Tuesday , 23 January 2018 / سه شنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۶
آخرین اخبار

شکل های مختلف چاه فاضلاب

با آنکه پیشرفت های فروانی در حوزه های بهداشت محیط آب و فاضلاب صورت گرفته و شاهد ورود تکنولوژی صنعت به این بخش می باشیم، باز نیز در این بخش ازروش های سنتی استفاده می شود. شبکه همه ی فاضلاب بستری مناسب به منظور دفع و تصفیه فاضلاب های خانگی و صنعتی به همراه رعایت نکات بهداشتی است ، ولی در محل هایی که این بستر به چشم نمی خورد ناگزیر به مصرف از نحوه های سنتی هستیم یعنی حفر چاه دفع فاضلاب در چاه.
4 شکل های مختلف چاه فاضلاب
حفاری چاه

تخلیه چاه,حفاری چاه,لایروبی چاه

با آنکه مصرف از چاه های فاضلاب در صنعت آب فاضلاب هنوز چشم گیر است ولی این نوع چاه ها بر روی محیط زیست اثرات سویی گذاشته و باعث آلوده شدن آب های زیر زمینی می شوند. بدون اشاره به این امر که این نوع چاه ها نیاز به توجه و رسیدگی دارند. عدم این رسیدگی توجه به چاه های فاضلاب شاید باعث ظهور سوانحی ناخوشایند ناگوار شود.

چاه های فاضلاب بر دو شکل می باشند :

۱– چاه جذبی

۲– چاه سپتیک

گزینش نوع چاه بسته به عوامل محیطی است . این فاکتورها حاوی جنس خاک، نوع زمین سطح آب های زیر زمینی می شوند.

۱– چاه جذبی

همان گونه که از نام این نوع چاه بر می آید، اساس عملکرد آن ها بر مبنای عمل جذب است . به این معنا که این نوع چاه جهت داشتن کارکرد مناسب بایستی قادر به جذب آب باشد. جهت مصرف از این نوع چاه (چاه جذبی) باید نسبت به جنس خاک نوع زمین توجه داشت. جهت جذب خوب آب فاضلاب توسط چاه جذبی می بایست جنس خاک آن، جاذب آب باشد. زمین هایی که در خود شن و ماسه یا خرده سنگ دارند به منظور حفر چاه جذبی مناسب هستند . شن ماسه به دلیل اینکه بین ذرات خود حفره های ریزی دارند، در جذب آب به بهتر ی عمل می کنند. نباید نسبت به حفر چاه جذبی در خاک رس و زمین های حاوی رس خیلی كار کرد، به این که رس در جذب آب به خوب ی عمل نکرده آب فاضلاب درون چاه انباشته شده و در نتیجه سرعت فرآیند پر شدن چاه بالا خواهد رفت.

یک چاه جذبی از قسمت هایی تشکیل شده است که به صورت زیر می باشند .

حفر چاه

حفر چاه

الف) گلدانی

گلدانی جمله است از دهانه چاه که شکلی مخروطی، قیفی یا گلدانی شکل دارد. گلدانی محل اتصال لوله های فاضلاب به چاه فاضلاب است. انتهای لوله های فاضلاب می بایست بوسیله گلدانی وارد چاه شوند نقش هدایت کننده آب و فاضلاب به درون چاه داشته باشند.

ب) میله

میله چاه جمله است از بدنه اصلی چاه یا همان دیواره چاه که به شکل استوانه ای بلند و عمود بر زمین است . دو پارامتری که بر روی اندازه چاه اثر می گذارند عبارتند از قطر ارتفاع میله چاه. به جمله دیگر هرچه قطر ارتفاع میله بیشتر باشد اندازه چاه نیز بیشتر خواهد شد. قطر میله اکثرا ٌ میزان ی ثابت است ولی ارتفاع میله بر حسب میزان استفاده از چاه تغییر می یابد.

ج) انباره

به محیط انتهاب چاه که قطر آن بیشتر از میله باشد انباره گویند که شکل آن شبیه با یک گنبد است . حفر انباره در کف چاه افزایش اندازه چاه، محل دفع فضولات، ارتقا جذب آب است . انباره چاه به دلیل اینکه با آب سطح ارتباط زیاد ی دارد در ارتقا جذب آب در زمین نقش دارد.

اندازه انباره به موارد متنوعی بستگی دارد، آن ها را می توان به صورت زیر نام برد:

میزان نفوذ پذیری خاک
عمر چاه
تعداد طبقات ساختمان
تعداد افراد ساکن در ساختمان
نوع کاربر ی ساختمان
تعداد سرویس بهداشتی و حمام

این عوامل را در حفر چاه فاضلاب می بایست در نظر داشت و از طرف دیگر اگر آب باران وارد چاه فاضلاب می شود، بایستی آن را به عنوان یک فاکتور دیگر محاسبه کرد.

۲– چاه سپتیک

با آنکه ظاهر این چاه شبیه به یک چاه نیست به آن چاه گویند. چاه سپتیک فرق ی که با چاه جذبی دارد این است که بر خلاف آن چاه که آب فاضلاب را در جذب می نماید ، نسبت به نگه داشتن این دو عمل می نماید در زمین نفوذ نمی دهد. اساس کار چاه سپتیک به این شکل است که ابتدا آب و فاضلاب وارد این نوع چاه شده و پس تا معین یا وقت پر شدن چاه در آن باقی می مانند تا بعدا بوسیله تانکر تخلیه چاه دستگاه های ویژه نسب به تخلیه آن ها از درون چاه كار شود.

این نوع چاه در نتیجه بایستی گفت انباری از فاضلاب است نبایستی فاضلاب را در نفوذ دهد. پس جنس چاه سپتیک می بایست از جنس بتن یا مصالحی باشد که نسبت به نفوذ و خوردگی مقاوم باشند تا به بهتر ی نقش حفاظتی خود در مساوی فاضلاب داخـل را ایفا کنند و اجازه به خروج آن ندهند.

جنبه های بد این نوع چاه نسبت به نوع جذبی کمتر است ، به این دلیل که فاضلاب آب هایی که آلودگی دارند را وارد سفر ه های زیر زمینی نمی نماید . اما به هر حال جایگزین شبکه فاضلاب و روش های نوین تصفیه فاضلاب نخواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک