Sunday , 22 October 2017 / یکشنبه , ۳۰ مهر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

اختتامیه جشنواره تئاتر دانشجویی در دانشگاه علامه برگزار شد

اختتامیه جشنواره تئاتر دانشجویی در دانشگاه علامه برگزار شد

به نقل از تیم دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جشنواره تئاتر دانشجویی که از پنجم اردیبهشت در دانشگاه علامه آغاز شده بود، دیروز با حضور ریاست دانشگاه، دست یار فرهنگی و همچنین فرهنگی و اجتماعی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و همچنین دانشجویان در دانشکده حقوق و همچنین علوم سیاسی به کسب و کار خود پایان داد.

 

در آن مراسم دکتر سلیمی ریاست دانشگاه در سخنانی با تشکر از تلاش دانشجویان کانون تئاتر دانشگاه در برپایی آن جشنواره گفتن کرد: برایم، باعث افتخار می باشد که در حضور هنرمندان گرامی به ویژه هنرمندانی که به تدریج هنرشان در درون دانشگاه شکل می‌گیرد، هستم.

 

او همچنین به بررسی کردن جایگاه تئاتر در کشور پرداخت و همچنین اظهار داشت: دیدن کردن و نمایش بایستی و حتما در شرایط فرهنگی و اجتماعی‌ای اجرا می شود که پاسخگوی مستلزم و نیاز جامعه باشد و همچنین از درون جامعه بجوشد و همچنین تئاتر کارش همین می باشد و همچنین هنرمندان تئاتر ما مخصوصا در دوران بعد از انقلاب اسلامی چنین نقشی را ایفا کردند.

 

او همچنین خطاب به دانشجویان حاضر در اختتامیه جشنواره خاطر نشان کرد: شاید تو کمتر در محیط های هنری زندگی کرده باشید، در صورتی که مثل من با هنرمندان تئاتر زندگی کرده باشید، می دانید که چگونه فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن، احساس و همچنین اندیشه در درون محیط های هنری شکل می گیرد و همچنین بعد روی صحنه می رود و همچنین در یک ارتباط مستقیم با مخاطب امکان باز آفرینی پیدا می کند. او همچنین اضافه کرد: آن شرایطی می باشد که در تئاتر وجود دارد و همچنین به همین دلیل هم افرادی که به تئاتر مبتلا می شوند، نمی توانند در هیچ شرایطی خودشان را از آن عرصه جدا کنند.

 

او همچنین با اشاره به دوران درخشان تئاتر کشور در زمان جنگ تحمیلی افزود: یکی از پر رونق ترین دوران تئاتر کشور در تاریخ تئاتر ایران، دوران جنگ تحمیلی می باشد. در صورتی که دانشجویان بخواهند بخشی از حیات فکری و همچنین فرهنگی شهروندان و مردم شهر جامعه و همچنین جریان های تحول اندیشه‌گی را در جامعه ما بسنجد، حتما بایستی و حتما تاریخ تئاتر ایران را مطالعه نموده و همچنین اشراف پیدا کنند که چگونه اندیشه بالنده شکل گرفته می باشد.

 

او همچنین اضافه کرد: هنرمندان تئاتر ما حتی زمانی که به دلیل نبود امکانات و همچنین سرمایه امکان اجرا نداشتند متن هایی تولید کردند که آن هم متن ها به بخشی از حیات ادبی شهروندان و مردم شهر جامعه ما بدل شده می باشد؛ به همین دلیل ما شاید در دنیا جزو معدود کشورهایی باشیم که تعداد بسیاری نمایشنامه نوشته شده و همچنین اجرا نشده داریم.

 

او همچنین تصریح کرد: آن پایمردی هنرمندان تئاتر باعث شده تا به تدریج، آن هنر جایگاه ویژه ای در جامعه ایران  پیدا نماید و همچنین همچنین بخشی از فرهنگ روزمره شهروندان و مردم شهر و همچنین فرهنگی که در محیط های فکری شکل می گیرد، در درون متون و همچنین اجراهای نمایشی می باشد.

 

دکتر سلیمی افزود: مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند که در صورتی که همه هنرها را رها کردید تئاتر را دریابید، آن هنری می باشد که دائما بایستی و حتما در جامعه بالنده باشد.

 

در ادامه آن مراسم دکتر حسن ملکی دست یار فرهنگی و همچنین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز در سخنانی ضمن تقدیر از دانشجویان کانون تئاتر دانشگاه در نمایش آن جشنواره گفتن کرد: قسمت و بخش عمده وظایف معاونت فرهنگی به وسیله کانون ها تحقق پیدا می کند؛ یعنی در صورتی که در یک طرف وظایف معاونت و همچنین در طرف دیگر فعالیت کانون ها را قرار دهید، خواهید دید که قریب به ۷۰ قسمت و بخش آن هم وظایف به وسیله کانون ها اجرا می می شود.

 

او همچنین افزود: علت آن هم نیز آشکار می باشد؛ چرا که کانون ها بعد فرهنگی و همچنین هنری دارند و همچنین در عرصه های متنوع و گوناگون و مختلف فعالیت می کنند و همچنین از تنوع برخوردارند. به عنوان مثال: بعضی از کانون ها همچون کانون تئاتر، سفالگری، عکاسی و همچنین امثال آن هم صرفا جنبه هنری دارند و همچنین بعضی دیگر مانند کانون خیریه و همچنین کانون محیط زیست بعد فرهنگی و اجتماعی غنی تری دارند و همچنین همچنین بعضی دیگر از کانون ها نیز مثل کانون اندیشه از بعد فکری قوی تری برخوردارند، یعنی در صورتی که بخوایم مجموعه کانون ها را در یک کلمه نامگذاری کنیم آن هم واژه فرهنگ می باشد که نشان از آن مهم دارد که مساله فرهنگ با ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف اش گویی در کانون های متنوع و گوناگون و مختلف درحال شکل گیری و همچنین تکامل می باشد.

 

دست یار فرهنگی و همچنین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در ادامه با اشاره به پیشینه تئاتر در یونان باستان گفتن کرد: در آن هم زمان که سینما و همچنین وسایل هنری دیگر نبود ولی تئاتر وجود داشت که خود نشان از ظرفیت تاریخی بالای آن هم جامعه دارد، که می توانسته بود به بعضی از نیازهای بشر آن هم روز پاسخ دهد.

 

دکتر ملکی در پایان سخنانش ضمن تبریک به کانون تئاتر دانشجویی دانشگاه تصریح کرد: تحمل رنج خودش یک هنر می باشد که تو دانشجویان خوش‌ذوق و همچنین هنرمند کانون تئاتر توانستید با تحمل معظلات و مسائل و مشکلات موجود در آن راه، آن هم را به سرانجام رسانید که در ارتقای سبقه هنری تان تاثیر بسزایی خواهد داشت. او همچنین افزود: تئاتر یک وسیله هنری نافذی می باشد که امیدوارم در دانشگاه روز به روز نیرو پیدا کند و همچنین ان شاء الله بتوانیم جهت غنی سازی آن هنر کلاس های آموزش تئاتر را در معاونت فرهنگی برگزار کنیم.

 

مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد در پایان آن مراسم برگزیدگان جشنواره مورد تقدیر قرار گرفته و همچنین جوایزی به آنان اهدا شد.

 

اختتامیه جشنواره تئاتر دانشجویی در دانشگاه علامه برگزار شد در تاریخ ۲۸ April 2016 | 7:36 pm نشر یافته شده شده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک