Tuesday , 23 January 2018 / سه شنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۶
آخرین اخبار

ابزارهای مناسب و با کیفیت برای میکس و مسترینگ

%name ابزارهای مناسب و با کیفیت برای میکس و مسترینگ

وي اس تي

سال‍ها پیش سیـستم ی پرقدرت به نامِ پروتولز را جهت تولید پردازش حرفه‍ایِ موسیقی صدا طراحی شد. این سیستم ِ نسبتا کامل امروزه در بسياري از استودیوهای بیان جهان مورد استفاده قرار می‍گیرد.

پروتولز ترکیبی است از کارت صدا (Audio Interface) با یک میکسر دیجیتال یا بدونِ آن یک کارت مرکزی (Core System) که می‍تواند با تا چندAccel Core Card برای تقویت کارایی این سیستم و یاری به پردازشگرِ رایانه همراه شود. همين طور در کنار همه‍یِ این سخت افزارها، سِکوئنسِر(Sequencer) پروتولز که چیزی شبیه Cubase یا Sonar است و پلاگین‍های گوناگونِ مجموعه Digidesign و پلاگین‍های کمپانی ‍های دیگر که با سیـستم TDM کار می‍کنند، که در واقع از DSP های پروتولز مصرف می‍کنند، پروتولز را به سیـستم کامل جهت تولید و پردازش صدا تبدیل کرده ‍اند. ولی جهت رسیدن به این سیسـتم پرقدرتی باید تعرفه ‍یِ بسياري پرداخت شود.

پلاگین‍های دیگر با فرمت RTAS که مترادف با VST است کار می‍کنند. VST یاVirtual Studio Technology را شرکت آلمانی (اِ)شتاینبرگ (Steinberg) تولید کرده است.

چیزی که پروتولز را از باقی سیـستم ‍ها مفرق می‍کند، این است که می‍توان تعداد بسياري Accel Card روی آن نصب کرد جهت مثال برای تولید موزیک ِ فیلم زیبا که اقطعا لا کانال‍های زیاد زیاد ی را حاوی می‍شود و در نتیجه قدرت پردازش بسياري ضروری است تا بتوان روی صداها عملیات ضروری را انجام داد، تعداد بسياري Accel Card استفاده می‍شود که اما با سیسـتم همآهنگ ی کامل دارند، براي چه که کل سیستم توسط شرکت یعنی Digidesign تولید شده است.

پس برای موسیقی ‍هایی مثل موسیقی ِ پاپ یا سنتی ایرانی یا جاز و نظیر این‍ها که در تنظیم آن‍ها از ترَک‍های بسیار زیاد بسیار زیاد ی مصرف نشده است، با استفاده نکردن از پروتولز چیز بسياري را از دست نمی‍دهیم!

اینجا حرف از توانایی فرد در میکس مسترینگ یا ضبط صدا است، نه سیـستم پروتولز. اما موضوع معرفت آکوستیک محیط کار هم همان گونه که در فصول قبلی اشاره شد، نقشی مهم را ایفا می‍کند. کمپانی‍های دیگری نظیر Prism Sound وMetric Halo کارت‍های زیاد بسیار زیاد با کیفیتی را تولید می‍کنند، که “ممکن است ” حتیپروتولزِ خوش‍نام هم از نظر کیفیت به پای آنها نرسد. با داشتن یک رایانه قدرتمند کارت‍هایی نظیر کارت‍های ذکر شده، می‍توان صوت فوق‍العاده‍ای را تولید کرد، در حالی که سیستم ما با تعرفه ‍یِ زیاد کمتر آماده‍یِ انجام پیچیده‍ترین محاسبات است.

در صورت نیاز به پلاگین‍های با کیفیت شرکـت ‍هایی نظیر ِUniversal Audio،Focusrite یا T.C. Electronics هم می‍توان از کارت‍های DSP تولید شده بوسیله این کمپانی ‍ها که بصورت PCI یا Firewire ارائه می شوند هم مصرف کرد.

پس استفاده از پروتولز لزوما تنها بهترین راه چاره نیست!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک