Thursday , 23 November 2017 / پنج شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

زیر سوال بردن یک حکم قرآنی توسط فائزه هاشمی

زیر سوال بردن یک حکم قرآنی توسط فائزه هاشمی

n00479378 b زیر سوال بردن یک حکم قرآنی توسط فائزه هاشمی

به به گفته جهان، اصلاح‌طلبان بعد از شکست‌های متوالی از سال شمسی ۱۳۸۴ روند آسیب‌شناسی رفتار سیاسی خود را آغاز کردند؛ «هجمه به آموزه‌های دینی» یکی از مولفه‌های اثرگذار عدم اقبال شهروندان و مردم شهر به آن جریان سیاسی در جلسات درون تشکیلاتی افراد برجسته اصلاح‌طلبان مطرح شد و همچنین بعد از آن هم اراده و تصمیم راسخ به بازسازی چهره دینی اصلاحات با برپایی هیئت و همچنین جلسات مذهبی با سخنرانان خاص مدنظر قرار گرفت؛ که بعضی از مراکز جهت بازسازی چهره دینی اصلاح‌طلبان با محوریت نیروهای سنتی جریان اصلاحات مانند حجت‌الاسلام محتشمی‌پور و همچنین بعضی از افراد گروه و حزب منحله مشارکت که معتقدند «عاشورا در گذار به عصر سکولار» می باشد؛ با آن هدف فعالیت خود را شدت بخشیدند.

بعد از پیروزی حجت‌الاسلام روحانی در خرداد ۱۳۹۲، اصلاح‌طلبان فرصت فعالیت در بستر «رحم اجاره‌ای» حکومت یازدهم مهیا دیدند و همچنین بار دیگر بر عدم پایبندی به نتایج آسیب‌شناسی سیاست‌ورزی خود تاکید کردند؛ به نحوی که رسول حجت‌الاسلام منتجب‌نیا، یکی از اشخاص نزدیک به سران فتنه و همچنین قائم مقام گروه و حزب اعتماد ملی، اظهار داشت: «ایرادی که ما اصلاح‌طلبان داشتیم آن بود که به جنبه‌های دینی شهروندان و مردم شهر در فعالیت سیاسی توجه کمتری داشتیم. ما نمی‌توانیم سیاست را منهای دیانت تعریف کنیم. در واقع به دلیل کم‌توجهی هم بود. کمتر به دنبال مراسم دینی و همچنین مذهبی می‌رفتیم و همچنین اکثرا و بیشتر در مراسم سیاسی و همچنین فرهنگی و اجتماعی و همچنین فرهنگی و همچنین هنری شرکت می‌کردند. کم‌توجهی به آن مساله موجب شده بود که رقیب آن را بهانه کند.»[1] ولی باید توجه داشت گویا اجرای «دستور» عدم هجمه به آموزه‌های دینی «مقطعی» می باشد و همچنین نیروهای تندرو آن جریان سیاسی در هر فرصت مناسب اهداف اصلی خود ابزار می‌کنند به نحوی که از آغاز انتخابات مجلس دهم تا هفته‌های بعد از پیروزی اصلاح‌طلبان در تهران شاهد سه اظهار نظر دین‌ستیزانه از فعالان سیاسی اصلاح طلب هستیم.

nf00479378 3 زیر سوال بردن یک حکم قرآنی توسط فائزه هاشمی

· زمان حجاب اختیاری فرا می‌رسد!

پروانه سلحشوری، از افراد لیست امید و همچنین منتخب مجلس دهم، در گفت‌وگو با رسانهٔ خارجی قبل از اعلام نتایج انتخابات با اعلام آن که «من جزء اصلاح‌طلب‌ها هستم» او همچنین سپس پیرامون حجاب اظهار داشت که «حجاب بایستی و حتما اختیاری می شود!» و همچنین اختیاری شدن حجاب را «روند پیشرفت و همچنین توسعه» دانست. منتخب اصلاح‌طلب شهروندان و مردم شهر تهران در پاسخ به سؤال روزنامه نویس و خبرنگار مبنی بر آن‌که «در صورتی که من نخواهم روسری سرم نکنم، می‌توانم سرم نکنم؟» اظهار داشت: «البته! زمانش می‌رسد!»[2]

nf00479378 1 زیر سوال بردن یک حکم قرآنی توسط فائزه هاشمی
 

بعد از آن سخنان پروانه سلحشوری که گویا بدون هماهنگی با مدیریت "لیست امید" همراه بود؛ او همچنین در گفت‌وگوی واکنش به اظهاراتش را «سوءبرداشت‌ها از مصاحبه» ذکر کرد.[۳] و همچنین بعد از آن رخداد واکنش‌ها در میان افراد اصلی مدیریت منتخبان مجلس دهم افزایش یافت؛ به نحوی که بعد از آن مصاحبه، یکی از وبسایت و مرکز خبرهای جدید‌ها خبری را نشر یافته شده کرد که اشخاص اثرگذار در اتاق فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات به آن تحلیل رسیده‌اند که ترکیب ناهمگون لیست امید در مجلس، «باز» شده و همچنین هویت جمعی آن هم را تغییر پیدا کردن به هویت فردی خواهد نمود و همچنین همچنین دستور عدم مصاحبه به اشخاص جوون و همچنین ناآشنای لیست با رسانه‌های جریان اصولگرا به دلیل سؤالات چالشی جهت جلوگیری از تکرار مصاحبه پروانه سلحشوری داده‌اند تا شرایط جدید سیاسی و همچنین محورهای سخنان آنان تنظیم می شود.[۴]

· تمسخر کلام معصومین(ع)/ سامان‌دادن به مسائل شرعی، در نگه داشتن دو ماه ذی‌الحجه و همچنین رمضان می باشد!

روزنامه صبح‌امروز با مسئولیت سعید حجاریان در عصر اصلاحات از اصلی‌ترین رسانه‌های توهین‌کننده به قیام امام و پیشوا حسین(ع) با یادداشت‌های ضدانقلاب فراری اکبر گنجی بود.[۵] سعید حجاریان پس سکوت طولانی‌مدت نسبت به برداشت‌های خود از دین اسلام بار دیگر سخنان خلاف واقع خود را آغاز کرده می باشد.

nf00479378 2 زیر سوال بردن یک حکم قرآنی توسط فائزه هاشمی
 

در جدید و تو و تازه‌ترین اقدام دین‌زدایانه سردمداران آن جریان، «سعید حجاریان» تئوریسین ارشد جریان اصلاحات که سالنامه نوروزی روزنامه اصلاح‌طلب شرق، از او به عنوان «نظریه‌پرداز و همچنین فعال سیاسی» یاد کرده می باشد، در مقاله‌ای که ارتباطی با تخصص او همچنین در حوزه‌های سیاست و همچنین امنیت ندارد، ضمن تمسخر روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله و همچنین امام و پیشوا جعفر صادق علیه‌السلام، خواستار حذف «تقویم هجری قمری» از زندگی ایرانیان شده می باشد! او همچنین با گفتن آنکه «مسلمانان بایستی و حتما در آستانه قرن جدید هجری، در میان بربریت و همچنین مدنیت، دست به انتخاب سترگی بزنند»، نوشته می باشد: «طبعاً [در صدر اسلام] محیط بی‌آب و همچنین علف بیابانی اقتضا می‌کرد با نجم و همچنین قمر راه بجویند و همچنین زمان را نظم دهند. آیا واقعاً تقویم قمری، قداستی جهت ما دارد؟!»

حجاریان افزوده می باشد: «اینک تمامی کشورهای جهان اسلام به تقویم شمسی رو آورده‌اند و همچنین مسائل خود را با آن هم تنظیم می‌کنند. به نظر می‌رسد راه‌حل جهت سامان‌دادن به مسائل شرعی، در نگه داشتن دو ماه ذی‌الحجه و همچنین رمضان می باشد. در صورتی که آن دو ماه را نگه داریم، باقی تقویم قمری را می‌قدرت به شمسی تطبیق داد و همچنین ثابت نگه داشت.!» او همچنین معتقد می باشد: «ما ایرانیان مسلمان شدیم، ولی باید توجه داشت عرب نشدیم. آن مهم می باشد. می‌توانیم تقویم هجری شمسی را جا بیندازیم و همچنین نوروز را که عملاً مطابق می باشد با غدیر، ترویج کنیم. غدیر آن هم روز اول ماه (۱/۱) خودمان می باشد.» تئوریسین اصلاحات هچنین با "بدوی"خواندن متشرعان معتقد به عمل به اعمال و همچنین مناسبت‌های تقویم قمری، با اختراع یک گناه کبیره جدید، نوشته می باشد: «افرادی که مدنیت اختیار کرده‌اند، در صورتی که به صحراگردی، بدویت و همچنین بربریت بازگردند، مرتکب گناه کبیره شده‌اند.»

او همچنین همچنین جهت تقویت استدلال خود، به روش خشک مفتی‌های وهابی شامل ابن‌تیمیه اشاره کرده و همچنین با نسبت‌دادن روایت مشهور امام و پیشوا جعفر صادق علیه‌السلام به آن مفتی فرقه وهابیت، به تمسخر آن دیدگاه پرداخته و همچنین نوشته می باشد: «در نفی عقلانیت و همچنین سرایت فقه به همه چیز، بعضی از مجدّدین مانند ابن‌تیمیه تا جایی پیش رفتند که حتی منطق را زیرا و به درستی که واضعش ارسطو، فیلسوف یونانی می باشد و همچنین ابزاری بیگانه با معارف دینی می باشد، با آنکه دیگر مجددین، شامل غزالی، بهره‌گیری از آن ابزار را جهت فهم احکام فقهی ضروری می‌شمردند، حکم به تحریم آن فن دادند؛ چرا که بهره بری و استفاده از منطق را موجب دور شدن از روح ایمان دینی می‌انگاشتند. معتقد بودند اولین کسی که از قیاس به عنوان شیوه استنتاج در فن منطق بهره بری و استفاده کرد، شیطان رجیم بود، جهت توجیه عمل شیطانی‌اش در برابر بارگاه حضرت باری‌تعالی! یوتوپیای سلف صالح به آنان سویه‌ای رادیکال و همچنین گرایشی کل‌گرایانه می‌بخشد..»

نظریه‌پرداز ارشد جریان اصلاحات در حالی رد ابزار "قیاس" در فقه را به مفتی‌های وهابی و همچنین مجددان نسبت می‌دهد و همچنین از آن هم با لحن تمسخربار و همچنین تحقیرآمیز یاد می‌کند که مردود بودن بهره بری و استفاده از ابزار "قیاس" در منابع مهم شیعه و همچنین حتی بعضی منابع اهل سنت، از شخص رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله و همچنین امام و پیشوا جعفر صادق علیه‌السلام نقل شده می باشد. در تاریخ اسلام، اولین کسی که به قیاس اهمیت داد ابو حنیفه از امامان چهارگانه اهل سنت بود که به نفع حجیت قیاس موضع گرفت و همچنین به رأس‌القیاسیین مشهور شد و همچنین بعد از او فرقه مالکی و همچنین شافعی نیز کمابیش به حجیت قیاس معتقد شدند، اقدامی که با مخالفت شدید امامان شیعه مواجه شد و همچنین شیعیان به پیروی از امامان راستین خود، سخت با قیاس مخالف شدند که مراجع و همچنین فقهای آن مذهب، آن موضع را تا کنون نیز حفظ کرده‌اند.

· فائزه هاشمی: دیه پایه قرآنی ندارد!

فائزه هاشمی رفسنجانی به گفته محمد قوچانی، از افراد شورای مرکزی گروه و حزب کارگزاران سازندگی، «سیاست‌مداری می باشد که در تضادی دوگانه به سر می‌برد از یک سو او فرزند پدر دیپلماسی پنهان می باشد و همچنین از دیگر سو چنان در سخن گفتن لحن و همچنین صدای مردانه و همچنین شفافیت، بی‌پروایی جوانان را پیشه می‌سازد که همه دستاوردهای پدرش را جهت گم کردن سرنخ‌ها بر باد می‌دهد» [6]

1519642 599 زیر سوال بردن یک حکم قرآنی توسط فائزه هاشمی
 

سیاسی‌ترین عضو خاندان هاشمی رفسنجانی همچنان «داغ»ِ روزنامه زن که منتشرکننده پیام تبریک نوروزی همسر پهلوی بود را بر دل دارد؛ او همچنین یکی از گلایه‌های خود نسبت به توقیف روزنامه زن روز را کاریکاتوری در مورد دیه زن و همچنین مرد دانست؛ فائزه هاشمی در ویژه نامه نوروزی روزنامه اعتماد اظهار داشت: «یک کاریکاتور جهت برابری دیه زن و همچنین مرد نشر یافته شده کردیم. در صورتی که در متون اسلام بررسی کنند، "دیه" پایه قرآنی ندارد! معلوم هست آن‌ها یا سواد ندارند یا نخواندند و همچنین تنها و فقط موضوع را سیاسی دنبال کردند جهت حمله و همچنین شلوغ کاری!»[7] آن سخنان فائزه هاشمی در حالی گفتن می‌می شود که دیه در قرآن به صراحت گفتن شده می باشد و همچنین تقسیم‌بندی فرعی آن هم مانند دیگر رفتارهای عبادی مثل چگونگی اقامه نماز، در منابع روایی و همچنین سنت اسلامی یافت می‌می شود که بهتر می باشد او همچنین، قبل گفتن گرفتن‌های فردی یا شخصی و همچنین خلاف واقع خود از دین به متون اسلامی و همچنین یا اشخاص باسواد رجوع کند و همچنین آن موضوعات مهم دینی را با اهداف سیاسی خاص خود وارونه‌سازی نکند.

جهت یادآوری به فائزه هاشمی رفسنجانی بایستی و حتما گفت حداقل در دو آيه از آيات قرآن، به موضوع ديه اشاره مستقیم شده می باشد:

۱٫ و همچنین ما كان لمؤمن أن يقتل مؤمناً إلاّ خطأً و همچنین من کشتن و قتل مؤمناً خطأً فتحرير رقبة مؤمنة و همچنین دية مسلّمة إلى أهله إلاّ أن يصّدّقوا فان كان من قوم عدوّ لكم و همچنین هو مؤمن فتحرير رقبة مؤمنة و همچنین إن كان من قوم بينكم و همچنین بينهم ميثاق فدية مسلّمة إلى أهله و همچنین تحرير رقبة مؤمنة فمن لم يجد فصيام شهرين متتابعين توبة من الله و همچنین كان الله عليماً حكيماً (نساء/۹۲)

هيچ فرد با ايمانى مجاز نيست كه مؤمنى را به کشتن و قتل برساند, مگر اين كه اين كار از روى خطا و همچنین اشتباه از او سرزند; و همچنین (در عين حال) كسى كه مؤمنى را از روى خطا به کشتن و قتل رساند بايد يك برده مؤمن را آزاد كند و همچنین خونبهايى به كسان او بپردازد; مگر اينكه آنها خونبها را ببخشند. و همچنین در صورتی که مقتول, از گروهى باشد كه دشمنان تو خواهند بود (و همچنین كافرند) ولى مقتول با ايمان بود, (تنها) بايد يك برده مؤمن را آزاد كند (و همچنین پرداختن خونبها مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری نيست). و همچنین در صورتی که جمعيتى باشد كه ميان تو و همچنین آنها پيمانى برقرار می باشد, بايد خونبهاى او را به كسان او بپردازد, و همچنین يك مؤمن برده (نيز) آزاد كند. و همچنین آن هم كسى كه دسترسى(به آزاد كردن برده) ندارد, دو ماه پى در پى روزه بگيرد. اين يك (يك نوع تخفيف) توبه الهى می باشد و همچنین خداوند دانا و همچنین حكيم می باشد.

۲٫ يا ايها الذين آمنوا كتب عليكم القصاص فى القتلى الحرّ بالحرّ و همچنین العبد بالعبد و همچنین الأنثى بالأنثى فمن عفى له من أخيه شىء فاتباع بالمعروف و همچنین أداء اليه باحسان ذلك تخفيف من ربّكم و همچنین رحمة فمن اعتدى بعد ذلك فله عذاب أليم (بقره/۱۷۸)

اى افرادى كه ايمان آورده ايد! حكم قصاص درمورد كشتگان, بر تو نوشته شده می باشد: آزاد در برابر آزاد, و همچنین برده در برابر برده, و همچنین زن در برابر زن, پس در صورتی که كسى از سوى برادر دينى خود چيزى به او بخشيده می شود, (و همچنین حكم قصاص او تبديل به خونبها گردد) بايد از راه پسنديده پيروى كند. (و همچنین صاحب خون, حال پرداخت كننده ديه را در نظر بگيرد) و همچنین او [= قاتل] نيز به نيكى ديه را (به ولى مقتول) بپردازد (و همچنین در آن هم مسامحه نكند) اين, تخفيف و همچنین رحمتى می باشد از ناحيه پروردگار تو! و همچنین كسى كه بعد از آن هم تجاوز كند, عذاب دردناكى خواهد داشت.

حالا آن سؤال در انظار و افکار عمومی طرح می‌می شود که آیا اصلاح‌طلبان خط جدید تخریب و همچنین توهین به آموزه‌های دینی را در سال شمسی بعدی در پیش خواهند گرفت و همچنین آن اظهارات «گام اول» جهت تست فضای جامعه می باشد و همچنین «گام دوم» با جدیت اکثرا و بیشتر از سوی نیروهای دیگر اصلاحات تندرو گفتن خواهد شد یا برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای دیگر را مد نظر دارند که هنوز از آن هم پرده برنداشته‌اند؟!

[۱] «تأسیس گروه و حزب فراگیر اصلاح طلبان»، حجت الاسلام رسول منتجب نیا، روزنامه اعتماد، ۱۰ شهریور ۱۳۹۳، صفحه ۷

[۲] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/541995

[۳] http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/12/11/1016078

[۴] پارس نیوز؛ کد خبر: ۳۴۸۸۰۵

 http://www.jahannews.com/fa/doc/report/450572[5] بنگرید به:

[۶] عصر آزادگان، ۱۳ دی ۱۳۷۸

[۷] ویژه نامه نوروزی روزنامه اعتماد؛ صفحه ۲۲۸
منبع:مشرق

زیر سوال بردن یک حکم قرآنی توسط فائزه هاشمی در تاریخ ۱۲ March 2016 | 11:03 am نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک