه در نظر گرفته نشده است.

این کارشناس فناوری اطلاعات در انتها افزود: استفاده از فناوری های نوین اینترنت نظیر اوترنت چنانچه با دانش و اطلاعات کافی همراه باشد کابران با حفظ موارد امنیتی وارد این عرصه شوند می تواند از خطرات ناشی از استفاده این سرویس پیشگیری کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک