Tuesday , 23 January 2018 / سه شنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۶
آخرین اخبار

مزایای تلگرام بر واتس اپ (و وایبر) و معایب آن

مزیت های خیلی ، تلگرام را از واتس اپ (و وایبر) متمایز می نماید ولی در صورت استفاده از آن جهت تشکیل گروه های مجازی، می بایست از معایب آن هم اطلاع داشت.
284447 yXDQzOWh مزایای تلگرام بر واتس اپ (و وایبر) و معایب آن
دانلود تلگرام

تلگرام فارسی,دانلود تلگرام,حذف اکانت تلگرام

تلگرام (مانند وایبر) قرار است همیشه رایگان باشد ولی واتس اپ رسما تنها یکسال رایگان است هرچند ممکن است در عمل بعد از یک سال سرویس آن قطع نشود (تعرفه تمدید سالانه واتس اپ ناچیز (یک دلار) است ولی به خاطر این که این پرداخت “از نظر فنی” جهت گاهي به مخصوص از درون کشور ایران دشوار است، این تمدید کمتر رخ خواهد داد.) احتمـا ل می رود با وجود رقیب های رایگان ، واتس اپ سرویس های معمول خود را همـواره عرضه نماید .

سرعت تلگرام بسیار زیاد بیشتر از وایبر واتس اپ است. این را باید در ارسال فایـل اختصاصی امتحان نمود نه در ارسال فایـل تکرار ی. در فایل تکرار ی ارسال در مقایسه با واتس اپ با سرعت یکسان انجام می شود ولی در ارسال فایـل اختصاصی و در دریافت به هر حال تلگرام سريع تر از واتس اپ است. (وایبر در این مقایسه اهمیت ارزشمند ی ندارد)

در تلگرام فرمت های (ظاهرا تمام نوع فایل) قابل ارسال است (برای مثال pdf که در وایبر واتساپ قابل ارسال نیست) وایبر در این زمینه خیلی ناتوان واتس اپ خیلی کم توان است.

هر فایل قابل ارسال با تلگرام تا “یک گیگا بایت” می تواند باشد. (در وایبر برحسب نسخه دستگاه فرق هایی وجود دارد ولی در میزان چند مگابایت است) (برای مقایسه در نظر داشته باشید که میزان اکثر اندازه یک فایل قابل ارسال با سرویس های رایج ای میل، تنها بیست مگابایت است)

در تلگرام واتس اپ محدودیتی برای تعداد حروف متن ارسالی وجود ندارد اما در وایبر امکان ارسال متون بیش از ۱۰۰۰ کاراکتر وجود ندارد. (در تلگرام متن به هر میزان که زیاد باشد، بوسیله برنامـه به صورت بخش های جدا از هم ولی پی در پی ارسال می شود و نوشته ی دیگران در بین متن زیاد شما قرار نمی گیرد)

تعداد اعضا در گروه تلگرام تا ۲۰۰ نفر میسر است. (در وایبر واتس اپ این تعداد ۱۰۰ است؛ با مصرف از باگی که در تلگرام وجود دارد می توان تعداد افراد حاضر در گروه را به بیش از یکصد نفر نیز ارتقا داد!)

در تلگرام امکان reply کردن پیام معین در گروه وجود دارد تا جواب ها با یکدیگر تدرون پیدا نکنند. به این ترتیب که در این حالت جواب شما در گروه به نحوی درج می شود که معین است که این جواب به کدام پیام بوده است. (همين طور با لمس این پاسخ، بر می گردید به متن مورد اشاره)

در تلگرام امکان مصرف از هشتگ # و امکان آرشیو کردن پیام های انتخاب ی و نیز امکان broadcasting وجود دارد.

در تلگرام می توان با استفاده از @ فرد را در گروه متوجه پیام اختصاصی کرد.

در تلگرام افراد حاضر در گروه چنانچه شماره های یکدیگر را روی گوشی خود ذخیره نداشته باشند قادر به مشاهده شماره تلفن یکدیگر نیستند و این مساله برای کشورهای عقب افتاده (و در هر کشوری در گروه هایی که آدم های عقب افتاده را در دارند) که گاه خانم ها مورد مزاحمت برخي آقایان قرار می گیرند زیاد ارزشمند است به این ترتیب که شخصی که مورد مزاحمت قرار گرفته می تواند با بلاک کردن شخص مزاحم امکان ارتباط را از وی بگیرد در حالی که در نرم افزار های وایبر و واتس اپ به قابل مشاهده بودن شماره ارتباط ها، بلاک کردن فقط امکان مزاحمت از طریق همان پروگرام را از بین می برد وبقیه راه های ارتباط وجود دارد.

و چند مزیت دیگر ….

یک اشکال بزرگ اما قابل رفع تلگرام این است که فعلا رواج کمتری دارد. (و تجربه نشان می دهد که برخي به این بهانه که به اندازه کافی پروگرام این شکلی روی گوشیشان هست حال نصب کردن آن را ندارند! و گاهي گوشی ها هم قابلیت نصب وایبر و واتس اپ را دارند اما قابلیت نصب تلگرام را نه؛ با این وجود این نرم افزار با سرعت بسياري در حال گسترش است)

نکاتی نیز هست که احتمال دارد در شرایطی مزیت در شرایطی عیب محسوب شود. جهت مثال در تلگرام وقتی عضو ی را به گروه می افزایید، این عضو برخلاف وایبر و واتس اپ قادر است مطالب قبلی را هم مشاهده نماید. (این نکته در بعضی موارد مانند حالتی که شخصی به غلط به گروه اضافه شده است یک عیب غیر قابل چشـم پوشی محسوب می شود به این ترتیب که در وایبر (در ورژن های نو ) یا واتس اپ می توانید شخص را در نخستین فرصت حذف بکنید بدون آن که گفت و گو مطالب قبلی را رویت نماید در تلگرام شخص برای لحظه که عضو شود تمام مطالب را از شروع تا زمان اخراج یا ترک بر روی گوشی یا تبلت خود خواهد داشت این اشکال توام با این ویژگی که هر عضو غیر آدم ین هم می تواند فردی را اضافه نماید می تواند به اشکال بزرگی تبدیل می شود) ظاهرا در ورژن های تلگرام این اشکال (مشاهده مطالب قبلی) رفع شده است.

همين طور قادر است مانند وایبر و برخلاف واتس اپ اشخاص نو ی را به گروه اضافه نماید . (اما در تلگرام، مانند واتس اپ و ورژن ی جدید وایبر (بر خلاف ورژن های گذشته وایبر)، آدم ین قادر به حذف عضو است .)

وایبر در ورژن های به روز شده خود اجازه می دهد که آدم ین، فرد یا اشویِژگزینشه دیگری را به عنوان آدم ین اضافه نماید که این برای حالتی که یکی از آدم ین ها دسترسی را به دلیل نرم افزار ی یا سخت افزاری یا عدم از دست دهد مفید است اما اشکالی که وجود دارد این است که در گروه های از پیش تشکیل شده ی وایبر، وایبر قادر به تشخیص ایجاد کننده گروه نیست و به هر شخصی که اولین بار اقدام نماید اجازه می دهد که نقش آدم ین را داشته باشد!

از کمبودهای نسخه های قبلی تلگرام نداشتن امکان مکالمه رایگان بود که مدتیست با ارائه نرم افزار کالگرام این کمبود رفع شده است. (امکان مکالمه ویدیویی از مدتی پیش در وایبر اخیرا در واتس اپ وجود دارد، متاسفانه نرم افزار وایبر در ایران دچار اختلال است همـواره قابل استفاده نیست)

یک پروگرام مشابه، برای افرادی که اینترنتشان فیلتر نیست، مسنجر فیس بوک (با امکان مکالمه ایجاد گروه دسترسی به مسیج ها فرندهای فیس بوک) است که اخیرا مصرف از آن در حال گسترش است همين طور نرم افزار لاین در تلاش است که با رابطه به زبان های مکانی با فرد ان در بین آن ها محبوبیت خود را بیشتر شدن دهد. در آینده درمورد این دو نرم افزار خواهم نوشت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک