Tuesday , 23 January 2018 / سه شنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۶
آخرین اخبار

۲۰ توصیه ی کلیدی برای موفقیت در کنکور

ra4 4379 20 توصیه ی کلیدی برای موفقیت در کنکور

آرزو

توصیه های کلیدی عبارتند از:
۱- توکل بر خدا : توکل به مفهوم اینکه تلاش و تلاش ت را بکن تدبیر امور را به خدا بسپار. قرآن کریم می فرماید: «مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ»؛ هر که اتکایش به خدا باشد، خدا جهت ‏ او کافی است، «إنَّ اٌللهَ يُحِبُّ اٌلْمٌتَوَكِّلِينَ.» خداوند توکل کنندگان را رفیق دارد. به هر حال با هر توانایی که دارید به خدا توکل بکنید ؛ به قول حافظ: تكيه بر تقوا دانش در طريقت كافريست/ راهرو گر صد هنر دارد توكل بايدش. توکل بر خدا به شما آرامش می دهد، چیزی که بدان محتاج هستید.
۲- داشتن هدف: داشتن هدف به شما انگیزه ی حرکت می دهد مهمترین علت برای کسب خوب یت است . زمان ی به هدفتان نگاه می بکنید انگیزه ی شما جهت تلاش تلاش ، مضاعف می شود این برترین دستاورد داشتن هدف است. شما امسال هدف بزرگ دارید، پس جهت رسیدن به آن می بایست تمام همت خود را به کار بگیرید.
۳- برنامـه ریزی صحیح: جهت رسیدن به هدف بایستی پروگرام ریزی صحیح داشته باشید. (حاوی پروگرام های بلند مدت، بین مدت و کوتاه مدت) بدون پروگرام ریزی صحیح تلاش های شما نتیجه ی مطلوب نخواهد داشت. پروگرام ریزی صحیح، مدیریت وقت را در اختیار شما قرار می دهد شما را از سردرگمی رها می سازد، مسیر رسیدن به هدف را روشن می سازد هر زمان شما را متذکر می سازد که تا رسیدن به هدف چه فاصله ای می بایست طی بکنید . مد نظر داشته باشید که هر دانش آموز باید روش صحیح برنامـه ریزی کوتاه مدت (هفتگی) را شخصا فراگیرد و برای پروگرام بنویسد.
۴- آشنایی باشیوه های صحیح مطالعه. یادگیری به دنبال فرایند علمی در شخص حاصل می شود. پس جهت یادگیریِ خوب بایستی با اصول فنون صحیح یادگیری آشنا شوید. اما احتمال دارد در قدیم شما با یکآموزش ویِژگزینشه درس ها را آموخته باشید اما در هر صورت آبعضی از روشهای صحیح مطالعه برای شما مفید خواهد بود.
۵- آمادگی جسمی: شرایط جسمی مطلوب در یادگیری شما اثر بسياري دارد؛ پس جهت اینکه جسم سالمی داشته باشید تا بتوانید خوب درس بخوانید بایستی : تغذیه مناسب داشته باشید، ورزش بکنید به میزان ضروری بخوابید.
۶- به آرامش روحی و روحی خود مد نظر داشته باشید در صورت داشتن اضطراب ِ بیش از میزان معمول یا هر مساله دیگری که سبب اختلال در یادگیریتان می شود از مشاورتان یاری بخواهید.
۷- نگرش مثبت داشته باشید در جهت آن تلاش تلاش بکنید . «چنانچه گویی که نتوانم، برو بنشین که نتوانی/ گر گویی که بتوانم، قدم در نه که بتوانی» . داشتن نگرش بد شما را از تلاش و تلاش باز می دارد. حواستان باشد که همـواره به خدا امید داشته باشید و برای رسیدن به خوب یت تلاش بکنید . اصلا امیدوار بودن تلاش کردن، خود بخشی از خوب یت است!
۸- در یکی از آزمون های آزمایش ی معتبر شرکـت بکنید تا نقاط ضعف قوت را بیابید. سعی بکنید بر اساس پروگرام های بین مدت و بلند مدت برگزار کننده ی آزمون پیش بروید. این كار به شما در داشتن پروگرام های بلند مدت و بین مدت کمک بسياري می نماید و خیالتان را از این بابت آسان می نماید . مد نظر داشته باشید که نتایج این آزمونها نبایستی شما را مغرور و یا مایوس نماید . تجربه نشان داده که تغییر در روند نتایج آزمونهای آزمایش ی بارها و بارها اتفاق افتاده است، این بستگی به شرایط شما دارد.
۹- دانش آموز برای آمادگی در آزمون همه ی بایستی زمان جهت ای برای بررسي در نظر بگیرد و به قول معروف از خود مایه بگذارد. دانش آموزان خوب روزهای مدرسه ۵ ساعت روزهای تعطیل ۱۰ ساعت تحقيق می کنند. اما این میزان با توجه به میزان توانایی نیاز شما می تواند مفرق باشد. مد نظر داشته باشید که سلامت جسمی روحی شما از هر چیز دیگری مهمتر است نبایستی فدای ساعت مطالعه شود.
۱۰- مهمترین منبع برای آزمون همه ی کتاب های درسی است؛ ولی در کنار آن به تولید و ساخت کتاب های یاری درسی تست ی مناسب اقدام نمایید. ( دبیران، دانش آموزان سال قبل دوست ها همکلاسی می توانند در این رابطه به شما یاری کنند) همچنین دفترچه های سوال های کنکور ۶ سال قدیم را تولید و ساخت بکنید و در موقع مناسب از آنها استفاد بکنید .
۱۱- مرور مرتب و به موقع درس ها: درس ها را به طور مرتب مرور بکنید این امر باعث تثبیت یادگیری پیشگیری از فراموش شدن مطالب آموخته شده می شود.(به مخصوص به «مرور آخر» در ماه باقیمانده به آزمون همه ی مد نظر داشته باشید )
۱۲- از فنون آزمایش زنی و هنر آزمون دادن آگاه شوید. آزمون دادن یک هنر است داشتن معلومات درسی به تنهایی کافی نیست! مهمترین وظیفه ی شما بعد از هر آزمون تست ی نقد علمی آن آزمون است. با مصرف از فرم های ویژه می توانید به تحلیل آزمون بپردازید و از نقاط قوت و ضعف اطلاع یابید.
۱۳- به طور همزمان درس های عمومی اختصاصی را تحقيق نمایید. غلط بزرگی که گاهي داوطلبان مرتکب می شوند این است که دروس عمومی را جهت ایام بعد از عید می گذارند! مد نظر داشته باشید که برخي از داوطلبان به برکت درصد های خوب ِ دروس عمومی به رشته ها و دانشکده های بهتر راه یافته اند.
۱۴- سعی بکنید تراز درس های را میزان بکنید . در نظر داشته باشید که بالا رفتن تراز شما در یک یا دو درس که توانایی خاصی دارید به نفع شماست ولی عکس زیبا آن به ضرر شماست. در صورت نیاز، برای بالا بردن تراز درس هایی که در آن ضعیف هستید از کلاس های ویِژگزینشه مصرف بکنید .
۱۵- پاسخگویی به سوالات آزمون همه ی معین ی است، به احتمال زیاد از جدول زمانبندی موارد کنکور در رشته ی خودتان آبعضی داشته باشید.
۱۶- به توزیع مباحث دروس در آزمون های همه ی سال های قبل مد نظر داشته باشید اما فقط ملاک شما جهت بررسي نباشد!
۱۷- کارنامـه ی داوطلبان سال قبل: به درصد داوطلبان سال قبل و رتبه های کسب شده رشته ـ شهرهای قبول شده بوسیله داوطلبان سال قبل مد نظر داشته باشید تعدادی ازکارنامـه های آنها را نگاه بکنید .
۱۸- از تجربیات افراد دیگر استفاده بکنید اما تقلید نکنید. هر کس شرایط توانایی های ویِژگزینشه خودش را دارد و تقلید صرف ازروش افراد دیگر کار درستی نیست.
۱۹- از ضوابط و شرایط برگزاری آزمون همه ی آبرخي داشته باشید ؛ نوع پذیرش دانشجو در دانشکده های کشور، رتبه، سهمیه، نمره کل، زیرگروهها، ضرایب دروس و …. از عبارت نکاتی است که بایستی اطلاع داشته باشید.
۲۰- در نهایت جهت انتخاب رشته به اضافه تحقيق ی دفترچه های آموزش سازمان سنجش با افراد ذیصلاح مشورت بکنید . انتخاب رشته برای افرادی که رتبه های پایین تری کسب می کنند کار آسان تری است اما هر چه رتبه ی شما بالاتر باشد می بایست در انتخاب رشته دقت بیشتری کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک