Friday , 24 November 2017 / جمعه , ۳ آذر ۱۳۹۶
آخرین اخبار

انتها نامـه انواع سیسـتم های بارکدینگ

تشخیص صوت :
3036graduat انتها نامـه انواع سیسـتم های بارکدینگ
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر

پایان نامه مدیریت,پایان نامه مدیریت,پایان نامه مدیریت

استفاده از سیـستم های تشخیص صوت این امكان را می دهد تا ورود اطلاعات به كامپیوتر تنها با بازگویی كلمات توسط کاربر انجام شود.این امكان درموارد ی كه مشغولیت كارگرد زیاد است وباید دستهایش آزاد باشند بسیار زیاد مفید بوده بازده كار را بالا می برد.در اینروش اصوات تولید شده آدم تبدیل به علائم دیجیتال شده توسط برنامـه دستگاه با لغات موجود در بانك اطلاعاتی مقایسه و مفهوم كلام توسط كامپیوتر درك می شود. این سیسـتم ها اکثرا ٌ قابلیت درك تا ۱۰۰۰ كلمه ( بسته به نوع و قیمت ) را دارند. مزیت زیاد اینراهنمای در اکنون تی است كه به هر دو قوت بینایی و دستی کارگر همزمان نیاز است، از عبارت دریافت و ارسال اجناس، كنترل كیفیت ، مرتب كردن كالا.
از محدودیتهای این سیستم می توان وابستگی نیاز مبرم به تنظیم جهت فركانس صوتی کاربر ، محدودیت كلمات مورد استفاده و در نتیجه نیاز به روش فرد برای بازگویی عبارات بهروش خاص در آخر، نرخ نسبتا بالا در مقایسه با دیگرآموزش های شناسایی خودكار برشمرد.
١ كارتهای هوشمند :
از نو ترین تكنولوژی های شناسایی خودكار، کارتهای هوشمند می باشند . یك كارت هوشمند حاوی یك میكروچیپ است كه بر روی یك كارت پلاستیكی جایگذاری گردیده است . این میكروچیپ قادر به ذخیره یك كد و یا نهایت یك بانك اطلاعاتی ( بر حسب نوع برچسب ) است . آسان ترین و ارزانترین این كارتها همانهایی هستند كه به منظور پرداخت اعتباری به كار می روند. نمونه ای كارتها هم اكنون در سیسـتم های تلفن كشورمان استفاده می شود.
هم اكنون در جهان ی صنعتی از كارتهای هوشمند مصرف وسیع ی در زمینه های شناسایی افراد در سیـستم های حفاظتی، كنترل تردد، پرداخت وجه در فروشگاهها و جابجایی اطلاعات به عمل می آید.
١ باركد :

تكنولوژی باركد از متداولترین روشهای شناسایی خودكار است. هر باركد حاوی تعدادی نوارهای موازی رنگی ( سیاه و سفید) با پهنای مفرق است . این خطوط عمودی توسط دستگاه كدخوان خوانده شده وارد كامپیوتر می شود. به منظور ایجاد قابلیت خوانده شدن باركدهای مختلف توسط انواع باركد خوانها، استاندارهایی برای تهیه و تولید باركد به وجود آمده است. فرق هر یك از استاندارها در قابلیت كد كردن اعداد و حروف و نمادها،طول باركد حاصله، اندازه ذخیره ســازی اطلاعات نسبت به پهنای باركد برخي نكات فنی دیگر است . به منظور خواندن هر استاندارد خاص ، بایستی دستگاه كدخوان قابلیت پشتیبانی آن استاندارد را داشته باشد.
٨-١ برتری های سیسـتم باركد به دیگر سیسـتم های شناسایی خودكار :
– پایین بودن نرخ های كلی سیستم ( نصب، راه اندازی،مراقبت )
– كم اندازه بودن تجهیزات سیـستم
– گستردگی زمینه های كاربرد
– وجود استاندارهای جهان ی پذیرفته شده در سطح كشورها

– امكان بهره گیری از تجهیزات موجود برنامـه ی سخت افزاری ( عموما كامپیوترهای شخصی ) در محیط كار.
بارکد:
١-٢ تعریف بارکد :
به زبان آسان مى توان گفت: مجموعه اى از میله ها یا خطوط سیاه رنگى که اکثرا ً بر روى زمینه اى سفید چاپ مى شود و به وسیله آن از کالاى خریدارى شده شناسایى ضروری به عمل مى آید و قیمت آن معین مى شود چنانچه به دنبال تعریف دقیق ترى هستید، می بایست گفت:بارکد جمله است از انتقال داده ها از طریق امواج نورى. آنها مجموعه اى از خطوط میله اى موازى با عرضهاى گوناگون (پهن و نازک)هستند که اندازه هر خط معنا مفهوم خاصى براى دستگاه بارکدخوان دارد.در واقع دستگاه بارکدخوان اتومبیل ى است که اطلاعات را به شکل بصرى بر روى صفحه نمایش مى دهد.

٢-٢ تاریخچه بارکد :
ایده بارکد بوسیله Norman Joseph Woodland و Bernard Silver بوجود آمد . در سال ۱۹۴۸ آنها از دانشکده Drexel فارغ التحصیل شدند. آنها بعد از شنیدن اینکه رئیس شرکـت فروش مواد غذایی می خواست روال پرداخت قیمت کالا را اتوماتیک نماید این ایده را خلق کردند. یکی از اولین طرحهای آنها این بود که از رمز مورس که چاپ شده و به صورت عمودی دراز شده است مصرف کنند . که بصورت نوارهای باریک پهن نشان داده می شود . بعدا آنها به مصرف از بارکد از نوع دایره های مرکز (bulls-eye) معطوف شدند. آن دو در ۲۰ اکتبر ۱۹۴۹ اختراعشان را با عنوان “Classifying Apparatus & Method” در اختراعات آمریکا به شماره ۲,۶۱۲,۹۹۴به ثبت رساندند. اختراع در ۷ اکتبر ۱۹۵۲ منتشر شد.
اولین بارکد خوان توسط Woodland ( آن موقع کارمند IBM بود ) Silver در سال۱۹۵۲ ساخـته شد حاوی لامپ ۵۰۰ واتی و یک لوله خلا تشدید کننده نور بود که توسط شرکـت RCA جهت موزیک فیلم جذاب تولید و ساخته شده بود
(به صورت نور روی فیلم جالب نوشته می شد ) دستگاه خیلی قابل مصرف نبود ( دستگاه به آسانی یک نوسان نما بود ، لامپ ۵۰۰ وات نسبتا کاغذ اولین نمونه بارکد را سوزاند ) و برای مصرف تولید نشد . در ۱۹۶۲ آنها اختراع را به کمپانی Philco فروختند که بعدا آن را به شرکت RCA فروخت . پیشرفت لیزر ممکن تهیه و تولید که بارکد خوان ها خیلی ارزانتر تهیه و تولید شوند ، و پیشرفت مدارات مجتمع ( IC ) رمزگشایی بارکد خوانده شده را ممکن تهیه و تولید . متاسفانه Silver در ۱۹۶۳ در سن ۳۸ سالگی درگذشت قبل از اینکه چیزی از اختراع حاصل شود. در ۱۹۷۲ یک فروشگاه Kroger در شهر Cincinnati با مصرف از بارکدخوان از نوع دایره های هم مرکز (bull-eye) با کمک مجموعه RCA آزمایش ی را انجام داد . متاسفانه بارکد های دایره های هم مرکز به راحتی وقت چاپ کثیف می شدند و خیلی خوب نبودند . در این مدت Woodland در IBM بارکد خطی را به وجود می آورد که در ۳ آوریل ۱۹۷۳ به عنوان کد محصول جهان ی (Universal Product Code) گزینش شد . در ۲۶ ژوئن ۱۹۷۴ ،در سوپرمارکت Marsh در ایالت Ohio شهر Troy اولین محصول فروشگاه ( یک بسته آدامس ) بوسیله یک دستگاه بارکد خوان فروخته شد ( این بسته آدامس اکنون در موزه Smithsonian تاریخ آمریکا موجود است )
درسال ۱۹۹۲ مدال ملی تکنولوژی توسط رئیس جمهور George H. W. Bush به Woodland اهدا شد.
در حالی که شاید چنین به نظر برسد که بارکد ها همـواره با ما بوده اند اما بارکد ها تا دهه ی ۱۹۷۰ فرد دی نداشتند . تا اینکه در سال ۱۹۷۴ اولین اسکنر (بارکد خوان) تولید و ساخته شد اولین محصول بارکد گذاری شد .
ایده مصرف از بارکد به مدتی قبل برمی گردد ، در سال ۱۹۳۲ والاس فلینت توصیه داد که برای کنترل خرده فروشی ها می توان از یک سیسـتم اتوماسیون استفاده نمود در حالی که فکر ایده او در آن زمان قابل انجام نبود ولی او ایده اش را در حرفه ی پی گیری کرد . فلینت آدم ی خسیس و صاحب یک فروشگاه زنجیره ای مواد غدایی بود . ایده های او در حدود ۴۰ سال بعد منجر به گسترش کد UPCشد .
طی دهه ی ۴۰ ، ۵۰ ۶۰ چندین نمونه کد مختلف از عبارت bull’s eye , numeral و چند نمونه دیگر گسترش پیدا کرد ،تعداد بسياري از نرم افزاهای جزئی باعث گسترش بارکد شدند کاربر د آن در صنعت رونق یافت.
٣-٢ ضرورت مصرف از بارکد :
گرداندن فروشگاه کار مساله و پردردسرى است. مدیران صاحبان آن می بایست از میزان موجودى که از هزاران کالاى کوچک بزرگ دارند، مطلع باشند (کالاهایى که مجبور به خرده فروشى آن هستند در زمان طولانى از انبارهایشان بیرون مى روند.(
همين طور که فروشگاهها، بزرگ بزرگتر شدند تا به فروشگاههاى زنجیره اى امروزى رسیدند، کار مساله و مساله تر شد. نخست مجبور شدند در فروشگاهها را هرچند زمان یکبار ببندند تمام کیسه ها بسته ها و کنسروها را شمارش کنند٬ کار بسیار زیاد دشوارى بود.
این کار سخت و هزینه بردار بیش از یک بار در سال انجام نمى شد (انبارگردانى)، پس مدیران فروشگاهها مجبور بودند بیشتر کارهایشان را بر طبـق حدس و گمان انجام دهند و در نهایت این نیاز مادر اختراع شد!
١-٣-٢ سیستم بارکدگذارى چگونه شروع شد؟
در سال ۱۹۳۲ گروهى از دانشجویان رشته مدیریت بازرگانى دانشگاه هاروارد، تصمیم گرفتند روشى را انتخاب کنند تا بر طبـق آن مشتریان کالاى مورد نظرشان را از داخـل کاتا لوگى پیدا کنند و پس با برداشتن کارت هاى ویِژگزینشه چسبانده شده در کنار نام هر کالا تحویل به مسؤول کنترل و قرار دادن آن در دستگاه کارت خوان پانچ، مستقیماً کالا را از طریق انبار به باجه کنترل انتقال دهند صورتحساب کامل را دریافت کنند با اهمیت زیاد تر از تمام صاحبان فروشگاه از موجودى انبار اطلاعات به روزى داشته باشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوپروب close
خرید بک لینک