Friday , 24 November 2017 / جمعه , ۳ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

هدیه گرفتن از رهبری به شیوه حاج آقا قرائتی

هدیه گرفتن از رهبری به شیوه حاج آقا قرائتی

n00487620 b هدیه گرفتن از رهبری به شیوه حاج آقا قرائتی

به به گفته جهان به نقل از فارس، حجت‌الاسلام محسن قرائتی استاد قرآن کریم با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه علم و همچنین صنعت در مسجد سید‌الشهداء(ع) آن دانشگاه، به سخنرانی درخصوص تشویق و همچنین تنبیه در اسلام پرداخت. که در ادامه متن سخنان قرائتی تقدیم می‌می شود.

توکل به خداوند تبارک و تعالی سبب رسیدن به آرامش می‌می شود

در مورد‌ اسلام هر چه پیش می‌رویم، احساس می‌کنیم که کمتر می‌دانیم و همچنین اسلام را نشناخته‌ایم. در اسلام توجه ویژه به روح و همچنین روان شده می باشد. همه‌ دین ما از بای بسم الله تکیه دادن به خداوند می باشد. مثلاً آمده می باشد؛ به تو پناه می‌برم، به تو توکل می‌کنم، مرا یاری کن، کمکم کن و همچنین … انسان تا زمانی که به خداوند تبارک و تعالی تکیه کند، مانند بچه‌ای که دستش در دست پدرش می باشد، آرامش دارد.

 «أَلا بِذِکرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ» یاد خداوند تبارک و تعالی آرامش قسمت و بخش می باشد. تو در صورتی که بدانی در دستت طلاست، در صورتی که همه‌ دنیا هم بگویند در دستت سفال می باشد، آرامش داری و همچنین نگران نمی‌شوی. امام و پیشوا خمینی(ره) فرمود: «در صورتی که خمینی تنها هم بماند، لحظه‌ای با آمریکا سر سازش نخواهد داشت». آن نشانه‌ آرامش و همچنین توکل می باشد. «لَا تُکَلَّفُ إِلَّا نَفْسَکَ و همچنینَحَرِّضِ الْمُؤْمِنِینَ» (نساء/۸۴) پس در راه خداوند تبارک و تعالی پیکار کن؛ جز عهده‌دار شخص خود نیستى.

تشویق در اسلام

۱٫ تشویق بایستی و حتما به مقدار و اندازه باشد و همچنین نباید مخاطب را به طوری  تشویق کنیم که فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کند به آخرین درجه تکامل رسیده می باشد. قرآن کریم، گاهی مى‏‌گوید: در صورتی که آن کار را بکنید، شاید رستگار شوید. «لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» (بقره/ ۱۸۹) «لعل»؛ یعنى امید می باشد.

۲٫ تشویق بایستی و حتما با انصاف و همچنین عدالت باشد. در صورتی که کسی گفت: سلام تو بگویید: سلام علیکم! در صورتی که گفت: سلام علیکم! تو بگویید: سلام علیکم و همچنین رحمة الله!

۳٫ تشویق و همچنین تشکر نباید تنها و فقط جنبه مادی داشته باشد؛ گاهی نام خیر یا ستایش فرد یا دعایی…  خود تشویق می باشد و همچنین تشویق‏ معنوى، گاهى کارسازتر می باشد. «إِنَّ صَلاتَکَ‏ سَکَنٌ‏ لَهُمْ؛ و همچنین بر آنان درود فرست (و همچنین دعا کن). زیرا دعاى تو، مایه‏ آرامش آنان می باشد. (توبة/ ۱۰۳) یا آنکه پیغمبر به عنوان تشویق دست کارگر را بوسید.

انگشتر‌هایی که سبب راه‌اندازی ۴۰ نماز جماعت در ظهر عاشورا شد

من یک بار تعدادی انگشتر خریدم و همچنین خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و همچنین از ایشان خواهش کردم که آن‌ها را به عنوان هدیه از من قبول کند و همچنین دوباره به من بازگرداند تا به عنوان هدیه از طرف مقام معظم رهبری به هیأت‌هایی که نماز جماعت ظهر عاشورا را برگزار می‌کنند، بدهیم. بعد از اهدا، به عشق آن هم انگشترها چهل نماز جماعت دیگر وسط خیابان راه افتاد و همچنین کم کم همه‌گیر شد و همچنین به واسطه‌ آن هم انگشترها و همچنین هدیه‌ کوچک ظهر عاشورا حتی در کشورهای دیگر نماز جماعت در خیابان راه افتاده می باشد.

۴٫ تشویق شونده نباید از هر جهت بی‌عیب باشد؛ ممکن می باشد که به دلیل کار خوبی تشویق می شود؛ در صورتی که چه از جهات غیره ای نقص داشته باشد. بلال در گفتن حرف شین نقص داشت و همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) فرمود: خدای تعالی شین او را به جای سین می‌پذیرد. ما نباید انتظار داشته باشیم که کسی که تشویق می‌می شود، هیچ عیبی در او و همچنین بستگان و همچنین دوستانش نباشد.

۵٫ گاهی تشویق جنبه حمایت دارد؛ یعنی افرادی در کوبیدن فردی یا شخصی یا چیزی یک دست می‌شوند، در آن موارد انصاف اقتضاء می‌کند تا انسان کمالی را از آن هم شخص برجسته کند تا جلوی انتقادها را بگیرد.
 
 حضرت عیسى(ع) با جمعیتى بودند. خواستند از کنار سگى بگذرند. یکى گفت: چه سگ‏ سیاهى می باشد. یکى گفت: چه سگ‏ لاغرى می باشد. یکى گفت: چه سگ بد‌بویى می باشد. هرکسى یک نقطه ضعفى را گفت. حضرت عیسى‏(ع) فرمود: «چه دندان‏‌هاى سفیدى دارد.» و همچنین با آن عمل به همه آنها فهماند که در صورتی که کسی را به رگبار می‌بندید، خوبی‌های آنها را هم بگویید.

۶٫ جهت و همچنین علت تشویق بایستی و حتما جهت دیگران روشن باشد و همچنین الاّ ممکن می باشد که تشویق بعضی، انظار و افکار و همچنین اخلاق و همچنین عقاید دیگران را تخریب کند. قرآن کریم در موارد متعدد که سخن از لطف و همچنین پاداش می باشد، دلیل آن هم را جهت دیگران نقل می‌کند: «لمّا صبروا»، «بما کانوا یعملون»، «بما کانوا یفعلون» و همچنین… تا فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نشود که در تشویق، یک تبعیض می باشد.

۷٫ توجه به استعداد و همچنین و همچنینُسع اشخاص در تشویق امر مهمی می باشد؛ یعنی کار را با قدرت بدنی و همچنین جسمی و همچنین روحی اشخاص بسنجیم. خداوند در قرآن می‌فرماید: «لَا یُکَلِّفُ اللَّـهُ نَفْسًا إِلَّا و همچنینُسْعَهَا» (بقره/۲۸۶) خداوند هیچ کس را جز به قدر توانایى‌اش تکلیف نمى‌کند.

«لَا یُکَلِّفُ اللَّـهُ نَفْسًاإِلَّا مَا آتَاهَا» (طلاق/۷) خداوند تبارک و تعالی هیچ کس را جز [به قدر] آنچه به او داده می باشد تکلیف نمى‌کند.

کسى که ندار می باشد و همچنین مقدار کم‏ انفاق مى‏‌کند، قابل ستایش می باشد، «لا یَجِدُونَ إِلَّا جُهْدَهُمْ؛ مؤمنانِ (تهى دستى) که جز به مقدار و اندازه‏ توانشان چیزى (براى انفاق و همچنین پشتیبانى از جبهه) نمى‏‌یابند» (توبه/۷۹) ولى در صورتی که فرد دارا و همچنین متمکّن به مقدار قابلى کمک نکند، نه تنها که شایسته تشویق نیست، بلکه شایسته توبیخ‏ می باشد. «أَعْطى‏ قَلِیلًا؛و همچنین اندکى (از مال) بخشید.» (نجم/ ۳۵)

یک لیوان آب ظهر عاشورا یک میلیارد می‌ارزد، ولی غروب عاشورا ارزشی ندارد. آن به آن معناست که هر چیزی در جای خویش ارزش دارد.

 اصول تنبیه و همچنین توبیخ

توبیخ هم همینطور می باشد. توبیخ نیز اصولی دارد که بایستی و حتما رعایت می شود.

۱٫ غیر مستقیم باشد.

۲٫ به گونه‌ای عمل می شود که به یأس تغییر پیدا کردن نشود.

۳٫ توبیخ بایستی و حتما همراه با نشان دادن راه جبران باشد.

۴٫ بعد از پشیمانی فرد صورت نگیرد. همچون یوسف(ع) که برادران خطاکار خود را بعد از پشیمانى توبیخ‏ نکرد و همچنین فرمود: «لا تَثْرِیبَ‏ عَلَیْکُمُ الْیَو همچنینْمَ ؛امروز بر تو توبیخ و همچنین ملامتى نیست.» (یوسف/ ۹۲)

۵٫ در انتقاد، همه را توبیخ‏ نکنیم؛ اشتباه فردی یا تیمی، نباید سبب عمومی شدن توبیخ و همچنین سرایت آن هم به دیگران می شود.

۶٫ دلیل تنبیه و همچنین توبیخ‏ اعلام می شود.

۷٫ توبیخ و همچنین تنبیه متناسب با مقدار و اندازه و میزان نقش اشخاص در تخلف باشد:‏ «و همچنینَ الَّذى تَو همچنینَلّى کِبْرَهُ مِنْهُمْ لَهُ عَذابٌ عَظیمٌ؛ کسى که در انجام گناه نقش اصلى را ایفا کرده می باشد، عذاب پهناور و بزرگ و همچنین مجازات سنگینى در انتظارش می باشد.» ( نور/ ۱۱)

۸٫ بایستی و حتما همراه با ارشاد و همچنین رهنمود باشد.

۹٫ مناسب با عمل باشد.

به هر ترتیب ما در قرآن در مورد هر رشته‌ای دستور داریم. امام و پیشوا رضا(ع) فرمود: در صورتی که شهروندان و مردم شهر مزه‌ دین را بچشند، همه مؤمن می‌شوند.

هدیه گرفتن از رهبری به شیوه حاج آقا قرائتی در تاریخ ۲۷ April 2016 | 10:40 am نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک