Thursday , 23 November 2017 / پنج شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

شیوه های آموزش قرآن به کودکان

شیوه های آموزش قرآن به کودکان

به نقل از جهان به نقل از مقدار و اندازه و میزان، یکی از نعمت های خدای سبحان فرزندان پاک و همچنین معصوم خواهند بود که خداوند به بشر عنایت کرده می باشد.
 
کودکان باره تربیتی بالایی دارند و همچنین هر آنچه به آنها آموزش دهیم فرا می گیرند.
 
یکی از راه های سپاسگزاری و همچنین شکرگزاری از خداوند جهت آن نعمت های با صفا تربیت درست ایشان می باشد.
 
یکی از مواردی که در مورد فرزندان به ما توصیه شده می باشد  آموزش قرآن کریم به آنها می باشد.
 
تلاوت قرآن در منزل و خانه بر سایر اشخاص خانواده اثر دارد، پدر و همچنین مادری که خواندن قرآن جزو برنامه جذاب و جالب و خوب زندگی آنان می باشد فرزندانشان نیز به فراگیری و همچنین خواندن قرآن علاقه مند می شوند و همچنین آن خود یکی از راه های تعلیم قرآن به فرزندان می باشد، زیرا کودک و همچنین نوجوان به روش عمده تحت تأثیر سخنان والدین، معلمان و همچنین دوستان می باشد و همچنین آن تأثیرپذیری در کودکی اکثرا و بیشتر از پدر و همچنین مادر می باشد.
 
به آن داستان بنگرید تا ببینید نخستین معلم «محمد حسین طباطبایی» پدیده قرنی عصر حاضر کیست؟
 
«مادر سید محمدحسین (علم الهدی) معمولاً او را با خود به جلسات حفظی که اداره برگزار می کرد می برد، در سن ۲٫۵ سالگی پدرش گرفتن که علم الهدی با خود آیاتی از قرآن را زمزمه می کند، لذا با فراست گرفتن که او استعداد و همچنین آمادگی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت حفظ قرآن را دارد و همچنین زمزمه آیاتی از جزء ۳۰ به خاطر حضور او در جلسات حفظ قرآن به همراه مادرش بوده، آیاتی را که شاگردان حفظ کرده و همچنین در جلسه تحویل می دادند شنیده و همچنین حفظ کرده می باشد.
 
پس به صورت منسجم حفظ قرآن را با او شروع کرد و همچنین پس نتیجه آن می شود که ای خیلی زیاد عالی از موقع شناسی خود در استعدادیابی کودکش به دست آورد که اکنون تاثیرات و همچنین اثرات آن هم در داخل و همچنین خارج کشور باعث رونق بخشیدن به محافل حفظ قرآن شده می باشد…
 
مهم ترین حق فرزند بر پدر و همچنین مادر
 
یکی از حقوق فرزندان، تعلیم قرآن به آنهاست؛ امیرالمۆمنین علی (علیه السلام) در آن باره می فرماید: فرزند را بر پدر حقی می باشد و همچنین پدر را بر فرزند حقی، حق پدر بر فرزند آن هم می باشد که فرزند در هر چیز جز نافرمانی خدای سبحان او را فرمان برد و همچنین حق فرزند بر پدر آن هم می باشد که او را نام نیکو نهد و همچنین نیکو تربیت کند و همچنین قرآنش تعلیم دهد.
 
آن تعلیم قرآن می تواند توسط خود پدر به روش مستقیم صورت گیرد و همچنین یا آنکه جهت فرزندش معلم قرآن بگیرد که در آن ارتباط و رابطه اکثر مسلمین غافل بوده و همچنین پدران به آن حق عمل نمی کنند.

در روایتی می باشد که در صورتی که معلمی به کودکی بسم الله الرحمن الرحیم یاد دهد خداوند آن هم کودک و همچنین آن هم معلم و همچنین پدر و همچنین مادر کودک را از دوزخ نجات می دهد. (تفسیر منهج الصادقین ذیل یه اول حمد)
 
پدر و همچنین مادری که در منزل و خانه با صدای بلند قرآن می خوانند اثر تربیتی در روح و همچنین جان فرزندانشان می گذارد و همچنین آنان را به قرآن علاقمند می کنند.
 
شیوه های آموزش قرآن به کودکان
 
رسول خداوند تبارک و تعالی (صلی الله علیه و همچنین آله) می فرماید: "هیچ مردی فرزند خود را قرآن نیاموزد مگر آن که خداوند پدر و همچنین مادر کودک را در روز قیامت تاج پادشاهی عطا کند و همچنین دو لباس بهشتی به آنان بپوشاند که هرگز شهروندان و مردم شهر مانند آن هم را ندیده باشند". (وسائل الشیعه، ج ۴، ص ۸۲۵)
در روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم (صلی الله علیه و همچنین آله) می باشد که می فرماید: "فرزندانتان را بر سه ویژگی تربیت کنید: محبت پیامبرتان، محبت اهل بیت علیهم السلام و همچنین قرآن".(کنز العمال، ج ۱۶، ص ۴۵۶)
 
ائمه معصومین (علیهم السلام) پدران و همچنین مادران را  جهت انجام آن مهم، فراوان تشویق كرده و همچنین اجر و همچنین پاداش معنوی خداوند را در قبال آن عمل یادآور شده اند .امام و پیشوا حسن عسكری (علیه السلام)  فرمودند: خدواند به پدر و همچنین مادر پاداش فراوانی را عنایت می كند. آنان با شگفتی سؤال می كنند: پروردگارا ! آن همه تفضل در مورد ما در قبال چیست؟ اعمال ما شایسته چنین پاداشی نبوده می باشد. در جواب آنها گفته می می شود: هذه بتعلیم كما ولد كما القرآن و همچنین تبصیر كما ایه بدین الاسلام. آن همه عنایت و همچنین نعمت، پاداش شماست كه به فرزند خود كتاب خداوند تبارک و تعالی، قرآن را آموختید و همچنین او را در آیین اسلام بصیر و همچنین بینا تربیت كردید. (جمعی از استادان ،۱۳۸۲ ص ۱۸۲)
 
سوره ای که آموزش آن هم به کودک سفارش شده می باشد
 
در مورد اهمیت تعلیم قرآن، از امام و پیشوا صادق (علیه السلام) روایت شده: «سوره ی یس را به فرزندان خود بیاموزید؛ «فانها ریحانة القرآن؛ زیرا که آن هم گل خوشبوی قرآن می باشد» (کتاب شریفه ی «فضائل القرآن و همچنین العترة»، تألیف مرحوم آیة اللّه حاج میرزا ابوالفضل نجفی قدسی اصفهانی(ره))
 
سوره یس یکی از زیباترین سوره های قرآن کریم می باشد که برکات و همچنین مزایای بسیاری در مورد آن سوره در روایات ذکر شده می باشد.
 
همچنین بزرگان و همچنین علما هم توصیه خیلی زیاد جهت تلاوت آن سوره به ما داشته اند. شامل ایشان آیة الله وحید خراسانی می باشد که سیره عملی خودشان اینست که هر صبح آن سوره تلاوت می کنند و همچنین توصیه کرده اند که هر صبح می باشد سوره تلاوت می شود و همچنین به صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا علیهماالسلام هدیه می شود.
 
عنایاتی خاص در قبال آموزش قرآن به فرزندان
 
از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بزرگوار و همچنین اهل بیت عصمت – علیهم السّلام – روایات زیادى وارد شده كه خداوند در برابر آموزش قرآن به فرزندان عنایت خاصى در روز قیامت به پدران و همچنین مادران دارد.

الف – تاج گذارى پدران و همچنین مادران از طرف خداوند
 
معاذ گوید از رسول خداوند تبارک و تعالی (صلی الله و همچنین علیه و همچنین آله ) شنیدم مى فرمود: هیچ مردى فرزند خود را قرآن نیاموزد مگر اینكه خداوند پدر و همچنین مادر كودك را در روز قیامت تاج پادشاهى عطا كند و همچنین دو لباس بهشتى به آنان بپوشاند كه هرگز شهروندان و مردم شهر مانند آن هم را ندیده باشند. (وسائل الشیعه ، ج ۴، ص ۸۲۵)

ب – لباس بهشتى جایزه تعلیم قرآن:
 
امام و پیشوا صادق (علیه السلام ) فرمود: هر كس به فرزند خود قرآن یاد دهد روز قیامت پدر و همچنین مادرش را فراخوانند و همچنین دو لباس ٍ بهشتى به آنان بپوشانند كه از نور آن هم چهره بهشتیان روشن و همچنین پر فروغ گردد. ( عده الداعى ، ص ۷۹؛ وسائل الشیعه ، ج ۱۵، ص ۱۹۴)
 
د – سیماى اخروى آموزش قرآن:
 
امام و پیشوا صادق (علیه السلام ) فرمود:
 
قرآن را بیاموزید زیرا روز قیامت قرآن به صورت جوانى زیبا و همچنین سفید روى به سوى صاحبش آمده به او مى گوید: من آن هم قرآنى هستم كه شبهایت را به بیدارى كشانده و همچنین در وسط روز تشنه ات گذاشته و همچنین آب دهانت را خشك كرده و همچنین اشك چشمت را جارى ساخته بودم. پس (امروز) شاد و همچنین مسرور باش، سپس تاجى بیاورند و همچنین بر سر او بگذارند و همچنین برات رهایى از آتش جهنم را به دست راست او و همچنین جاودانگى در بهشت را به دست چپش بدهند، و همچنین دو لباس بهشتى به او بپوشانند و همچنین به او گفته می شود بخوان و همچنین بالا برو، و همچنین او به هر آیه اى كه بخواند درجه اى بالاتر رود، سپس در صورتی که پدر و همچنین مادرش مومن بوده اند دو لباس بهشتى بر آنان بپوشانند و همچنین به آنان گفته می شود آن پاداش براى آن هم می باشد كه به فرزندتان قرآن یاد دادید. (كافى ، ج ۲، ص ۴۴۱)
 
ه – سنگینى نامه عمل و همچنین تذكره عبور از صراط
 
رسول خداوند تبارک و تعالی (صلی الله علیه و همچنین آله ) فرمود: هر كس به فرزند خود قرآن تعلیم دهد… (آن هم قرآن) نامه عملش را (در روز قیامت) سنگین كند و همچنین او را از پل صراط مثل برق جهنده عبور دهد و همچنین هیچ گاه از او جدا نگردد تا از طرف خداوند بهترین چیزى كه آرزو مى كرد بر او نازل می شود. (مستدرك الوسائل ، ج ۱، ص ۲۹۰)

شیوه های آموزش قرآن به کودکان در تاریخ ۳۰ March 2016 | 11:16 am نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک